Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jsme lepší než oni?! aneb Divadlo zvané Poslanecká sněmovna PČR

Když se nedávno Miroslava Němcová, předsedkyně končící Sněmovny, ohrazovala vůči výkřikům, že dolní komora Parlamentu ČR je divadlo, vzpomněl jsem si na jednu svou seminární práci ze sociologie. V té jsem se mimo jiné snažil představit koncept fungování týmů, jak o nich pojednává Goffman ve své knize Všichni hrajeme divadlo. K demonstraci nám tentokrát poslouží příklad poslaneckých klubů - tedy též určitých druhů týmu. A budete se divit, kolik má Poslanecká sněmovna s divadlem společného!

Trocha teorie: Tým, skupina, „my“ a „oni“

Skupiny patří mezi jedny z nejčastějších aspektů, o nichž sociologové vedou diskuzi. Byla o nich napsána celá řada odborných knih, a proto se v naší práci z důvodu limitovaného rozsahu zaměříme pouze na vymezování se skupin proti ostatním skupinám. Co se týče velikosti skupin, budeme uvažovat (vzhledem k příkladu) malé až středně velké skupiny (tzn. do 60 členů).    

Nejprve si definujme spolu s Baumanem a Mayem antagonistický vztah dvou skupin: „,My‘ znamená skupinu, k níž, jak cítíme, patříme a jíž rozumíme. ,Oni‘ naopak představují skupinu, do níž nemáme přístup nebo k níž nechceme náležet“ (Bauman, May 2004: 43). Právě toto rozdělení je důležité k sebeidentifikaci. Vzájemná loajalita a pocit sounáležitosti jsou významnými pojítky ve skupinách a i ony jsou důležité vůči vymezení se k protější skupině.

Samotnou kapitolu tvoří předsudky a tzv. morální alchymie, o které mluví Merton. Předsudky se v hojné míře podílí na oddělení jednotlivých skupin. Morální alchymii si můžeme představit jako umné obracení ctností vlastní skupiny v nectnosti „cizí“ skupiny a obráceně. V našich luzích a hájích se můžeme také setkat se synonymním vyjádřením morální alchymie jakožto „měření dvojím metrem“. Jedná se však o bludný kruh, protože „jakmile je jednou klasický recept morální alchymie formulován, jeho uplatnění je už snadnou záležitostí. Obratným využíváním bohatých slovníků chvály a hany vlastní skupina snadno přemění své vlastní ctnosti v neřesti jiných“ (Merton 2007: 208).       

Erving Goffman věnuje ve své knize problematice týmů druhou kapitolu a hned zkraje tvrdí, že nejdůležitějším běžným jevem dvou skupin je jejich vzájemná interakce (Goffman 1999: 81). Řetězci akcí a reakcí se věnují i Bauman s Mayem, kteří převzali klasifikaci Gregoryho Batesona. Ten zavádí termíny „symetrickou schizmogenezi“ a „komplementární schizmogenezi“. Obecně schizmogenezi můžeme označit za stav, kdy každé jednání vyvolává další a důraznější odezvu. Rozdíl mezi první a druhou jmenovanou spočívá v tom, že při symetrické obě strany své reakce stupňují souměrně. Naopak při komplementární schizmogenezi jedna strana svůj odpor snižuje, což má za následek rostoucí sebevědomí nátlakové skupiny. Existuje ještě třetí forma, která syntetizuje dvě předchozí - reciprocita. Jedná se o stav, kdy každá strana nabídne té druhé to, co sama nemá. Vzniká tak stav vzájemné potřebnosti (Bauman, May 2004: 47 – 8).

Goffman se věnuje i situaci uvnitř „jeho“ týmu. Tradičně používá svůj divadelní slovník k pojmenování stavů a procesů, které se v něm odehrávají. U tohoto autora se též setkáváme s interakčními situacemi. Klasifikuje je pochopitelně rozdílně: účinkující tým a obecenstvo, které však též předvádí týmový výkon. (Goffman 1999: 94).  Samotné představení může probíhat na různých místech – na území „nepřítele“, na neutrální, nebo na „vlastní půdě“. V hlavní roli zde účinkuje režisér dohlížející na hladký průběh jednání týmu a také rozdělující role a fasády. Neznamená to ale, že by musel být nutně středem pozornosti. Ve skupině se může vyskytnout dominantní osoba, která režisérův stín překročí. Poměrně zásadní je rozlišení dramatické a řídící dominance. Dramatická pozice, která je na očích obecenstvu, totiž neznamená, že ten, kdo v této pozici účinkuje, zároveň situaci řídí.    

V souvislosti s pozicí jednotlivce ve skupině bychom mohli použít Mertonovu škálu adaptace lidí v sociální struktuře, kterou pro nás představuje skupina. S velkou pravděpodobností můžeme říci, že by se v ní vyskytli jedinci konformní, inovativní, jedinci dbající na ritualismus i rebelové. V rámci úspory času ale toto vynecháme.

 

Poslanci jako herci divadla zvaného Poslanecká sněmovna

Jako příklad k výše uvedené teorii tentokrát použijeme trochu netradičně politickou scénu, konkrétně poslaneckou sněmovnu. Skupinám či týmům odpovídají jednotlivé poslanecké kluby zastoupené v dolní komoře Parlamentu ČR. Popis stavu bude vycházet z obecně známé „sněmovní“ reality a případně si doložíme příklad na konkrétním případu. (Situace vychází z funkčního období 2010 - 2013; pozn. aut.)

Poslanecké kluby ve Sněmovně mají v současnosti mezi 11 až 54 poslanci. Pohybují se zde také nezařazení poslanci, kterých je v současné chvíli 19, avšak nebudou předmětem našeho příkladu, jelikož netvoří jednolitý celek. Rozdělení na tzv. „in-group“ a „out-group“ je zde na první pohled patrné, a to nejen při zasedání Sněmovny, ale i v přidělení prostor jednotlivým klubům. Jejich vzájemné jednání zapadá do Goffmanova rozdělení místa děje. Klub může jednat ve vlastních prostorách a je tedy „na své půdě“, kde má výhodu například oproti dalšímu aktérovi, kterého si na jednání zve. Tento fakt se může jevit jako nepodstatný, ale například pozvání tehdejšího předsedy KSČM do Lán V. Klausem v roce 2003 bylo historickým milníkem (1). Místo, kde se děj odehrává, má tedy v případě poslanců velkou symboliku.

Oním pojítkem, které zmiňuje Bauman s Mayem, ale i Durkheim, je v případě poslanců většinou program a politická strana, za níž byli zvoleni.

Morální alchymie je snad jedním z nejviditelnějších důkazů aplikovatelnosti výše uvedené teorie právě na sněmovní prostředí. Vyzdvihování chyb „protitýmů“ tedy stran a klubů ve Sněmovně jednou stranou, která zároveň účelově minimalizuje či úplně opomíjí své prohřešky, funguje snad při každém zasedání zákonodárného sboru. Abychom toto demonstrovali na konkrétním příkladu, půjčíme si hádku o to, kdo lépe hospodaří. Zatímco opozice vytýká vládě, že stát zadlužuje (2), vláda okamžitě kontruje, že v krajích, kde vládnou ti, kteří dluh kritizují, je situace ještě horší (3). Ten, kdo sleduje politickou scénu, se tak obvykle vydává s politiky na dlouhou cestu různých ekonomických teorií, prochází si znovu historií, která je mu ústy politiků analyzována, a dochází v podstatě k symetrické schizmogenezi.

Schizmogeneze se však vyskytuje ve Sněmovně ještě jedna - totiž ta, která splynula do reciprocity. Typickým příkladem může být uzavření koalice po volbách. Vítězná strana potřebuje vládnout, ale nemá dostatek poslanců. Naopak strana, která je vítěznou stranou oslovena, si může takovým způsobem plnit účinněji program, než kdyby setrvala v opozici.   

Roli režisérů v jednotlivých klubech obvykle přebírají jejich předsedové. Řídící dominance se ujímá často předseda strany a dramatická dominance je proměnlivá. Za vzorový příklad dramaticky dominantního poslance lze označit MUDr. Davida Ratha, bývalého člena poslaneckého klubu ČSSD (dnes nezařazený poslanec, pozn. autora).

 

Zdroje

Odborná literatura

BAUMAN, Zygmunt. - MAY, Tim. 2004. Myslet sociologicky: netradiční uvedení do sociologie. 2. vydání. Praha: Sociologické nakladatelství.

GOFFMAN, Erving. 1999. Všichni hrajeme divadlo. Praha: Nakladatelství Studia Ypsilon.

MERTON, Robert King. 2007. Studie ze sociologické teorie. 2. vydání. Praha: Sociologické nakladatelství.

 

Elektronické internetové zdroje

  1. IDnes.cz: Grebeníček a Lány. KOMÁREK, Martin. [online]. [cit. 2013-01-04]. Dostupné z: http://zpravy.idnes.cz/grebenicek-a-lany-0en-/domaci.aspx?c=A030508_203137_nazory_pol
  2. Blog.aktualne.cz: Jak ODS zadlužila stát a kraje. SOBOTKA, Bohuslav. [online]. [cit. 2013-01-04]. Dostupné z: http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/bohuslav-sobotka.php?itemid=17541
  3. Denik.cz: Nečas: Dluhy krajů stouply o polovinu, může za to hospodaření ČSSD. ČTK. [online]. [cit. 2013-01-04]. Dostupné z: http://www.denik.cz/z_domova/necas-dluhy-kraju-stouply-o-polovinu-muze-za-to-hospodareni-cssd-20120920.html

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Filip Zachariaš | pondělí 17.3.2014 13:45 | karma článku: 11,20 | přečteno: 1393x
  • Další články autora

Filip Zachariaš

Je normální přát smrt? Aneb s čím se smířit nemohu!

Ne, není třeba pana Pavla Novotného, starostu pražské městské části Řeporyje, představovat. Spíše si klást otázku, jak vůbec mohli voliči takového člověka zvolit?

13.9.2020 v 14:17 | Karma: 39,64 | Přečteno: 1375x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Filip Zachariaš

O jednom nápisu a souvislostech

Velký nápis na budově Národního muzea nás informuje, že »komunisté jsou vrazi«, kteří zavraždili Miladu Horákovou.

26.6.2020 v 13:11 | Karma: 26,26 | Přečteno: 812x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Filip Zachariaš

Koronavirus. A co dál?

Šíření koronaviru na starém kontinentu nabralo na obrátkách. Přiznám se, že jsem ani nečekal, že by se COVID-19 České republice vyhnul. Zvláště ve chvíli, kdy jen s velkými obtížemi můžeme kontrolovat a usměrňovat pohyb osob.

10.3.2020 v 13:24 | Karma: 13,69 | Přečteno: 773x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Filip Zachariaš

Pokud ombudsman nebude bránit lidi před úřady, zrušme jej!

Volba ombudsmana, resp. to, kdo jím má být, zachvátila veřejný prostor posledních dnů. Zde jsou tři poznámky k celé té absurdní debatě:

14.2.2020 v 11:14 | Karma: 26,53 | Přečteno: 582x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Filip Zachariaš

Mladý hrdina, který pro stávající mladé nikdy hrdinou nebude...

Už delší dobu cítím potřebu napsat něco podobného. Teď po přečtení příběhu o mladém Oldovi Dolečkovi - hrdinovi, který se ve svém nízkém věku zapojil do odboje, jsem se k tomu odhodlal.

17.9.2019 v 12:01 | Karma: 29,31 | Přečteno: 1103x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Nevlastní vnučka viní seniora z osahávání. Chtějí jen peníze, brání se souzený

6. května 2024  14:32

Jednaosmdesátiletý senior z Táborska stanul na lavici obžalovaných za pohlavní zneužívání nezletilé...

Novým premiérem Skotska bude veterán Swinney, všichni soupeři odstoupili

6. května 2024  14:22

Novým lídrem Skotské národní strany je politický veterán John Swinney, který už stranu vedl před...

Putin je vrah, vítal protest motorkáře u hrobů sovětských vojáků v Praze

6. května 2024,  aktualizováno  14:18

Motorkáři z Night MC Europe, odnože ruského motorkářského klubu Noční vlci, přijeli na pražské...

Evropa je priorita, řekl Si Ťin-pching v Paříži. Macron ho usadil k holému stolu

6. května 2024  13:31,  aktualizováno 

Čína považuje Evropu za prioritu své zahraniční politiky a na vztahy s Evropskou unií pohlíží ze...

  • Počet článků 42
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1290x
Člověk s levicovým smýšlením, který chce měnit věci k lepšímu.

Lídr KSČM na Vyškovsku a asistent poslance.

 

Seznam rubrik