Troubové, sluníčkáři, senátoři, prezidenti

Pokus o podání Ústavní žaloby na prezidenta nevyšel. Dalo se to čekat. A ostatně to nebyl pokus první. Taková žaloba byla podána již v roce 2013 na prezidenta Klause.

I tenkrát nevyšla. Tenkrát s ní ještě nemusela souhlasit Poslanecká sněmovna, tak se k Ústavnímu soudu dostala a ten ji smetl ze stolu. Úsměvná vidím spíše prohlášení jednotlivých aktérů.

V roce 2013 jako jediná nepodpořila podání žaloby na prezidenta Klause ODS. Tehdejší premiér za ODS Petr Nečas k tomu poznamenal: "Já jsem v politice více než dvacet let a za tu dobu si nevzpomínám, že bych se potkal s tak nízkou politickou a lidskou ubohostí, jako je krok těchto osmadvacet senátorů. Stydím se za ně. Hanba jim."

V roce 2019 ODS ústavní žalobu na prezidenta spolupodepsala.

roce 2019 předseda SPD Tomio Okamura v souvislosti s ústavní žalobou na prezidenta Zemana: "Sluníčkáři chtějí svrhnout prezidenta Zemana. To je opravdu naprosto nehorázné. Sluníčkáři nehodlají respektovat výsledek demokratické volby. Sluníčkářští senátoři s Václavem Láskou v čele chtějí svrhnout prezidenta Miloše Zemana, který má z institucí bezkonkurenčně nejsilnější volební mandát, a chtějí na něj podat ústavní žalobu. Hrozí nám puč a český Majdan?"

A co říkal v roce 2013 když se podávala ústavní žaloba na prezidenta Klause? "V pondělí podepíši ústavní žalobu na Václava Klause pro velezradu, právní experti připravili konečnou verzi této ústavní žaloby." Dobrý veletoč.

Zajímavější je spíše vyjádření našich prezidentů. V roce 2013 jsem nezaznamenal nějaké silnější reakce od prezidenta Klause. To v roce 2019 prezident Zeman si už servítky nebral: "Bylo mi líto těch, kdo ústavní žalobu podepsali nebo pro ni hlasovali, ti neznají právo. Protože ale tito lidé nejsou negramotní, musíme se ptát, proč pro to hlasovali. I když je ústavní žaloba hloupá, někteří senátoři pro ni budou hlasovat, protože trvale odmítám existenci Senátu a vyzývám k jeho zrušení."

Tím při své známé pomstychtivosti vlastně řekl vše. Senátoři se odvážili na něj zaútočit, tak je potřeba je zničit.

Ale teď už nechme legrační výroky našich politiků stranou a zkusme se vážněji zamyslet. Náš moudrý pan prezident chce zrušit Senát a argumentuje tím, že ho standardně volí kolem 10-20% voličů. To má pravdu, ale zapomíná na jednu věc - Senát je právě ta ústavní pojistka, která může zamezit excesům Poslanecké sněmovny. Asi podobně jako teď ústavně Poslanecká sněmovna zamezila excesu Senátu s ústavní žalobou na prezidenta. Ti voliči toto nevidí, protože zatím nepřišla nutnost kdy by se toto uspořádání ukázalo býti potřebné. Naštěstí, dodávám.

Ale možná by neuškodilo, kdyby se místo úvah o zrušení Senátu začalo uvažovat o tom, proč je při jeho volbách volební účast tak nízká. Odpověď je jasná a velmi jednoduchá. Stačí dát Senátu více pravomocí a volební účast se zvětší. Ostatně trochu větší dělba moci a pravomocí není nikdy na škodu, naopak.

A to je právě námět na seriozní debatu našich politiků v čele s moudrým prezidentem. Pár nápadů by bylo - třeba možnost Senátu třípětinovou většinou vetovat zákony a to definitivně, nebo kromě výběru soudců Ústavního soudu, rady ČNB, třeba i výběr nejvyššího státního zástupce, a předsedy Nejvyššího soudu, dále výběr rad Rozhlasu a Televize. Nebo třeba možnost opět třípětinovou většinou a za souhlasu prezidenta (je přeci přímo volen :-) rozpustit Poslaneckou Sněmovnu, nebo .... .

Ne, nedělám si nárok, že jsou mé nápady nějaké světoborné, ale od toho jsou tu politici, aby společně s odborníky vážně diskutovali a neplácali tu o zrušení toho, nebo rozpuštění toho, a to vše jen proto, že jim někdo nejde na ruku.

Autor: Tomáš Flaška | neděle 6.10.2019 10:46 | karma článku: 30,55 | přečteno: 827x