Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Má EU nadále podporovat biopaliva?

Tak tuto otázku nastolil krátce po svém zvolení nový francouzský prezident. Jak jsme si mohli všimnout, tak Evropská komise ihned pochopila, že se mění politický vítr a navrhla omezení podpory biopaliv po roce 2020. Tak se na to pojďme podívat trochu podrobněji, protože stále mnoho čtenářů nerozumí tomu, jak dnešní biopalivové šílenství vlastně vzniklo a funguje. Běžný občan ČR pouze vidí, že se v posledních letech prudce zvýšila výměra zemědělské půdy na které se pěstuje řepka olejná. Na jaře je česká zemědělská krajina hodně žlutá. Jak to souvisí s politikou EU? Víc než si myslíte.

Biopalivové šílenství je v EU součástí širšího fenoménu, který je vyvolán legislativní podporou tzv. obnovitelných zdrojů energie (OZE). Na počátku celého tohoto fenoménu stála myšlenka zelených ideologů o tom, že energetické zdroje se dělí na ty špatné "neobnovitelné" a ty dobré "obnovitelné". Tato myšlenka říká, že špatné zdroje je nutné co nejvíce potlačovat, protože ničí životní prostředí. Proto se tyto zdroje drastickým způsobem zdaňují a regulují, aby se jejich spotřeba omezovala. Naopak zdroje dobré "obnovitelné", je potřeba co nejvíce podporovat, protože jsou "přátelské" k životnímu prostředí. Proto se tyto zdroje obdobně drastickým způsobem podporují tím, že se spotřebitelé nutí k tomu, aby je kupovali.

Tato podpora je již několik let uzákoněna v evropské legislativě. Konečně poslední součástí pohádky o "špatných a dobrých zdrojích" je myšlenka, že EU jako světlonoš pokroku musí v určitých časových obdobích dosáhnout pokroku v odbourávání špatných zdrojů a zavádění těch dobrých. Tento postoj je vyjádřen v právně vymahatelném závazku, že do roku 2020 mají členské státy zajistit 10% podíl dobrých "OZE" na celkové spotřebě pohonných hmot.

Na základě této myšlenkové konstrukce, která se stala závaznou celoevropskou legislativou, jsme nyní svědky prudkého růstu odvětví "OZE". Pro pořádek je nutné říci, že celá tato pohádka má jednu zásadní vadu na kráse a ta spočívá v tom, že "špatné zdroje jsou stále i přes jejich zdanění levnější než zdroje dobré. Tato skutečnost zeleným ideologům zásadně komplikuje situaci. Spotřebitelé jsou zkrátka "tvrdohlaví" a nechápou, jak obrovské "dobro" v podobě OZE nám EU dává k dispozici.

Této legislativní situace pokřiveného trhu s falešnými cenovými signály využily stovky a tisíce podnikatelů, kteří začali do biopaliv a dalších obnovitelných zdrojů energie masivně investovat. Česká krajina (i ta evropská) se tak během několika let změnila k nepoznání. Stali jsme se jedním z největších producentů řepky na světě a česká pole zaplavily solární elektrárny. Není se čemu divit. Tento byznys s EU garantovaným odbytem a povinnými výkupními cenami je zkrátka oproti normálnímu negarantovanému byznysu mnohem atraktivnější. A spotřebitel to nakonec zaplatí.

Proč se ale najednou právě Francie začala proti biopalivům bouřit? Myslím si, že hlavním důvodem změny postoje Francie je skutečnost, že se francouzským firmám v tomto byznysu nedaří. Biopaliva se totiž do EU čím dál více dováží z Asie a Latinské Ameriky a francouzská produkce na tuto konkurenci nestačí. Kromě tohoto důvodu ale existuje i řada studií, které ukazují, že ekologický přínos biopaliv je ve skutečnosti záporný, protože důsledkem jejich veřejné podpory je kácení pralesů a zvyšování cen potravin. Na základě tohoto vývoje začala Evropská komise připravovat novou legislativu.

V pondělí Evropská komise v prohlášení učiněném komisařkou pro klimatickou změnu Connie Hedegaardovou a komisařem pro energetiku Gunterem Oettingerem oznámila, že hodlá předložit návrh, který by podíl biopaliv z potravinářských komodit v EU limitoval na 5%, což je zhruba současná úroveň spotřeby v EU. Co přesně bude návrh Komise obsahovat, se dozvíme teprve až bude oficiálně předložen. Už nyní ale můžeme konstatovat, že EK pokračuje v původní pohádce o dobrých a špatných palivech a také v představě, že tento politický orgán ví, jaký podíl spotřeby dobrých paliv je v kterém čase ten optimální. S touto představou je nutné se co nejdříve rozloučit.

Nicméně je nutné konstatovat, že omezení podpory biopaliv je krokem správným směrem. O tom, jaká paliva a v jakém poměru nejlépe rozhodnou sami spotřebitelé.

Autor: Hynek Fajmon | středa 19.9.2012 13:05 | karma článku: 38,02 | přečteno: 3558x
  • Další články autora

Hynek Fajmon

Mírová euromytologie

Dnešní udělení Nobelovy ceny míru za rok 2012 Evropská unii (EU) je dokladem toho, že organizátor tohoto ocenění pokračuje v neblahé tradici oceňování osob a institucí, které si takové ocenění nezaslouží. Do této skupiny patří udělení této ceny Jásiru Arafatovi v roce 1994, Albertu Goreovi a IPCC v roce 2007 a naposledy Baracku Obamovi v roce 2009. Podívejme se ale podrobněji na to, proč je kolem celé záležitosti takový humbuk v médiích. Především je třeba připomenout, že Nobelovu cenu míru uděluje výbor, který nemá nic společného s výborem oceňujícím vynikající vědce. Jedná se o výbor ustavený norským parlamentem. Jde tedy o politickou instituci konkrétního státu a politické rozhodnutí. Co z toho vyplývá?

12.10.2012 v 17:02 | Karma: 19,34 | Přečteno: 979x | Diskuse| Společnost

Hynek Fajmon

Držme se koruny X.

Dnes jsem si přečetl zprávu, že sociologický průzkum společnosti STEM ukázal, že Češi stále více a více věří České národní bance. Důvěra v ČNB má hodnotu 75% a v posledních letech stále roste. Fakticky se tedy ČNB stala nejdůvěryhodnější českou ústavní institucí. A asi nejen českou, protože důvěra v EU, NATO, MMF a další nadnárodní instituce je u nás poměrně nízká. Češi zkrátka věří své ČNB a tím pádem také své vlastní měně - KORUNĚ. Ostatně není se příliš čemu divit. Když se dnes rozhlédneme po západním světě, tak vidíme téměř samé problémy. Ne že bychom je doma taky neměli, ale čím dál více lidí už chápe, že naše problémy jsou menší než ty, které má eurozóna nebo dokonce USA.

3.10.2012 v 17:37 | Karma: 22,16 | Přečteno: 1144x | Diskuse| Společnost

Hynek Fajmon

Ženské kvóty ve firmách zatím nebudou! Sláva!

Z Bruselu v posledních letech vznikají téměř samé šílené iniciativy. Jednou z nich byl plán na zavedení ženských kvót v orgánech akciových společností, který předložila Evropská komise. Členské státy se ale pod tlakem vlastních problémů začínají chovat racionálně a staví se Komisi na odpor. Takový vývoj je potřeba přivítat. Konkrétně před několika dny vznikla blokační menšina států, které zamítly návrh na zavedení výše zmíněných kvót. Mezi těmi, kdo tuto nebojím se říci "kravinu" zablokovaly byla i Česká republika. Proti bylo ale také Německo, Británie a řada dalších států. Myslím, že je čas volat: SLÁVA. Rozum po nějakém čase zvítězil. Pokud se ale na věc podíváme blíže, tak je to smutné.

15.9.2012 v 15:35 | Karma: 22,52 | Přečteno: 1249x | Diskuse| Společnost

Hynek Fajmon

Vysoké daně umí i zabíjet!

V posledních dnech jsme svědky jevu, který už jsme už dlouhá desetiletí nezažili. Jedná se o úmrtí několika lidí a těžká postižení dalších způsobená konzumací nekvalitního nelegálního alkoholu. Při této smutné příležitosti je nutné zamyslet se nad tím, zda k tomuto vývoji nenapomohla i politika a legislativa, kterou máme nyní v platnosti. Mám obavu, že napomohla. Jedná se dle mého soudu o kombinaci dvou selhání státu: 1. příliš vysoké zdanění alkoholu, 2. selhání kontroly trhu s alkoholem. Podívejme se na to, co se vlastně stalo a jak se dá takovým případům zabránit.

11.9.2012 v 15:37 | Karma: 28,68 | Přečteno: 2472x | Diskuse| Společnost

Hynek Fajmon

Držme se koruny IX.

Naposledy jsem napsal blog s titulkem "Držme se koruny" 1.11.2011. Byl to osmý text v této řadě. Dnes s odstupem téměř 9 měsíců bych rád pokračoval. S politováním musím konstatovat, že moje první věta z minulého článku znějící: "Dluhová krize Západu se prohlubuje a bude bohužel ještě hůř." se ukázala být pravdivou. Do dalších dluhových problémů se od podzimu minulého roku dostalo opět Řecko, ale také Kypr, Španělsko a Itálie. S obrovským dluhem bojují i v USA a v Japonsku, takže se zdaleka nejedná pouze o evropský fenomén. Mám obavu, že dluhová krize bude dále pokračovat a bude velmi obtížné se z ní dostat. Jaký to má dopad na Českou republiku? A co bychom měli dělat, aby se nás tato dluhová krize dotkla co nejméně? To jsou klíčové otázky dneška.

11.7.2012 v 21:44 | Karma: 18,81 | Přečteno: 1268x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Bitva o Kolumbijskou univerzitu. Policie udeřila na zabarikádované studenty

1. května 2024  7:08,  aktualizováno  8:32

Newyorská policie vyklidila v noci na středu budovu Kolumbijské univerzity, kde se před tím...

Úprava pravidel čištění odpadních vod v EU bude mít zřejmě vliv na cenu léků

1. května 2024  8:09

Na čištění městských odpadních vod by se od roku 2045 měly podílet největší znečišťovatelé, tedy...

Role digitálních služeb České televize bude posilovat, říká její nový ředitel

1. května 2024

Jan Souček stojí od října v čele veřejnoprávní televize. V kandidátském projektu uvedl mimo jiné...

Česko si letos během oslav prvního máje připomene i dvacet let v EU

1. května 2024

Sledujeme online Začínají každoroční oslavy prvního máje. V Praze pořádají tradiční setkání strany hnutí a spolky,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 196
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2047x
Historik a politik. Poslanec Evropského parlamentu za ODS.