Udělala moderátorka Světlana Witowská chybu, co na to řekne Rada?

Interview ČT z 15.2.2018 bylo hrozné. Česká televize v něm bez jakéhokoliv varování pustila záběry z vražedného běsnění, které se odehrálo o den dříve na floridské škole, kde přišlo o život 17 lidí a další lidé byli zraněni. 

Ke střelbě došlo 14.2.2018 před třetí hodinou odpoledne na Marjory Stoneman Douglas High School v Parklandu na Floridě, tedy před devátou večer našeho středoevropského času. Česká televize o této tragédii informovala v průběhu celého dalšího dne a na Interview ČT24, které uvádí každý pracovní den od půl sedmé, pozvala bezpečnostního analytika Tomáše Pojara. Po představení a přivítání následovalo okamžitě bez jakéhokoliv upozornění video stažené ze sociální sítě Instagram, okamžitě se začala ozývat hlasitá střelba, výkřiky, všude plno krve a mrtví lidé ležící na zemi v tratolišti krve. Záznam pořadu je možné shlédnout zde.

Neuvěřitelné a nepochopitelné. Video, které Česká televize stáhla z Instagramu, a potom ho heroicky bez jakéhokoliv upozornění a varování pustila ve zmíněném pořadu Interview ČT24, pro mě nebylo nové, viděl jsem ho toho dne jak na Instagramu, tak na různých zpravodajských serverech. Ve všech případech bylo před videem upozornění, že se jedná o drastické záběry, na Instagramu bylo typicky nutné nejprve odkliknout souhlas s tím, že video chcete opravdu vidět i přes to, že se jedná o velice explicitní video. Jiné servery si daly aspoň práci s tím, aby ty nejhorší záběry rozmazaly, apod.

Pouze Česká televize, médium veřejné služby, naservírovala tuto vražednou mašinérii bez jakéhokoliv předchozího varování, což je zcela neuvěřitelné a neomluvitelné. Pokud sociální sítě, kam může kdokoliv kdykoliv vložit video nebo fotku, jsou schopné včas tento obsah ošetřit, jak je možné, že toho není schopná veřejnoprávní televize, která dopředu může rozmýšlet, co se ve vysílání objeví, a co se neobjeví? A pokud sociální a zpravodajská média jsou schopná rozlišit, že obsah tohoto videa je drastický, proč toho není schopné médium veřejné služby?

Násilný obsah by sám o sobě asi nikoho nešokoval, ale protože na tomto videu a v jeho průběhu umírají bezbranní a nevinní lidé, je to úplně něco jiného. Vysílat takový obsah bez předchozího upozornění je vyjádření neúcty k obětem, je to porušení etického kodexu ČT a zákona o České televizi. Když už Česká televize uvedla zdroj tohoto videa, tedy Instagram, tak si měla aspoň všimnout, že na Instagramu toto video není možné samovolně spustit, aniž by člověk nejprve nevyjádřil souhlas.

Stačilo by, kdyby moderátorka Witowská upozornila, že bude následovat video, které není vhodné pro slabší povahy nebo podobně, jak se to v takových případech na slušných médiích dělá, ale nic z toho neřekla, tedy je to její chyba, nebo chyba dramaturga či případně editora, kdo nese konečnou vinu není až tak rozhodující, jisté je, že to není akceptovatelné. Rada pro televizní a rozhlasové vysílání tak má další podnět, kterým se bude muset zabývat.  A zabývat by se tím měla i Rada ČT. Není to však bohužel jediný přešlap České televize v poslední době.

Například mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby z České televize zaznělo, že za Václava Moravce neexistuje náhrada, stalo se tak poté co se moderátor dohodl s generálním ředitelem České televize Dvořákem na tom, že televizní debatu mezi Jiřím Drahošem a Milošem Zemanem moderovat nebude. Místo toho, aby se na Kavčích horách mezi sebou nějak domluvili, pouštěli do éteru vyjádření, která měla zřejmě Moravce přesvědčit, aby své rozhodnutí přehodnotil. Neprofesionální a nekompetentní. Vykřikování, že nemám za někoho náhradu jenom uráží ostatní schopné moderátory a zároveň tím jenom vyjadřuji svou vlastní neschopnost.

Nakonec tuto debatu, označovanou též jako debata roku, v předvečer druhého kola prezidentské volby moderovala právě Witowská, která po jejím konci sklidila ze všech stran všeobecnou chválu. To však ale neznamená, že si může dovolit zcela ignorovat základy moderátorské práce, etický kodex. Mimochodem základem slova moderátor je mírnost, nebo umírněnost. Snaha o senzaci, nebo šokování zařazením videa ze sociální sítě bez jakéhokoliv předchozího upozornění či varování, co bude následovat, je tedy něco, co se s dobrým moderátorem v žádném případě neslučuje.

 

Autor: David Evan | pondělí 19.2.2018 21:20 | karma článku: 33,73 | přečteno: 3596x