Cyklovýlety s dětmi: vezměte s sebou jejich kamarády

Venku je konečně jarní počasí a tak přichází čas výletů, ideální příležitost, jak zabavit vlastní děti ve volných dnech. Dodnes rád vzpomínám na vyjížďky na kole s mým tátou. Musel jsem být tehdy hrozně otravné dítě. Pořád jsem se ptal, kam jedeme, kdy už tam budeme a jestli dostanu zmrzlinu, která pro mě byla hlavní motivací.

V tom jsou asi všechny děti stejné, podobně jako v neustálém soutěžení s vlastními kamarády. Jak se s námi vydal na výlet některý z mých spolužáků, ihned jsem zapomněl na tátu, zmrzlinu i cílovou stanici. Šlo o jediné: nebýt pomalejší než můj kamarád.

I proto bych vám na začátek dal jednoduchou radu: vyražte ve více rodinách, vezměte s sebou vrstevníky svých dětí. Věřte mi, že budete mít o jejich zábavu a svůj klid vystaráno. Jejich dotazy na cestu a nákup zmrzliny se ztenčí minimálně na polovinu. Vyprávět za mě může vlastní zkušenost.

Ale abych to vzal popořadě. Vůbec než někam vyrazíte, zkontrolujte stav kola vašeho dítěte, zvlášť teď po zimě. Důležité je také jeho nastavení, aby na něm dítě správně sedělo.

Při volbě trasy se kloním pro rovinaté terény a vzdálenost do dvaceti kilometrů. Ideální je cyklostezka podél Berounky nebo lesnaté úseky v Praze, jako je například Prokopské údolí. Vhodná místa znáte kolem svého bydliště jistě všichni. Vždy myslete na pravidelné zastávky, protože déle než dvacet minut děti souvislá jízda nebude bavit.  Vše záleží samozřejmě na věku dítěte a tedy i fyzické kondici.

Hodně důležité je, aby malé děti nevezly žádnou zátěž. Už takhle je pro ně kolo velmi těžké. V poměru k jejich váze je hmotnost dětského kola, jako by to vaše dospělé vážilo 50 kilo. I proto vodu, jídlo nebo náhradní oblečení přibalte k sobě. Nejlépe je mít s sebou větrovku, kdyby začalo pršet, a dostatek pití. Každých patnáct minut je vhodné zastavit a dát dětem napít, popř. malé občerstvení s dostatkem energie.

Pokud máte ještě malé děti, které na kole jezdit neumí, zkuste s nimi nejdříve odstrkovadlo. Novinka posledních let, kterou naše generace nezažila, naučí děti držet rovnováhu. Jízda na kole pak pro ně bude mnohem jednodušší. Určitě se k tomu kloním více než k přídavným kolečkům.

Já často vozil své děti v přípojném vozíku. Je to bezpečnější než na nosiči, při jehož používání máte vyšší těžiště, nemluvě o následcích pádu. Každopádně vždy při podobné přepravě dítě musíte nejdříve pečlivě zkontrolovat, zda mu nečouhají nebezpečně nohy, zda je pevně připoutáno a má správně nasazenou přilbu. Ať tak či onak, stejně se pro jistotu občas musíte otočit. Děti často za jízdy usnou a jejich poloha v sedačce pak není optimální.

Na přípojném vozíku můžete kromě dítěte vozit rovněž jeho kolo, takže pokud nevydrží celou cestu, je to dobré řešení. Jen raději v podobných případech jezděte po rovinatějších cestách, v obtížném terénu to bude trápení nejen pro vaše nervy, ale též pro pohodlí vašeho dítěte.

Skvělé je, že se v posledních letech vyrábí funkční cyklistické oblečení také pro děti. Při nákupu výbavy tak nebudete mít vážnější problém. Nutnost je helma a vymoženost rukavice, které ruce při jízdě dobře chrání.

Na závěr jedna rodičovská rada: neustále své děti motivujte. Slibte jim v cíli odměnu nebo cokoliv, co mají rády. Na chvíli je to utiší a vy si jízdu v klidu užijete.

Pět rad pro cyklovýlety s dětmi:

  • vezměte dětem kamarády, ať mají při jízdě o zábavu postaráno
  • neustále je něčím motivujte, slibte jim odměnu nebo cokoliv, co mají rády
  • nedávejte jim žádnou zátěž, už takhle je pro ně dětské kolo těžké
  • zastavujte každých 20 minut, déle děti souvislá jízda nebude bavit
  • vezměte s sebou větrovku, kdyby foukalo nebo pršelo, a také dostatek pití
Autor: Michal Folkman | středa 17.4.2013 14:55 | karma článku: 23,84 | přečteno: 3233x