Běháte v zimě a nemáte žízeň? Zapomeňte na to, pijte, pijte, pijte!

Ranní teploty lehce nad 10 stupni, denní nepřekračující dvacítku. Vítejte v podzimním období. Bolestivé rozloučení s letními dny máme za sebou, teď je čas přijmout realitu a především se na ni kvalitně připravit.

Pojďme to vzít tentokrát z druhé strany, o vhodném oblečení už toho bylo řečeno, hodně a nebojte, i tentokrát se mu budeme při sychravém počasí věnovat. Začněme ale doplňováním energie, to se totiž v chladnějším počasí hodně podceňuje, a dochází tak rychleji ke ztrátě sil a následně k snadnému nachlazení.

Řada sportovců má pocit, že když je zima, že nemají žízeň, a tak nemusí pít. Jenže opak je pravdou, v zimě vyprodukuje tělo více energie na termoregulaci, a je tak rychleji vyčerpané. Alespoň 7 deci vody bychom měli za hodinu vypít. K tomu vhodně doplňujme energetické gely či tyčinky. Stačí se podívat na běžce na lyžích, kteří mají ledvinku plnou těchto doplňků.

Já bych doporučil mít s sebou mimo jiné čaj slazený přírodním cukrem, který je vhodný pro méně intenzivní dlouhotrvající trénink. Čaj by neměl být zmrzlý, ale přinejmenším vlažný. Toho dosáhneme díky termolahvi, kde bude postupně vychládat, ale nevystydne úplně. Neradno to podceňovat, i mně jednou zmrzl na Jizerské 50 ionťák a byl jsem závislý jen na pomoci občerstvovacích stanic.

A teď už to slibované oblečení. V proměnlivém podzimním počasí důležitý faktor, který nám může zpříjemnit pocit z pohybu. Nejproblematičtější počasí je deštivé, které se pohybuje kolem nuly. Základem je v tomto případě prodyšná a nepromokavá větrovka. Celkově bychom měli mít dvě vrstvy oblečení. První přilehlou na tělo, druhou izolující teplo. Ta by měla být silnější se zipem tak, aby šla rozepnout. Dlouhý rukáv je samozřejmostí. Pokud neprší, větrovku můžeme svléknout a složit do ledvinky či dát kolem pasu.  

Bunda by měla mít technologii Aquamax, která zaručí její odolnost proti dešti. Hodně doporučuji také Merino vlákno, a to především pro spodní prádlo. A pokud jde o kalhoty na běh, tam jsem jednoznačně pro elastický materiál. Winstoper mají membrány a jsou funkčně upraveny, tento materiál neprofoukne a lépe drží teplo. K zateplení pomáhají jemné chloupky zevnitř.

Na závěr ještě připomenu kvalitní čepici. Že by měla být z funkčního materiálu, už asi připomínat nemusím. Důležité je, aby byla zesílená v oblasti čela, a nedošlo tak k prochlazení. Kdo má dostatek vlasů, stačí mu čelenka. Moderní je rovněž používání multifunkčního šátku, který se dá využít jako kukla, čepice, šála nebo čelenka.

Opatrně při výběru bot, některé modely krosových bot mají funkční membránu a nepromoknou.  Ideální jsou na zablácený terén a rozbředlý sníh. A ještě jedna rada na závěr, dbejte na svou bezpečnost. Brzy se stmívá, kupte si reflexní pásku na ruku, připněte si na ni malou blikačku. Ta nic neváží, ani ji tak nebudete vnímat. Ostatní vás ale rozhodně nepřehlédnou. Vhodné jsou rovněž reflexní prvky na boty, kalhoty, bundu nebo batoh.

Pět rad, jak sportovat v podzimním proměnlivém počasí:

  1. Nepodceňte pitný režim. V zimě nemáte žízeň, ale pít potřebujete, tělo vydává více energie kvůli termoregulaci.
  2. Vezměte si čas s přírodním cukrem do termolahve, nestane se, že by vám zmrznul.
  3. Oblečte si dvě vrstvy, první přilehlou na tělo, druhou volnější izolující teplo.
  4. Využívejte bundu s technologií Aquamax, která zaručí odolnost proti dešti.
  5. Brzy se stmívá, kupte si reflexní pásku na ruku.
Autor: Michal Folkman | čtvrtek 26.9.2013 11:08 | karma článku: 8,33 | přečteno: 561x