Statistika – přesný součet splašků, volů a WC

Už teď je nepochybné, že sčítání lidu, bytů a domů skončí fiaskem. Dvě a půl miliardy korun zbytečně vyhozených do chřtánu statistiků výměnou za naprosto nepřesný soubor informací s nulovou vypovídací hodnotou a to i přesto, že nás bude statistický úřad po několik let v televizi přesvědčovat, kolikžeto důležitých a potřebných informací takto získal. Na švestkách se už načapal sám tím, když prodloužil termín k ukončení sčítání neplánovaně skoro o čtrnáct dnů. Zájem lidí skončil, odevzdána je prý půlka. Zatím. Formuláře předal v zoufalosti už i na obecní úřady, jako bychom neměli co dělat. Ty leží po celou dobu nehnutě na mém stole.

Myslí si snad statistik, že ti, kteří mají „trvalé pobyty“ na úředních adresách obecních úřadů mají zájem státu napsat, kde se zdržují? Takových je v celé republice údajně dvě stě padesát tisíc. Takových, kteří si nepřebírají poštu od soudů, exekutorů a celníků, takových o kterých nevíme, kde se zdržují? Ani vyhrožování desetitisícovou pokutou nepomáhá. Všem musí být jasné, že taková pokuta je nevymahatelná, když stačí, aby občan prohlásil, že dotazníky vložil do obálky a hodil do poštovní schránky či odevzdal u okénka někde na poště.

Před sčítáním zaznívaly hlasy odborníků i laické veřejnosti, že informace, které se sčítáním získají, lze vytáhnout i z jiných zdrojů. Nebo, že si stačí objednat na některé otázky obyčejný statistický průzkum. Metodika těchto průzkumů je dnes tak kvalitní, že procentní odchylka by byla zcela jistě menší, než u této monstrakce. A hlášení a výkazy? Těch musí být dostatek! Jen kolik statistických hlášení musíme vyplnit a odevzdat každý rok my na obecních úřadech.  Hlášení o odpadech, statistické výkazy o vodovodech a kanalizacích, dotazníky o nakládání s komunálním odpadem, výkaz o trvalých pobytech na úředních adresách, řada a řada dalších. Vyplnit třeba takový výkaz o kanalizaci není žádná legrace. Nemáte-li v obci vodovod, pak nemáte informace o množství spotřebované vody a pak nemůžete znát ani množství vypouštěných splašků. Proto musíte k vyplnění tabulek v hlášení, nejprve získat úředně stanovená směrná čísla roční spotřeby vody, což v praxi znamená, že starostu čekají návštěvy jednotlivých chalup, kde bude zaznamenávat: „…je-li v bytě výtok a WC, nebo je-li tam výtok, WC a koupelna, nebo je-li tam výtok, WC, koupelna, el. bojler, nebo je-li tam…“ atd.  Po sečtení všech WC v obci už konečně přesně víte, kdo má jaké zažívací potíže, ale kolik splašků teče do čističky, stejně přesně nezjistíte. Odevzdáním výkazu nebo hlášení se ale obec vyhne sankcím a pokutám, které by jí za jejich nepředání hrozily. A proto vyplňujeme a vyplňujeme. Nedávno přišel z odboru statistického zpracování požadavek na vyplnění výkazu s názvem Soupis hospodářského zvířectva k 1. dubnu 2011. Místo záchodů jsem tedy začal sepisovat „…ovce, kozy, z toho zapuštěné poprvé, slepice, husy, býci plemenní, ostatní, včetně volů…“  Víte, kolik mi to dalo práce, než jsem je všechny sečetl?

P.S. Nedělám si legraci, ale při psaní tohoto článku mi přistál do mé pošty tento email: „Dobrý den, ještě nebylo dodáno hlášení na sběrný dvůr Němčovice. Posílám soupis, co bylo vykázáno od podnikatelů a musí se doplnit k tomu ještě od občanů. S pozdravem Kunešová“. Ze zoufalství se započítávám do statistické kolonky: Vůl, poprvé připuštěný, 1ks.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Karel Ferschmann | čtvrtek 14.4.2011 15:21 | karma článku: 44,43 | přečteno: 7407x