Analýza došlapu prozradí, v čem běhat

Bolí vás po běhání chodidlo, klouby nebo jste unavení více, než byste čekali? I to může souviset se špatně zvolenými běžeckými botami. Postavení chodidel, držení těla, pohyb ramen, boků, kolen nebo kotníků, divili byste se, to všechno ovlivňuje běžecká obuv. 

Také vás zlákala všudypřítomná běžecká mánie, ale doma máte jen staré kecky, které s vámi běhají už od dětství? Možná je čas zaběhnout si pro nové. A když už budete vybírat, zkuste vybrat rovnou ty pravé. Nikdo přece nechce investovat do nových bot a pak zjistit, že ho z nich akorát bolí nohy.

Pomoci by mohla dynamická analýza došlapu na běžeckém pásu, která je součástí nabídky některých obchodních řetězců zabývajících se prodejem sportovní obuvi. Sám jsem se v tréninkové praxi seznámil s různými technikami běhu a typy došlapu jako pronace a supinace. V současnosti už jsem svou prací tak poznamenaný, že často poznám nedostatky v pohybu člověka při jeho běžné chůzi.

Řekli byste možná, že proto pak ani žádnou technicky propracovanou analýzu došlapu dělat nemusíte, že by to šlo pouhým okem. Chodidlo je však natolik specifickou částí těla, že bez podrobné analýzy jen stěží obujete při běhání tu správnou botu.

Při výběru té vyvolené totiž záleží na mnoha maličkostech - od práce chodidla až po samotnou techniku došlapu, při kterém na chodidlo působí až trojnásobek naší váhy. I proto při výběru obuvi záleží hodně na jejím tlumení a stabilitě. Když to trošku zjednoduším, čím horší běžci jsme, tím horší máme techniku běhu a tím lépe technologicky vybavené boty potřebujeme. Ty nám při běhu pomáhají korigovat naše nedostatky.

Pokud totiž zvolíme nesprávnou obuv a budeme ignorovat „typické“ došlapování na patu, riskujeme silnou námahu kotníků, kolen, kyčlí a pánve. Všechno je to spojená nádoba. Pokud tělo naučíme správně došlapovat, budeme si moci pořídit lehčí, méně technicky propracované. V ideálním případě si jednou pohodlně zaběháme v tzv. „fríčkách“, které podporují přirozenou funkci chodidla, ale přitom jej chrání od poranění.

Tím jsem tak trošku naznačil trend, kterým se posouvá běžecká obuv. Na jedné straně jsou rekreační běžci, kteří nemají ideální techniku došlapu a je pro ně nejvhodnější využívat technologicky vybavené boty, které jejich nedostatky eliminují.  Na té druhé jsou výkonnostní běžci, kteří dávají přednost free trendu bot. Někteří běžci dokonce využívají tzv. fivefingers, tedy lehoučké prstové boty s oddělenými prsty. Připomínají svým vzhledem klasické rukavice, jen určené místo rukou pro naše chodidla.

Na závěr mám pro vás takový výstižný test. Pokud si myslíte, že technika vašeho došlapu je v pořádku, zkuste si na boso zaběhat na pláži v mokrém písku nebo alespoň trávě. Pokud uběhnete dva, tři kilometry, měli jste pravdu, nemáte s technikou vážné problémy. Pokud však nevydržíte více než několik stovek metrů, něco je špatně.

Pět rad, jak si vybrat správnou běžeckou obuv

  1. Nechte si vypracovat dynamickou počítačovou analýzu došlapu.
  2. Při dynamické analýze nové boty zkusíte na běžeckém páse a sami si určíte, zda vám skutečně sedí, než si je koupíte.
  3. Předejděte zranění dobře zvolenými botami, neriskujte silnou námahu kotníků, kolen, kyčlí a pánve.
  4. Čím méně zkušený běžec jste, tím technologicky propracovanější botu potřebujete.
  5. Zaběhejte si na dovolené v mokrém písku, ať poznáte, jak jste na tom s technikou došlapu.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Michal Folkman | pátek 28.2.2014 10:33 | karma článku: 11,58 | přečteno: 1658x