Otřesný policejní zásah v Plzni zůstává v předvolebním boji bez povšimnutí. Otřesné!

Předvolební boj vrcholí, politici se snaží zvedat témata, o kterých si myslí, že u voličů zabodují. Většinou se ale moc netrefují. Máslo jako předvolební téma nestačí. Ani že čokoláda u nás není stejně čokoládová jako v Německu...

Ale pěkně po pořádku. Na konci září se v Plzni stala událost, při které policejní důstojník v civilu při řešení dopravní situace použil služební zbraň, bez důvodu vytrhl mobilní telefon jím zastavenému řidiči a byl nebývale vulgární, nebyl schopen se ihned legitimovat ani policejním odznakem ani legitimací. Video s tímto brutálním policejním zásahem je samozřejmě k dispozici. Policie tento zásah vnitřně prošetřuje, bylo podáno trestní oznámení a dokonce k řešení přistoupil i GIBS, který jak se dalo čekat, namísto adekvátního řešení policistů pozval poškozeného k výslechu.

Elitní policsté nebyli postaveni mimo službu ani po zveřejnění záznamu na zpravodajských serverech. A co je ještě horší, mlčí i politici, kteří v předvolebních soubojích řeší daleko závažnější témata jako máslo, přijetí eura, či nadstandard ve zdravotnictví, apod. Je to zarážející o to více, že naši politici jsou jinak velice ochotní se vyjadřovat prakticky k čemukoliv a kdykoliv, ať už přímo nebo prostřednictvím sociálních sítí. Někdy se zdá, že tweetují jako o závod, nyní všichni zarputile mlčí, tedy až na ministra vnitra Chovance, který se vyjádřil, že "policisté se takto chovat nesmí."

Nemohu si to odpustit, ale vzpomenu na některé kauzy z nedávné doby a poukážu na chování vrcholových politiků, které je v protikladu s jejich nynějším mlčením. Takže například kauza Lidl a jeho řecký týden bez křížů. To byla skutečně silná káva, která přiměla k činu i místopředsedu sněmovny pana Bartoška, který nelenil a ve své obrovské kanceláři v Poslanecké sněmovně usedl a napsal dopis do Lidlu, jak je to možné, že ze svých letáků, jakož i na jiných propagačních materiálech vymazali na kopulích řeckých kostelů kříže, čímž se projevili jako barbaři a provinili se proti evropskému kulturnímu dědictví.

A je vlastně jedno, že kříž s evropským kulturním dědictvím nemá nic společného, protože pochází z kultur ještě vzdálenějších, ale podstatné je, že pan Bartošek konal. Vůbec je zvláštní, že se přiměl konat až po zveřejnění této věci v médiích, protože to není nic nového a Lidl používá stejné propagační materiály bez křížů již několik let a nic se po celá ta léta nedělo. Dalo by se předpokládat, že pan Bartošek jako bývalý člen parlamentní vyšetřovací komise, která vyšetřovala takzvanou policejní reorganizaci, nyní zasedne a napíše panu policejnímu prezidentovi Tuhému alespoň tenký dopis, v němž by vyjádřil znepokojení nad tím, jak se jeho podřízení nevybíravě chovají k občanům.

Snad tak v nejbližší době učiní. Premiér Sobotka se taky dosud nijak nevyjádřil. Momentálně řeší kauzu máslo a taky kauzu přemístění výroby Škodovky do Německa, což jsou jistě věci, na kterých se nějaké politické body nasbírat dají. Problém je v tom, že se jedná jenom o politické body, neboť stoprocentní vlastník Škoda Auto si bude přes všechna ujištění se svým majetkem dělat stejně co chce a máslo, které zdražilo asi o 45 procent za rok, zdražilo i v ostatních zemích, takže s tím se dá těžko něco dělat...zatímco s kauzou policejního zásahu v Plzni by se něco dělat dalo a mělo.

Do kauzy máslo je plně ponořen i ministr zemědělství Marian Jurečka, který si zadal vlastní výzkum, aby zjistil, kdo na másle nejvíc vydělává. Tento mladý ministr jinak patří mezi ochotně tweetující ministry, do kauzy máslo však pravděpodobně zabředl natolik, že se k brutálnímu zásahu neměl čas vyjádřit, nakonec není to úplně v jeho kompetenci, a tak to nechává na ty povolanější, například na svého předsedu Bělobrádka, jenž je navíc vicepremiérem, a rovněž velice rád komentuje na sociálních sítích veškeré dění na domácí politické scéně.

Velice často se třeba nechával slyšet v kauze Babišových odposlechů, které unikly do sociálních sítí. Ve stejném případě tweetoval jako o závod pan předseda Poslanecké sněmovny Hamáček, který si odposlechy, které byly zveřejněny pouze na sociálních sítích anonymním uživatelem, rovněž nenechal ujít a nezapomněl je okomentovat nějakou tou jadrnější poznámkou. Nahrávka s brutálním policejním zásahem je naproti tomu oficiální a je možno ji dohledat i na policejních serverech. Pro ústavního činitele jsou však zřejmě lepší anonymní nahrávky na sociálních sítích než oficiální nahrávky, protože ani on k tomuto zásahu žádný veřejný postoj nevyjádřil.

V případě takzvaného Prohlášení čtyř ústavních činitelů na podporu Číny byl Jan Hamáček o mnoho rychlejší. Zostudil tím nejen sebe, Poslaneckou sněmovnu, ale celou Českou republiku. Ale pochopitelně nebyl sám, signatářem tohoto skoro jeden rok starého servilního  prohlášení ze dne 18.10.2016 byl například i předseda Senátu Milan Štěch, který nicméně dokázal takřka nemožné a toto prohlášení dokázal ještě přebít jiným prohlášením o pseudopodnikatelích, kteří by prý udělali nejlépe, kdyby všeho nechali a šli pracovat do výroby, protože tam je nyní velká potřeba.

Ani předseda Senátu tedy žádné veřejné stanovisko nezaujal. Ústavní činitelé jakož i ostatní ministři vlády tento bezprecedentní incident, který v historii ČR nemá v míře použitého násilí a použití zbraně zatím obdoby, servilně mlčí. Není to pro ně evidentně žádné téma, že se tím podílejí na přerodu České republiky v policejní stát jim je evidentně jedno. Naivní člověk by očekával alespoň veřejnou diskusi, ale i veřejná diskuse je v tomto případě zřejmě nepřípustná.

Na veřejnost se například ani nesmí dostat informace od jakého útvaru policejní důstojníci v civilu jsou. Policie tuto informaci odmítá poskytnout. Při tom je to věc veřejného zájmu. Vždyť různé tajné služby udělaly už dost škody a dost ostudy na to, aby se tyto informace na veřejnost dostaly. Připomeňme si například kauzu zneužití vojenské rozvědky v případě Jany Nečasové. Pochybení civilní rozvědky v případě unesených Čechů v Libanonu, za které ČR zaplatila propuštěním hledaného teroristy Fajáda....a dalších šest miliónů dolarů na výkupném...

Tajné služby udělaly v posledních letech tolik přešlapů, že když člověk slyší o dalších tajných policistech v civilu, kteří neváhají použít zbraň při řešení dopravní situace, tak si říká, jestli policie má vůbec tajné policisty mít, a jestli by policie neměla nechat tajné úkoly na civilní rozvědce, vojenské rozvědce či BIS, ale ani touto minimální veřejnou diskuzí se po exesu v Plzni nikdo z politiků evidentně zabývat nechce. Korýtka jsou jim zkrátka blíž, a tak se zřejmě bojí, aby před volbami neudělali nějakým neuváženým prohlášením náhodou nějakou chybu...

Autor: David Evan | sobota 7.10.2017 13:08 | karma článku: 40,25 | přečteno: 2444x