Washington a Potomac

Ve Washingtonu nás zastihl déšť, tak došlo na změnu plánu a nejdříve proti proudu řeky Potomac asi 30 kilometrů na její vodopády. 

Ve Washingtonu je Potomac poměrně široký, ale na něm žádné lodě. Tady už pochopíte proč. 

Tohle tedy pro lodě opravdu splavné není.
Při pohledu přes zábradlí dolu na řeku se vám vůbec nechce věřit že povodně mohly někdy dosahovat až sem.

Ve městě je pak Potomac už hodně klidný a široký. Z mostu přes něj se vám naskytne pohled na pseudogotickou Washington National Cathedral. Škodolibě si říkáte, že jí asi ještě nedodělali :-). 

Začneme na Arlingtonském národním hřbitově. Neleží zde jen oběti válek. Když se podíváte blíže na náhrobní kameny, tak vidíte, že prostě vojáci. Ti, kteří nějak vynikli. A jejich rodinní příslušníci. Z prezidentů jen John Fitzgerald Kennedy.

Hroby od nevidím do nevidím. Žádné kytky, žádné svíčky. Jen pečlivě udržovaný trávník.

Každou chvíli přichází k hrobu neznámého vojína někdo položit věnec. Ať už škola, nějaký spolek, nebo jen rodina. Ten pak převezmou vojáci a celá procedura trvá několik minut. Působí to velice hluboce. 

Hned za zdí hřbitova je budova Pentagonu. Jedná se o největší kancelářský komplex na světě. Z venku vlastně vidíte jenom jeden pětiúhelník. Uvnitř se ale skrývají další čtyři a mezi nimi samozřejmě nádvoří.

Vedle je ale památník 11. září 2001. Jedno z letadel zde tehdy do budovy narazilo. Celé je to pojato jako množství laviček, každá patřící jedné oběti. V řadě je vždy jeden ročník narození. Proto mají některé řady laviček více a jiné méně. Na kraji na zídce jsou pak ty roky napsány. 

Pentagon.

Samotný Washington má to nejpodstatnější soustředěno na tzv. Mallu. Je to zelený pás asi 3 kilometry dlouhý, táhnoucí se od východu k západu. Začneme na západním konci u Lincolnova památníku. 

Každý ze sloupů patří jednomu státu Unie s letopočtem, kdy do ní vstoupil.
Abraham Lincoln zrušil otroctví a vyhrál válku Severu proti Jihu.
Vzhledem k bezletové zóně a tomuto nízko letícímu stroji lze spekulovat, ale hodně pravděpodobně, že v něm zrovna seděl Donald Trump.

Od Lincolnova pomníku směrem k Washingtonovu památníku se táhne dlouhý bazén. Určitě byste se v něm nechtěli koupat. Ale místním kačenám vyhovuje víc než dost. 

Rodinka aktivní.
Rodinka spící.

Ještě před Washingtonovým památníkem je památník obětem druhé světové války.  

Spojenečtí vojáci všude slavili konec války tím, že si smáčeli nohy v kašnách po náměstích v celé Evropě. A jste vyzváni, ať to uděláte taky jako poctu jim.

K Bílému domu musíte odbočit pár metrů na sever. Vidíte jen z dálky průčelí. To zná každý. Málokdo ale ví, že je to jen strašně malá část. Na obě strany vedou křídla kde jsou ony ložnice, obytné prostory, konferenční místnosti, kina, tělocvičny a vše další možné a nemožné. To je ale zrakům návštěvníků skryto. 

Vůbec se to nezdá, ale Washingtonův památník má výšku 169 metrů a je tak nejvyšší budovou města. Byl budován ve dvou etapách proto si všimněte různých barev kamene. Momentálně je v rekonstrukci a proto uzavřen.

A na závěr už jen Capitol. Již od roku 1800 se zde schází Kongres, tedy legislativní odnož americké vlády. Má též dvě komory. Nižší Sněmovna reprezentantů má 435 zákonodárců, vyšší Senát pak 100. Každé komoře patří jedno křídlo budovy. 

A teď už bude na řadě příroda...

Autor: Tomáš Flaška | středa 8.5.2019 13:38 | karma článku: 21,62 | přečteno: 373x