Ale profesor Holý také neměl státní pohřeb

Výsledky jeho výzkumu pomohly mnoha lidem. Tisícům? Statisícům? Možná i milionům. Pomohly zdravotně, nikoliv odpočinkově hudbou.

Profesor RNDr. Antonín Holý, DrSc. začal v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky (ÚOCHB) od vědeckého aspiranta a dotáhl to až na ředitele tohoto ústavu. Je autorem nebo spoluautorem 604 publikací, byl více jak 11000x citován a je autor či spoluautor 60 českých i zahraničních patentů. On a jeho tým mají na svědomí celou řadu úspěšných léků.

Prvním lékem vyvinutým na základě práce Holého týmu bylo antiheperpetikum (tedy lék na opary) Duviragel, vyvinuté ÚOCHB a společností Léčiva. V roce 1996 byl v USA a EU schválen pro léčení virového zánětu oční sliznice cidofovir (prodáván pod názvem Vistide), který působí i proti viru pásového oparu a viru pravých neštovic. V roce 2001 pak byl pro léčbu AIDS schválen tenofovir-disoproxil, prodávaný jako Viread, v roce 2008 byl schválen i pro léčbu hepatitidy (žloutenky) B.  Kombinace tenofoviru s emtricitabinem pak byla v roce 2004 schválena k léčbě AIDS (prodávána pod názvem Truvada) a v roce 2012 i jako k prevenci k nakažení virem HIV. Kombinace s látkou efavirenz byla pak v roce 2006 schválena k léčbě AIDS (prodávána pod názvem Atripla), v roce 2011 pak k témuž účelu kombinace tenofoviru, emtricitabinu a rilpivirinu (prodávána pod názvy Complera a Eviplera). 

Za celým výzkumem se skrývají stovky a tisíce hodin nudných pokusů a experimentů. To vše v laboratoři a nikoliv v záři reflektorů na jevišti. Na ulici tyto vědce nikdo nepozná, nikdo jim nefandí, nikdo je nežádá o autogram, nikdo neomdlévá nadšením při jejich spatření. Jejich práci nepopularizuje denně televize a rozhlasové stanice. Nepíše o nich bulvár a nijak jim tak nezvyšuje popularitu.

Za licenční poplatky a patenty, které jsou výsledkem práce Antonína Holého a jeho týmu, získává ÚOCHB od společnosti Gilead téměř 2 mld. Kč ročně. To jsou peníze, které jdou opět do vývoje a nakonec mohou zachránit zdraví i každému z nás.

Profesor Holý byl oceněn Státní cenou za chemii, Medailí za zásluhy 1. stupně, Stříbrnou pamětní medailí Senátu České republiky a mnoha dalšími.

Profesor Holý zemřel v červenci 2012. Neměl státní pohřeb a ani to nikdo nenavrhoval. Ani nebyl vyhlášen den státního smutku. A takových lidí bychom v našem národě našli víc (nechci říkat mnoho). A především takových lidí bychom si měli vážit na prvním místě, a nikoliv jen těch, kteří jsou také ve svém oboru dobří, ale určitě ne pro všechny tak užiteční.

--------------------------

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Anton%C3%ADn_Hol%C3%BD

Autor: Tomáš Flaška | středa 2.10.2019 18:56 | karma článku: 47,56 | přečteno: 13829x