Funkcionářka hnutí ANO Vladislava Marschallová brala statisíce, práci ale neodváděla

Bývalá asistentka hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera (ANO) Vladislava Marschallová (ANO) pobírala statisícové odměny za poradenství. Práci však neodváděla a neměla ani potřebnou kvalifikaci. Hejtman Schiller pochybení odmítá.

Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO) se na počátku tohoto týdne po půl roce ve funkci dostal do velkých problémů, když na pondělním zasedání krajského zastupitelstva čelil návrhu opozice, aby se hlasovalo o jeho odvolání. Bod o jeho odvolání však nakonec zařazen nebyl a hejtman situaci kolem své bývalé asistentky Vladislavy Marschallové (ANO) ustál. Bývalá krajská místopředsedkyně hnutí ANO Marschallová si měla od loňského listopadu do letošního února přijít na více než půl milionu korun za poradenskou činnost pro Krajskou zdravotní, pro kterou jí ale chybí jakákoliv kvalifikace. Jednalo se o dvě smlouvy na 130 tisíc korun měsíčně. Když to na začátku března při kontrole zjistilo představenstvo Krajské zdravotní, rozhodlo se smlouvy zrušit a odvolat generálního ředitele Aleše Chodackiho, který smlouvy s Marschallovou podepsal. To se ale zřejmě hejtmanovi Schillerovi (ANO) vůbec nelíbilo, a tak 10. března krajská rada nečekaně odvolala předsedu představenstva Jindřicha Zetka a na jeho místo instalovala bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha. Oficiální důvod hovoří o tom, že se jejich názory na směřování Krajské zdravotní začaly rozcházet.

Podle veřejných zdrojů Vladislava Marschallová před loňskými krajskými volbami pracovala pro tehdejšího poslance Jana Schillera (ANO) jako asistentka. Účastnila se s ním jak předvolební kampaně, tak i povolebních vyjednávání. Přijížděla s ním na různá setkání, na předvolební rozhovory do médií, včetně České televize, byla Schillerovou pravou rukou. Podle odvolaného předsedy představenstva Jindřicha Zetka však Marschallová nemá pro poradenskou činnost ve zdravotnických otázkách dostatečnou kvalifikaci. Zetek pro server Hlídací pes uvedl: „Ředitel Chodacki uzavřel fiktivní smlouvy, na jejichž základě se vyplácely statisícové částky jedné funkcionářce ANO. Krajskou zdravotní stála tato paní s kvalifikací uklízečky více než 500 tisíc korun.“ Hejtman Schiller oponuje, že se jednalo o řádnou pracovní smlouvu na zřizování očkovacích center v kraji včetně jejich koordinace. Jednalo se tedy o vysokou manažerskou pozici, podle Zetka však Marschallová k takové funkci nemá dispozice, když poukázal na to, že přišla do ANO "z pozice uklízečky pizzerie". Odvolaný ředitel Aleš Chodacki, který je zároveň koordinátorem očkování proti COVID v Ústeckém kraji, považuje Zetkova slova za hrubě urážlivá a lživá, poškozující jména zúčastněných a jméno Krajské zdravotní.

Krajská zdravotní vydala k této věci oficiální prohlášení, v němž fiktivní plnění smluv s Vladislavou Marschallovou dementuje: „S Vladislavou Marschallovou byla uzavřena smlouva, jejímž předmětem bylo její aktivní zapojení do přípravy strategie očkování proti COVIDU-19 v Ústeckém kraji. Na základě této smlouvy působila Vladislava Marschallová v pozici manažera a koordinátora očkovacích míst v kraji a aktivně se podílela na vybudování velkokapacitních očkovacích center na Ústecku. Výsledek její práce je zřejmý. Jakmile svou práci pro Krajskou zdravotní odvedla, byla její smlouva k 28. únoru 2021 ukončena.“ Jak ale zjistil Deník, jednalo se o dvě smlouvy, jedna byla na částku 78 tisíc na koordinátora vzniku očkovacích míst a druhá byla na 52 tisíc  pro komunikaci s médii (20 hodin týdně). Podle dostupných zdrojů Marschallová během trvání této smlouvy neposkytla médiím jedinou tiskovou zprávu. Podle některých názorů je očkovací kampaň v Ústeckém kraji "jedna z nejslabších a nejhůře organizovaných".

Kromě smluv s Krajskou zdravotní měla Marschallová další poradenskou smlouvu na hejtmanství ve výši 40 tisíc korun. Když opoziční zastupitelé tyto informace zjistili, požadovali, aby byly zveřejněny všechny smlouvy na poradenství, jak na hejtmanství tak v Krajské zdravotní. Zatímco poradce náměstka Jiřího Řeháka (Spojenci pro kraj) Leo Steiner ani Jan Richter (ANO) s tím problém neměli, Marschallová smlouvy zveřejnit nechtěla. „Můžeme to udělat pouze se souhlasem těch lidí. Pan Richter s tím problém nemá, stejně jako pan Steiner. Smlouvu paní Marschallové ale zveřejnit nemůžeme, protože nám na doporučení svého advokáta souhlas nedá,“ řekl hejtman Jan Schiller. Leo Steiner svoji smlouvu zveřejnil včetně příloh s tím, že jeho sazba činí 500 Kč na hodinu, což je cena v daném místě a čase obvyklá, smlouva je maximálně na 40 tisíc měsíčně. Kdyby Vladislava Marschallová jako nekvalifikovaná měla stejnou hodinovou sazbu, bylo by to jistě hodně, ale i tak při sumě 130 tisíc, by musela pracovat 260 hodin za měsíc, což je asi 13 hodin denně, pokud jde o pracovní dny nebo 9 hodin denně včetně sobot a nedělí. A je zarážející, že média žádnou zprávu od Marschallové za tolik hodin práce nemají.

Úctyhodný výkon vzhledem k tomu, že takto makala několik měsíců, a zřejmě by to takto pokračovalo dál, kdyby to všechno na začátku března neprasklo. Není ani jasné, kdo tuto smlouvu zadal. Podle hejtmana Schillera tuto smlouvu zadal odvolaný Jindřich Zetek, který to ale odmítá a říká, že ji zadal hejtman Schiller. Kvůli této kauze poradenských smluv v Krajské zdravotní padlo trestní oznámení, takže se případem začala zabývat policie a celá Krajská zdravotní se tím destabilizovala v době, kdy zdravotnická péče v kraji kvůli pandemii kolabuje. Jedná se při tom o největší zdravotnický holding v České republice a je vlajkovou lodí Ústeckého kraje. Spravuje páteřní síť pěti velkých severočeských nemocnic (Chomutov, Most, Děčín, Ústí nad Labem a Teplice), která se zřejmě ještě rozšíří o Rumburk a Litoměřice. Manažerské schopnosti předsedy představenstva Adama Vojtěcha jsou veřejnosti dostatečně známé z jeho působení ve funkci ministra zdravotnictví, a není třeba je komentovat, zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) z tohoto týdne mluví jasně.

Vladislava Marschallová opustila post krajské místopředsedkyně ANO i post poradkyně hejtmana Schillera. Schillerova reputace hejtmana se díky pochybným smlouvám v Krajské zdravotní a na hejtmanství po půl roce propadla na pomyslné dno. Opětovně se ukázalo, že hnutí ANO je vysoce prokorupční. Tento případ ukazuje realitu slov předsedy hnutí ANO Babiše, že nějaké vzdělání nebo maturita nejsou vůbec důležité, stačí být urputný. Bývalý předseda představenstva Jindřich Zetek chápe svoje odvolání jako trest za protikorupční jednání. Na obohacování za času pandemie poukázal v tomto týdnu i NKÚ, který poukázal na pochybení ministerstva vnitra a ministerstva zdravotnictví vedené Adamem Vojtěchem při nákupech ochranných prostředků z Číny, když jenom jejich doprava do Česka stála miliardu korun. Na střety zájmů trestně stíhaného předsedy hnutí Babiše poukazuji dlouhodobě, některé věci se podařilo změnit. Například v tištěných médiích holdingu Agrofert se již reklamy ministerstva školství, ministerstva zdravotnictví, Českých drah, nebo ministerstva práce a sociálních věcí téměř neobjevují. Nyní tedy zbývá zjistit, kolik milionů díky tomu během pandemie do holdingu z veřejných peněz přiteklo, a jak se Agrofert, toho času zaparkovaný ve svěřenských fondech premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, na pandemii obohatil.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: David Evan | sobota 27.3.2021 15:27 | karma článku: 32,31 | přečteno: 1618x