Policie loni používala odposlechy o 20 procent více. Tak nějak přibližně

Dnešním celostátním tiskem proběhla zaručená zpráva České tiskové kanceláře, že policie a další útvary v loňském roce používaly odposlechy meziročně asi o jednu pětinu více, zpráva ČTK však vzbuzuje řadu otázek a pochybností...

"Počet žádostí policie a dalších institucí internetovým firmám o odposlech či informace k další datové komunikaci jejich uživatelů se loni meziročně zvýšil o 20 procent. Vyplývá to z odhadu společnosti VSHosting. Konkrétní počet žádostí firma neuvedla. Nárůst byl nižší než u mobilních operátorů, kde se počet podle Českého komunikačního úřadu (ČTÚ) zvýšil meziročně o čtvrtinu. Většina požadavků ze strany policie, Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), Bezpečnostní informační služby (BIS) a dalších orgánů na internetové operátory se primárně týká vydávání uživatelských dat či technického zajištění odposlechu komunikace. Požadavek musí být podložen soudním příkazem."

Tolik tištěná informace. V první řadě je tedy nutné podotknout, že Útvar pro odhalování organizovaného zločinu svoji činnost ukončil v roce 2016 po kontroverzní policejní reorganizaci, tedy neexistuje již téměř tři roky. Jak si tedy tento útvar mohl něco vyžádat na internetových poskytovatelích či mobilních operátorech je tak záhadou. Ale tento zjevný nesmysl skvěle zapadá do kontextu celé zaručené zprávy ČTK.

Další zajímavostí je to, že není zveřejněno žádné konkrétní číslo. Alespoň na to zpráva poukazuje. V dřívějších letech se alespoň rámcově nějaké to číslo uvádělo. Zpráva ČTK přece jasně říká, že požadavek musí být podložen soudním příkazem, takže počet takových příkazů by neměl být žádný problém dohledat. Ale je zřejmě nová doba, a tak se musí vystačit s informací, že byl nárůst o dvacet procent, tedy pouze odhadem pochopitelně. Že jsou tyto odposlechy v řádech jednotek tisíc by mohlo veřejnost třeba znepokojit.

Jedna věc je, co říká zákon, a tedy co se "musí", jak říká ČTK, a druhá věc je, jaká je praxe. A ono se občas totiž ukazuje, že praxe za zákonem trochu pokulhává. Že to jsou jenom taková zbožná přání. Například po ukončení odposlechů by měl být každý odposlouchávaný informován, že odposlech měl, a jak to bude s těmi soudními příkazy se člověk může jenom domnívat. Nicméně nezákonné odposlechy u nás, v naší zemi zřejmě nejsou možné, jak jinak.

Bohužel zpráva ČTK ani neříká, kolik soudních příkazů na odposlechy bylo v minulém roce vydáno. Musíme tedy být zřejmě rádi, že vůbec nějaká zpráva je na toto téma ještě publikována. Je evidentní, že celkově má tato zpráva vyznít tak, že je vše v pořádku a nic se neděje, a můžeme se tedy uklidnit. Takže to je vlastně výborná zpráva, policejní reorganizace se vydařila a přestavba na policejní stát rovněž, takže koho by vlastně zajímalo, že má zpráva ČTK jen pár vad na kráse, že obsahuje jednu zásadní faktickou chybu a moc se z ní toho nedozvídáme...

Autor: David Evan | úterý 30.4.2019 12:58 | karma článku: 9,48 | přečteno: 208x