Černobyl byl a je do dnes důkazem lidské hlouposti

Dnes je tomu přesně třicet let, co došlo k havárii v Černobylu. Důsledek pro jadernou energetiku byl bohužel destruktivní, což se ukázalo až po mnoha desetiletích. 

        Problémem byl už konstrukční princip reaktoru. Grafitový reaktor, narozdíl od dnešních vodo-vodních (chlazení-moderátor, ale nechci to tu odborně rozebírat), svou konstrukcí nemohl velké havárii zabránit. Ale to bych nikomu nevyčítal, technický pokrok byl v té době někde jinde. Dnešní reaktory i v případě podobné havárie, sami svou reakci utlumí a rozsah podstatně omezí.

            První hloupostí byl tenkrát naprosto neodpovědný experiment obsluhy. Ta chtěla vyzkoušet nové ovládací postupy a za tím účelem vypnula bezpečnostní systémy reaktoru. A pak se už vše vymklo z kontroly.

            Další hloupostí bylo zatajování informací. Teprve po mnoha hodinách naměřili Švédové ve vzduchu zvýšenou radioaktivitu a začali pátrat odkud vítr vane. A to obrazně i doslovně.

            Dnes šílení ekologové dokazují další hloupost, když Černobyl pravidelně používají jako argument proti používání jaderné energetiky. Přitom nehody v USA v Three mail Island, nebo japonské Fukušimě, ukazují, že havárie podobného rozsahu se mohou obejít bez obětí na životech. Stačí jen mít nějaké stavební a bezpečnostní standardy. To pro SSSR neplatilo.

           Energie z jádra by mohla být levnější, kdyby se nemusela tak předimenzovaně a zbytečně řešit bezpečnost elektráren. Budiž. Ale zásoby uranu by při použití množivých reaktorů stačily lidstvu na mnoho staletí.

            Místo toho platíme solárním baronům, v přírodě žlutá řepka střídá zelená pole a na každém obzoru se točí větrník.

            Často zmiňovaný argument o škodlivosti jaderného odpadu je také již vyvrácen. Stačilo by totiž odpad dopravovat do slunce. Tam by se bez problému zničil. Procesy odehrávající se na slunci jsou totiž výrazně "výživnější" než ty v elektrárně. To je jako ono pověstné nošení párátka do lesa. Zatím je jen problém raketové techniky, která není úplně spolehlivá a případná havárie při startu by znamenala zamoření rozsáhlého území. Ale při současném rychlém pokroku techniky to bude za pár desetiletí možné. A všechen jaderný odpad se prostě vystřelí do slunce.

            Lidstvu tak jediným spolehlivým zdrojem nezávislým na počasí zůstávají uhelné nebo plynové elektrárny. Při tom paradoxně z komínu uhelné elektrárny uniká více radioaktivních látek než z komínu elektrárny jaderné. Ten totiž jen odvětrává pomocné provozy, zatímco do komínu elektrárny uhelné unikají zplodiny ze spalování uhlí.

            Masivní rozvoj jaderné energetiky a využívání proudu na rozklad vody na kyslík a vodík a následný rozvoj aut vybavený vodíkovým pohonem by lidstvu ušetřil nejen ropné zásoby, ale i čistotu ovzduší. Vlastně ekologicky nejlepší řešení.

     S jadernou energetikou je to jako s cestováním letadlem. Letadlem cestujete mnohem bezpečněji než autem. Ale když se něco stane, tak je to většinou fatální. U nehody auta z toho naopak většinou vyváznete. Ale Fukušima ukazuje, že dnes už ani ty havárie jaderných elektráren fatální být nemusí. 

            To ale zelení fanatici nikdy nepochopí. Černobyl bude navždy jejich vlajkovou lodí. 

Autor: Tomáš Flaška | sobota 23.4.2016 7:37 | karma článku: 29,04 | přečteno: 889x