Účtenkovka: kdo neudává, okrádá rodinu

V neděli odstartovala Účtenkovka, loterie organizovaná státem (respektive ministerstvem financí). K účasti potřebujete jen los, což je účtenka z jakékoli pokladny EET.

Nakupující občany to má motivovat, aby vystavení účtenky při každém nákupu důsledně požadovali. Jen tohle a nic jiného je smyslem Účtenkovky. Loterie se tak stává nadstavbou EET - nástroje buzerace drobných živnostníků a podnikatelů, který před časem prosadil Andrej Babiš.

Na první pohled to vypadá chvályhodně. Obchodníci musejí EET účtenky podle zákona tak jako tak vystavovat, a díky Účtenkovce z téhle povinnosti budou něco mít i nakupující. Získají šanci vyhrát milion korun nebo auto. Tohle je základní legenda, kterou se nám ministerstvo financí (stát) snaží namluvit. Pomalejí myslící lidí to spolknou i s navijákem, aniž by si uvědomili několik zásadních faktů.

Účtěnkovka má totiž občany přimět k udavačství, bonzáctví, práskačství… Sami si doplňte výraz, kterým to nejlépe označit. “Nevystavil vám prodavač účtenku? Nejen, že se pokouší okrást stát na daních, ale ještě vás okradl o los zdarma, na který jste mohli vyhrát. Jděte a udejte ho!”, říkají vlastně organizítoři Účtenkovky. Tohle je prostě šílené.

Účtenkovka se z nás snaží vychovat národ deseti milionů kontrolorů EET, respektive “oznamovatelů”. Probudit v nás ty nejhorší a nejnižší pudy: zištnost, závist a udavačství. V pozadí se navíc krčí třídní nenávist jako z 50. let minulého století. Účtenkovka totiž vychází ze zvrhlé premisy, že všichni drobní podnikatelé kradou. Podle logiky autorů jsou malí živnostníci paraziti. A konkurencí velkých firem, kterou je třeba zničit s pomocí EET a “uvědomělých občanů”. Každý z nás by se měl podle téhle logiky stát podobným práskačem, jako býval agent Bureš.

Účtenkovka se přitom potýká se skoro až neuvěřitelnými problémy. Musíte do ní třeba zadat DIČ firmy, u které jste si něco nakoupili. Pokud ale nakupujete u živnostníka a ne firmy, tak je DIČ jeho rodné číslo, takže podle zákona vlastně neoprávněně nakládáte s cizími osobními daty.

Účtenkovka se navíc pokouší šmírovat své uživatele – příslušná aplikace ve vašem mobilu totiž požaduje přístup k číslům, na které voláte. Sbírá data o tom, co nakupujete, za co utrácíte.

V médiích se objevil i případ majitelky knihkupectví, která se kvůli cizí chybě při zadávání čísla účtenky do slosování ocitla v podezření, že neeviduje účty. Neoprávněně, EET měla. Ale Účtenkovka z ní prostě vyrobila porušovatelku zákona a automaticky na ni poslala kontrolu z finančáku. “Ani nechci pomýšlet, co bude Účtenkovka chtít po příštím updatu - rodné jméno matky, chorobopis či vzorek stolice?“ citoval Seznam jednoho z rozhořčených uživatelů na Twitteru.

A že můžete něco vyhrát? Ano, ale organizátoři Účtenkovky vám už neřeknou, že to zaplatíte z vlastní kapsy. Ceny se totiž hradí z daní. Je to tedy asi stejná demogogie, jako kdyby vám před Vánocemi rodiče řekli: “Za své peníze si kup dárek a hezky si ho zabal. Pak si kup stromeček, dárek si pod něj sám dej a až ho rozbalíš, hraj překvapeného!” Zrůdné uvažování! Copak to nikomu nedochází?

Stát se v Účtenkovce chová jako legendární večerníčkový Trautenberk. Křičí, rozkazuje a šikanuje. Trestá a nesmyslně štve své poddané proti sobě.

Já si ale myslím, že to má být obráceně. Stát nemá být pán, ale sluha. Politici nejsou vrchnost, ale poddaní občanů. Jsme tu proto, abychom lidem pomáhali, ne abychom na ně poštvávali sousedy.

Takže bonzovat přes Účtekovku? Ani náhodou!

Autor: Filip Humplík | pátek 6.10.2017 9:04 | karma článku: 40,75 | přečteno: 3928x

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Další články autora

Filip Humplík

Převlíknu se na Mikuláše za čerta: Jsem ještě v pořádku?

Časopis Time zveřejnil osmnáct let starou fotku kanadského premiéra Justina Trudeaua. Pochází ze školního karnevalu s tématem arabských pohádek Tisíc a jedna noc, na kterém se tehdejší učitel Trudeau převlékl za Aladina.

23.9.2019 v 11:57 | Karma: 33,15 | Přečteno: 1449x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Filip Humplík

No Future nebo Soudný den? Budoucnost bude přesně taková, jakou si ji uděláme

Kdysi v pubertě jsem začal poslouchat punk. Tvrdou hudbu mám rád dodnes, ale punkové heslo No future! (Žádná budoucnost!) už mi nic neříká. Jak totiž člověk dospívá a bere rozum, dochází mu, že je to jen na něm.

15.3.2019 v 7:00 | Karma: 18,46 | Přečteno: 591x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Filip Humplík

Mávání vlajkou. Tibet a rodina.

Všimli jste si? Po celém Česku dnes vlají vlajky Tibetu. Na první pohled je to jen symbol solidarity s nezávislou himálajskou zemí, kam v říjnu 1950 vtrhla čínská okupační vojska.

8.3.2019 v 7:45 | Karma: 17,77 | Přečteno: 973x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Filip Humplík

Transgender sportovkyně: zůstane svět normální?

O pořádný rozruch se v minulých dnech postarala legendární česko– americká tenistka Martina Navrátilová. Jak možná víte, otevřeně se hlásí ke své lesbické orientaci.

1.3.2019 v 7:17 | Karma: 44,53 | Přečteno: 4795x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Filip Humplík

Češi by měli víc umírat, zlevnily by pohřby!

Nebo “Kokain je tak drahý, protože feťáci málo šňupou!” Nebo “Čím víc budeme jezdit autem, tím levnější bude benzín!”

21.2.2019 v 12:22 | Karma: 29,87 | Přečteno: 1163x | Diskuse | Politická aréna - pro politiky

Nejčtenější

Nekontrolovaně k Zemi padající sovětská sonda se zřítila do Indického oceánu

9. května 2025  18:35,  aktualizováno  10.5 13:09

Sovětská sonda Kosmos 482 ze 70. let minulého století se rozpadla v sobotu ráno kolem osmé hodiny...

Rusy rozzuřil hořící Kreml na ponožkách českého zmocněnce. Darebák, zní z Moskvy

9. května 2025  12:08

Řádnou vlnu emocí v Rusku vzbudil český vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný....

Cizinec zaplatil za jízdu taxíkem v Praze přes 200 tisíc, zjistil ráno s hrůzou

13. května 2025  17:07

O více než 200 tisíc korun málem přišel v Praze cizinec, který se v noci vracel na hotel taxíkem,...

Požadavky odtržené od reality, zoufají po jednání Ukrajinci. Rusové jsou spokojeni

16. května 2025  6:43,  aktualizováno  16:12

Sledujeme online Jednání delegací Ukrajiny a Ruska v Istanbulu po necelých dvou hodinách skončilo. Bylo to první...

VIDEO: Turecké letadlo škrtlo v Praze ocasem o ranvej. Modleme se, vyzýval pilot

13. května 2025  19:14

Napínavý pokus o přistání si prožili cestující na palubě letu TK1771 společnosti Turkish Airlines z...

Ničitel Mariupolu. Kadyrovův oblíbenec se stal velitelem ruských pozemních sil

16. května 2025  22:28

Novým velitelem ruských pozemních sil se stal generálplukovník Andrej Mordvičev, který se stal za...

V Táboře přijali pacienta s podezřením na nakažlivou ebolu, převezli ho na Bulovku

16. května 2025  22:24

Aktualizujeme V nemocnici v Táboře na jihu Čech dnes hospitalizovali pacienta, u kterého se večer objevily...

Trump blízkovýchodní autokraty zahrnoval láskou. O lidských právech mlčel

16. května 2025  21:20

Vůdcům arabských států podle amerického prezidenta Donalda Trumpa „chyběla láska“, kterou jim...

Springsteen je seschlý jako švestka, Swift nenávidím. Trump dštil síru na umělce

16. května 2025  21:16

Americký prezident Donald Trump v pátek na své sociální síti označil rockera Bruce Springsteena za...

Vůně ranní rosy, květin a pohody. Ranní Louka od Manufaktury nás okouzlila
Vůně ranní rosy, květin a pohody. Ranní Louka od Manufaktury nás okouzlila

Lehká, svěží a plná přírody – taková je parfémová voda Ranní Louka od Manufaktury, kterou jsme v naší redakci měly možnost otestovat. Proč se hodí...

  • Počet článků 96
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3528x
Táta 5 dcer, podnikatel, hrdý Pražák a pražský zastupitel za ODS.

Seznam rubrik

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.