Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Poznámky u příležitosti Dne nezávislosti / Independence Day Remarks

Velvyslanectví každoročně hostí recepci při příležitosti amerického Dne nezávislosti. Zveme několik stovek význačných českých hostů ze všech oblastí života – politiky, vědy, vzdělávání, umění a médií. Letos se akce konala 27. června a měli jsme společně s prezidentem Václavem Klausem úvodní řeč. Text mého proslovu najdete níže.

Dnes slavíme dvě stě třicáté šesté výročí americké nezávislosti. Je to den vděčnosti mimo jiné za to, že jako svobodný stát máme přátele na celém světě. Jak jsem už mnohokrát řekl, Spojené státy nemají bližšího přítele nikde na světě, než je Česká republika. Jménem prezidenta Obamy, ministryně Clintonové, naší celé ambasády a mé rodiny bych vám všem chtěl poděkovat za toto přátelství.

Loni jsem měl tu čest doprovázet premiéra Nečase při návštěvě Bílého domu. Prezident Obama v Oválné pracovně, obklopen různými symboly prezidentství a artefakty z americké historie, premiérovi poděkoval a poznamenal, že Česká republika hraje důležitější roli, než by odpovídalo její velikosti. To je boxerská hantýrka, ale odráží zásluhy Česka v oblasti třech pilířů našich vztahů: obrany a bezpečnosti, obchodních a ekonomických vztahů a sdílených hodnot.
Například, v oblasti obrany a bezpečnosti, jsem loni společně s generálem Pickem navštívil Afghánistán a každý, od generála Petraeuse dolů, chválil Českou republiku za její přispění k bezpečnosti a stabilitě země. Lepší partnery bychom si v Afghánistánu nemohli přát. Jako další příklad naší obranné spolupráce mohu uvést, že jsme s potěšením podpořili české plány na vytvoření vrtulníkového školícího centra v rámci chytré obrany NATO. Česká republika přitom nadále hájí svobodu a lidská práva všude po světě – v Barmě, na Kubě či v Bělorusku, abych jmenoval pár příkladů.
To samé se týká komerční sféry, kde naše dva národy vytvořily partnerství na světové úrovni. Spojené státy jsou jedním z pěti přímých zahraničních investorů v České republice a umístily se na třetím místě ve vytváření nových pracovních míst v důsledku přímých zahraničních investic. Naše dvě země jsou partnery ve vědeckém výzkumu, rozvoji a inovacích a plánují založit společné civilní nukleární centrum za účelem dalšího posílení naší spolupráce v tomto oboru. Nedávno jsme také uzavřeli vzájemnou dohodu o obranných zakázkách, díky nimž se americký trh otevírá českým společnostem a naopak. Osobně jsem do Spojených států doprovodil skupinu českých podnikatelů, kteří tam zkoumali nové obchodní příležitosti.
A na závěr v oblasti sdílených hodnot stojíme společně s českou vládou i opozicí v naší snaze bojovat s korupcí a oceňujeme úspěch české vlády a parlamentu při prosazování zákonů reformujících veřejné zakázky a zavedení trestní odpovědnosti pro korporace.
Nemělo by být překvapením, že naše dva národy, společně, byly schopny nastolit tyto vztahy v 21. století. Je to díky hlubokým kořenům našcich vztahů s českým národem. Naše země byla založena a osídlena lidmi, kteří byli prostřednictvím luteránské reformace ovlivněni myšlenkami Jana Huse. Moravští bratři byli v Americe aktivní a vlivní dlouho před americkou revolucí. Dalším silným zdrojem českého vlivu na americkou společnost byli a jsou imigranti z českých zemí, kteří začali přicházet v 19. století. Tito čeští a slovenští přistěhovalci a jejich potomci zase podpořili vize Tomáše G. Masaryka a Woodrowa Wilsona o samostatném Československu a jejich děti sloužily v amerických jednotkách, včetně té Pattonovy v západních Čechách, které v roce 1945 porazily nacisty. Podpora Ameriky pokračovala během temných let komunistické represe – až do spektakulárního triumfu sametové revoluce a my jsme hrdí na to, že jsme v následujících 20 letech úspěchů stáli po vašem boku.
V časech dobrých i zlých, naše dva národy díky společné lásce ke svobodě dokázaly uspět. Takže dnes, kdy oslavujeme americkou svobodu, se zároveň hlásíme k našim společným závazkům a hodnotám. Děkujeme vám za vaše přátelství a těšíme se na společné úspěchy v dalších letech. To nejlepší česko-americké partnerství teprve čeká. Všem vám děkuji.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

IN ENGLISH

Every year out embassy hosts a reception marking Americas’ Independence Day.  We invite many hundreds of distinguished Czech citizens from all walks of life – politics, science, academia, the arts, and the media.  This year the reception was held on June 27 and President Vaclav Klaus and I both made remarks to the guests.  Here is my speech as prepared for delivery.

Today we celebrate the 236th anniversary of American independence. This is a day of gratitude, and one of the things for which we are grateful are our friends around the world. As I have often said, the United States has no closer friend anywhere in the world than the Czech Republic. On behalf of President Obama, Secretary Clinton, our Embassy family, and my personal family, I thank each and every one of you for that friendship.
Last year I had the privilege of accompanying Prime Minister Necas to the White House. There in the Oval Office, surrounded by the trappings of the presidency and artifacts of American history, President Obama thanked the prime minister and noted that the Czech Republic “punches above its weight” That is boxing lingo, reflecting the substantial impact of the Czech Republic in the three pillars of our relationship: defense and security; commercial and economic; and shared values.
For example, in the defense and security realm, when I visited Afghanistan with General Picek last year, everyone, from General Petraeus on down the chain of command, praised the Czech contribution to secure and stabilize that country. We could ask for no better partners in Afghanistan. As another example of our defense cooperation we have been happy to support the Czech plans for a NATO Smart Defense helicopter training program. Meanwhile, the Czech Republic has continued to stand up for freedom and human rights all around the world – in Burma, Cuba, and Belarus, to cite a few examples.
It is the same in the commercial sphere, where our two nations have developed a world-class partnership. The U.S.A. is one of the top five foreign direct investors in the Czech Republic and ranks third in job creation caused by foreign direct investment. Our two countries are partnering in research, development and innovation, including laying the groundwork for a joint civil nuclear center to further our already strong cooperation in this field. And we have recently concluded a Reciprocal Defense Procurement Agreement to open the U.S. market to Czech companies and vice versa. I have personally accompanied dozens of Czech business people to the U.S. to explore new trade ties.
Finally, in the area of shared values we have stood with both the Czech government and the opposition in the struggle against corruption and we have been pleased to see the Czech government and Parliament approve legislation reforming public procurement and establishing corporate criminal liability.
It should be no surprise that our two nations, together, have been able to break this new ground in the 21st century. That is because of the deep roots of our relationship with the Czech people. Our country was settled and founded by people who had been influenced by the ideas of Jan Hus, by way of Martin Luther’s Protestant Reformation. The Moravian Church has been active and influential in America since well before the American Revolution. Another powerful source of Czech influence on American society were and are the immigrants from the Czech lands who started arriving in the Nineteenth Century. These Czech and Slovak immigrants and their descendants in turn supported Tomas Masaryk and Woodrow Wilson’s vision of an independent Czechoslovakia, and their children served with the American troops who helped defeat the Nazis, including General Patton’s liberation of western Bohemia in 1945. America’s support continued through the dark years of Communist repression, up to the spectacular triumph of the Velvet Revolution in 1989, and we have been proud to partner with you throughout the over two decades of success that have followed.
Through good times and bad, our two nations’ common love of freedom has seen us through. So, on this day of celebrating our American freedom, we also celebrate your and our shared commitment to that value, and indeed to all the values we share. We thank you for your friendship, and we look forward to more shared successes in the years ahead. For America, and for the Czech-American partnership, the best is yet to come. Thank you all.

 

Reklamy prezentované iDnes.cz v rámci blogu nemají žádnou spojitost s velvyslancem ani s velvyslanectvím USA. / Any advertisements presented by iDnes.cz in conjunction with this blog are not endorsed by the Ambassador or the U.S. government.

Autor: Norman L. Eisen | pondělí 2.7.2012 15:05 | karma článku: 12,75 | přečteno: 1268x
  • Další články autora

Norman L. Eisen

Zahájení čtvrtého ročníku festivalu Prague Pride

Měl jsem tu čest být při tom, když naše ambasáda podpořila všechny čtyři dosavadní ročníky festivalu Prague Pride, takže bylo docela příhodné, že mým posledním počinem ve funkci velvyslance USA v České republice bylo zahájení letošního ročníku této akce. Pod tímto odstavcem si můžete přečíst můj projev, který jsem přednesl těsně před slavnostním nasvícením glorietu v zahradě naší ambasády v duhových barvách na počest festivalu.

12.8.2014 v 13:38 | Karma: 21,93 | Přečteno: 4208x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Tři pilíře americko-českých vztahů: pevnější než kdy jindy

Jak se blíží můj odjezd z Prahy a já se připravuji na předání velvyslaneckých otěží mému nástupci a příteli Andymu Schapirovi, uvědomuji si, jak jsem hrdý na to, co náš ambasádní tým dokázal za téměř čtyři roky mého působení v Česku. Ve spolupráci s našimi kolegy z vládních i nevládních kruhů i z mnoha dalších oblastí české společnosti jsme dosáhli mnoha úspěchů, o nichž jsem se podělil během nedávných rozhovorů s novináři z MF Dnes, Práva, Hospodářských novin, Českého rozhlasu a TV Nova.

11.8.2014 v 17:38 | Karma: 18,68 | Přečteno: 1717x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Život jako v umělecké galerii

Když jsme se před několika měsíci po více než roce nastěhovali zpátky do naší rezidence, s radostí jsme se pustili do rozvěšování obrazů. Pokud máte k dispozici skoro 3000 čtverečních metrů, prostoru k hraní je skutečně hodně.

29.7.2014 v 13:46 | Karma: 14,00 | Přečteno: 496x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Pozdravy z USA – ekonomický a obchodní dialog s Čechy

Na našem pražském velvyslanectví jsme hrdí na to, jak jsme díky intenzivní spolupráci s českými partnery dosáhli za poslední čtyři roky více než stoprocentního nárůstu bilaterálního obchodu mezi ČR a USA. Je to třikrát více, než je průměr na ostatních amerických ambasádách v dalších státech EU za stejné období. Jeden z důvodů tohoto úspěchu jsou naše každoroční setkání, kde projednáváme strategii obchodních vztahů. Právě teď jsem ve Washingtonu pomáhal odstartovat třetí kolo těchto jednání, která nazýváme Americko-český ekonomický a obchodní dialog. Na první fotografii jsem společně s Vladimírem Bartlem z českého ministerstva průmyslu a obchodu, Matthewem Murrayem z Ministerstva obchodu USA a českým velvyslancem v USA Petrem Gandalovičem.

26.6.2014 v 16:12 | Karma: 14,42 | Přečteno: 617x | Diskuse| Ostatní

Norman L. Eisen

Na co jsme hrdí

Vynikající detašovaná jednotka americké námořní pěchoty, která střeží naše Velvyslanectví v Praze (minulý rok se naše jednotka umístila na prvním místě v Evropě), sídlí v tzv. Domě mariňáků.

23.6.2014 v 8:34 | Karma: 15,01 | Přečteno: 457x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Izrael zavřel hraniční přechod do Pásma Gazy. Humanitární pomoc tam končí

5. května 2024  14:36,  aktualizováno  22:29

Izraelská armáda v neděli oznámila, že po ostřelování uzavírá hraniční přechod Kerem Šalom, určený...

Příměří v nedohlednu. Jednání Izraele s Hamásem v Káhiře ztroskotala

5. května 2024  18:31,  aktualizováno  22:26

V Káhiře v neděli skončila jednání o příměří mezi radikálním palestinským hnutím Hamás a Izraelem,...

Poslance SPD jsem zbil já, přiznal se 17letý mladík. Došlo k dalšímu ničení

5. května 2024  11:22,  aktualizováno  20:49

Drážďany v sobotu zaznamenaly další předvolební útok. Tentokrát šlo o stánek protiimigrační...

Strach z migrace i rebelie proti levici. Mladí Němci se přiklánějí k AfD

5. května 2024  20:15

Čekali byste, že mladí Němci volí hlavně Zelené nebo jiné levicové strany? Omyl Roste podíl těch,...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 66
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2264x
Norman L. Eisen byl v letech 2010-2014 velvyslancem USA v České republice. Od ledna 2009 do ledna 2011 působil v Bílém domě jako zvláštní poradce prezidenta. V roce 1991 získal doktorát na právech v Harvardu a v roce 1985 bakalářský titul na Brown University, vždy s vyznamenáním. Více se o Normanu L.Eisenovi dozvíte zde. Podívejte se také na webové stránky velvyslanectví USA.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky