Divadlo Drak – Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou

Jako první událostí divadelní sezóny 2019/ 2020 v Divadle Drak je inscenace Zeď aneb jak jsem vyrůstal za železnou oponou. Představení určené dětem od 9 let mělo premiéru 21. září 2019 ve Studiu Labyrint Divadla Drak.

Autorský projekt režisérek Miřenky Čechové a Dominiky Špalkové vznikl na motivy stejnojmenné knihy Petra Síse, ve které autor přibližuje čtenářům období totality mezi lety 1948 -1989 u nás.

Česko-americký výtvarník, ilustrátor, grafik a autor knih pro děti vypráví o období totality skrze svou osobní historii. Převedení obrazové knihy pro děti do vizuálně pohybového jevištního jazyka je hravou zkratkou naší komplikované historie. Tvůrci adaptovali celostránkové ilustrace a černobílý komiks do koncentrovaných scénických obrazů plných překvapivých detailů. Výsledkem je dynamický průřez čtyřicetiletou historií odkazující jak ke kruciálním dějinným mezníkům, tak i k hravým autobiografickým momentům nejen ze Sísova života. Originální kresby Petra Síse, autorské animace Lindy Arbanové, elektroakustická zvuková stopa Martina Tvrdého a scénograficky ztělesněné dobové symboly, společně s hravým hereckým přístupem obou performerů Milana Hajna a Jazmíny Piktorové vytváří energickou a mnohovrstevnatou scénickou koláž.

„Mladým divákům chceme prostřednictvím naší inscenace přiblížit nesvobodnou minulost naší země a vyvolat v nich zájem a otázky k diskuzi s učiteli, rodiči nebo vrstevníky. Téma normalizace, útlaku a zneužívání moci jsou totiž bohužel, i když v jiných formách, stále aktuální i v současném společenském systému. Prostřednictvím divadla o nich chceme komunikovat s nejmladší generací. Je pro nás důležité, aby si mohli utvářet vlastní svobodný názor na svět, ve kterém žijeme 30 let po sametové revoluci“ řekly ke koncepci autorky projektu.

„17. 11. 2019 si připomeneme 30 let od sametové revoluce a jsme velmi rádi, že v tomto roce můžeme na studiové scéně Divadla Drak představit inscenaci, která tento významný mezník v našich dějinách přiblíží i generaci, která se již narodila ve světě bez železné opony“ uvedla k projektu ředitelka Divadla Drak Eliška Finková.

Zeď je zcela ojedinělou světově ceněnou knihou, která dětem i jejich rodičům přibližuje léta 1948 -1989, dobu komunismu a socialismu, kdy za „železnou oponou“ v Československu žili, pracovali a snili obyčejní lidé. Autobiografický příběh výtvarníka, ilustrátora a autora knih pro děti Petra Síse je o posedlosti hudbou a malováním, o vládě ideologie, tíze dějin a potřebě svobody.

„Knížka Petra Síse je povinnou četbou pro děti (i jejich rodiče), které si myslí že svoboda je jednoznačně daná věc.“ Václav Havel 

„Je to má zpráva z minulosti a současně i varování, co by se mohlo opět stát. Zdi se stavějí pořád dál, ať je to v Izraeli, na mexické hranici nebo v Ústí nad Labem.“ Petr Sís

O hře:

Divadelní představení na motivy knihy Zeď je hudebně vizuální groteskou o zcela negroteskní minulosti, vyprávěnou pro děti očima chlapce, který miluje barvy a ne šeď, hudbu a ne ustrašené ticho, věří ve sny a má naději. Tvůrci se prostřednictvím výtvarného vyjádření, hudby, animací, komiksu, loutkářských akcí hravým hereckým projevem, chtějí přiblížit dětskému vnímání. Přiblížit nejmladší generaci přitom nelehkou dobu totality a vyvolat následnou diskuzi s učiteli a rodiči o tématech útlaku a svobody.

Na podzim roku 2019 si navíc připomínáme 30 let od sametové revoluce a naše inscenace chce přispět k mezigeneračnímu pochopení a přiblížení tohoto významného mezníku v dějinách České republiky. Inscenace se zaměřuje především na interakci mezi herectvím a animací, hudbou a pohybem.

Autorský tým:

Koncept, scénář, režie: Miřenka Čechová, Dominika Špalková

Hudba: Martin Tvrdý

Scénografie: Jindřich Max Pavlíček

Animace: Linda Arbanová

Lightdesign: Jiří Šmirk

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Martin Fletcher | úterý 15.10.2019 22:50 | karma článku: 7,07 | přečteno: 6550x