Kontroverzní rekonstrukce radnice v Žatci za téměř 50 milionů finišuje. Moc se ale nelíbí

Rekonstrukce radnice v Žatci za téměř 50 milionů se i přes malé zpoždění blíží ke svému konci. Hlavní dodavatel společnost Metall Quatro ve městě prováděla již řadu veřejných zakázek, z nichž nejedna vzbudila nemalé kontroverze..

Historická budova žatecké radnice ze 14. století dostala nový kabát, a to doslova. Kromě nové střechy je nově natřená i fasáda, která dostala novou barvu, místo tradiční bílé barvy, na kterou byli všichni po mnoho let zvyklí, je nyní pískově (okrově) žlutá. Došlo i na výměnu oken. Někteří změnu vítají, jiní jsou mnohem rezervovanější už jenom proto, že na fasádě místy vystupují nepěkné flekaté stopy. Někteří zase kritizují hodiny na radniční věži. V interiéru došlo na rekonstrukci sociálního zařízení a skleněného atria, které je nyní zcela průhledné. Nově mají být některé prostory radnice klimatizovány. Většinu nákladů pokryjí dotace z Integrovaného regionálního operačního programu IROP.

Společnost Metall Quatro prováděla v Žatci v letech 2017 až 2018 například rekonstrukci městské knihovny za 15 milionů korun, což byla rozsáhlá rekonstrukce, kdy se celá knihovna musela vystěhovat, ale když se vše na konci roku 2018 opět nastěhovalo nazpět, tak se zjistilo, že se nějak zapomnělo na výtah...knihovna není stále bezbariérová. „Způsob, jak výtah do budovy umístit, se objevil až v době, kdy byla rekonstrukce knihovny připravená. Nebylo už možné instalaci výtahu do ní zahrnout. Výtah do budovy připravujeme, bezbariérovost budovy má poměrně velký význam,“ vysvětlila tehdy starostka Zdeňka Hamousová. Knihovna byla otevřená s ročním zpožděním na začátku loňského roku. Nicméně již za pár měsíců začala nově opravená zelenkavá fasáda opadávat...

Problém s výtahem se dostal na veřejnost, jiné věci moc ne. Například se zapomnělo ještě na střešní zábrany, aby ze střechy v zimě nepadal sníh. Ředitelka knihovny si měla zavolat na shoz sněhu hasiče, kteří práci provedli, ale upozornili, že tam zábrany nejsou, a že to nemohou dělat pokaždé. V projektové dokumentaci měly zábrany být, a tak prý na pomoc přispěchali památkáři, že zábrany nepovolili, protože se jedná o historickou budovu v centru města...A to přesto, že jiné budovy v centru tyto zábrany mají, a jsou ještě starší a historičtější jako například Městské divadlo z roku 1848. Tomu se nicméně říká, že ruka ruku myje.

Další nemalé kontroverze vzbudila rekonstrukce městského koupaliště z roku 2012 za 150 milionů korun. Oficiální stránky společnosti Metall Quatro odhalují, že "Stavba obsahuje plavecký a zážitkový nerezový bazén + brouzdaliště, vodní atrakce, tobogán, skluzavky, hlavní budovu se šatnami, technologií a saunou, příjezdovou komunikaci vč. parkoviště + inženýrské sítě." Problém je nicméně v tom, že brouzdaliště na koupališti není, a město se v minulém roce začalo zabývat tím, že ho nechá postavit. To ale není vše. Podle projektu totiž mělo být na koupališti šest plaveckých drah, namísto toho byly zhotovitelem postaveny jenom čtyři. Radnice při tom slibovala koupaliště již na léto 2010.

To je pro společnost  Metall Quatro celkem typické. Zpoždění při rekonstrukcích se dá ještě celkem pochopit. Tím spíše u historických budov jako je žatecká radnice, jejíž rekonstrukce měla být skončena v březnu. Co je ale celkem méně pochopitelné, je menší rozsah prací proti zadání, či proti projektové dokumentaci. A to se projevilo i při rekonstrukce radnice. Novou fasádu totiž měla dostat i budova veřejných záchodků za radnicí. V současnosti nemá ani novou střešní krytinu, ani fasádu, a to je tři měsíce po termínu velmi zarážející. V minulosti se tyto budovy rekonstruovaly vždy současně, včetně střešní krytiny a fasády.

Společnost Metall Quatro vysoutěžila v Žatci kromě koupaliště, knihovny a radnice ještě další zakázky, Domov pro seniory, interní oddělení městské nemocnice, rekonstrukci 3. základní školy, gymnázia, a další, což vzhledem k tomu, jak některé rekonstrukce probíhaly, stojí za povšimnutí. Díky kandidatuře Žatce do UNESCO, získalo město z evropských peněz Integrovaného regionálního operačního programu (IROP) přes sto milionů korun. Kromě historické budovy radnice se díky prostředkům IROP opravy dočká ještě Mederův dům (Mederhaus), který byl již v kritickém stavu, také synagoga, která je druhá největší v Čechách, a dům v historickém centru na Žižkově náměstí.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: David Evan | čtvrtek 4.6.2020 13:36 | karma článku: 10,02 | přečteno: 334x