Česko potřebuje Ministerstvo energetiky jako sůl

Situace v energetice v Česku není uspokojivá. Chybí jasná, dlouhodobá koncepce, která by energetiku stabilizovala. A pokud se nepodaří energetiku rychle zkrotit, inflační cenová spirála se bude točit dál a dál...
Cena paliv v březnu raketově rostla

Česko potřebuje ministerstvo energetiky, které by pomohlo stabilizovat energetickou situaci. Jako příklad uvedu situaci kolem stoupajících cen pohonných hmot po únorové invazi Ruska na Ukrajinu. Ještě na začátku března (3.3.) se dalo za pětistovku nakoupit asi 14 litrů benzínu. Ale o týden později se za stejnou pětistovku už dalo koupit asi jenom 10 litrů. Cena rostla každý den o několik korun. Taková situace je alarmující. Ministerstvo financí zareagovalo tak, že čerpací stanice musely každý den povinně hlásit svoje ceny. Tato povinnost platila zpětně od 15.2.2022. Následně (23.3.), Ministerstvo financí oznámilo, že kontrola nezjistila, že by prodejci uměle navyšovali svoje marže, a že někteří prodejci měli dokonce záporné marže. Ale na začátku dubna ministr financí Zbyněk Stanjura náhle otočil, že v březnu byly marže v průměru o dvě koruny vyšší než v předchozím měsíci únoru, a že se mu to nelíbí. Jak je to možné?

Vysoké ceny paliv se nelíbí nikomu, ale hlavní problém je v tom, že vysoké ceny paliv a energií se promítají do všech dalších cen a inflační cenová spirála se tak nebezpečně roztáčí čím dál, tím víc. Česko má ministerstvo pro digitalizaci a ministerstvo bez portfeje, energetiku přitom řídí převážně Ministerstvo průmyslu a obchodu, které na to ale úplně nestačí, takže mu musí pomáhat Ministerstvo financí. Vláda reaguje celkem pomalu i v dalších oblastech jako je tendr na dostavbu Dukovan, tendr by měl být vyhodnocen až na konci roku 2024, začít se má stavět až v roce 2029, a zkušební provoz by měl být zahájen až v roce 2036. Zvláštní je také to, že pověření na zahájení tendru dostala od Ministerstva průmyslu a obchodu polostátní společnost ČEZ , konkrétně ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela  předal v březnu dopis generálnímu řediteli ČEZ Danielu Benešovi.

Do toho je potřeba vybudovat ještě další bloky v jaderné elektrárně Temelín a tímto delegováním to ale bude trvat všechno velmi dlouho. Skupina ČEZ je sice většinově vlastněná státem, ale jsem přesvědčen o tom, že tendr na Dukovany a Temelín by řídit neměla. Není třeba dělat ze skupiny ČEZ další ministerstvo. Navíc to vypadá, že se stát alibisticky vzdává své odpovědnosti a kontroly. Ministerstvo energetiky by také mohlo řešit otázky kolem zamýšleného odklonu od uhlí, který má podle vlády Petra Fialy nastat už v roce 2033, otázky kolem zkapalněného zemního plynu, ropy, fotovoltaiky, atd. Všichni už dávno pochopili, že je nutné jednat rychle, protože energetika je kritická infrastruktura, která musí fungovat spolehlivě bez velkých výkyvů. Stát má sice snahu věci řešit, ale všechno se nekonečně vleče. Ceny všech materiálů jdou při tom neustále nahoru a dostavba Dukovan se tak zbytečně prodraží.

Chápu, že je důležité zabývat se uprchlickou krizí a zmírňováním následků této krize na české občany. Vláda přišla se snížením spotřební daně na pohonné hmoty, s pětitisícovým příspěvkem na dítě, nakupuje se rekordní množství zemního plynu do zásobníků, atd., ale vypadá to, že se její akceschopnost řešit další věci v posledních týdnech snižuje. Ministerstvo energetiky by tak pro stát bylo v jistém smyslu vysvobozením.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: David Evan | středa 1.6.2022 15:32 | karma článku: 9,54 | přečteno: 275x