Oživení a odměna / Renewal and Reward

Tohle byl pro mě, mou ženu Lindsay a dceru Tamaru týden oživení. (Upozornění: blog obsahuje soutěž!)

Zaprvé – uvažoval jsem o tom, jak oživit přátelství mezi Českou republikou a Spojenými státy. Nevykládejte si to špatně – naše vzájemné vztahy jsou dobré, ale nemůžeme je udělat ještě lepší? Některé mé myšlenky na toto téma, které jsem prezentoval na konferenci na českém ministerstvu zahraničí, najdete zde. Tímto navazuji na filozofii, kterou se řídím v americké domácí politice -  je třeba obnovit vládu lidí pro lidi. Ve výše zmíněném projevu na ministerstvu zahraničí jsem se poprvé pokusil přenést mé ideje do mezinárodního prostředí. Uvítám jakékoli otázky na téma, na jaké byla má řeč, na e-mailu PraguePress@state.gov. Ten, kdo pošle nejlepší otázku (přímou a nejnáročnější na odpověď), obdrží životopis Baracka Obamy podepsaný samotným prezidentem. Vítěze a autory dalších nejlepších dotazů navíc pozvu na setkání u kávy.

Zadruhé, český výraz pro anglické renewal je oživení, což podle mě docela přesně popisuje to, co se děje s mírovým využitím jaderné energie v České republice i jinde ve světě. Její civilní využití bylo léta opomíjeno, ale teď tu máme její renesanci. Prezident Obama během své pražské návštěvy mluvil o jádru jako o důležitém zdroji energie, který je čistý a ekologický.

V této souvislosti bylo pro mě například příjemným zážitkem setkání s českou jadernou lady Danou Drábovou.

Nejen v České republice, ale i po celém světě je v oboru uznávanou autoritou a já se těším na naši další spolupráci.

Jedna zábavná poznámka: na konci setkání jsem se s paní Drábovou podělil o jedno z mých oblíbených hesel: „Obtížné se dá udělat hned, nemožné trvá trochu déle.“ Načež mě uvedla do své kanceláře, kde měla ten samý slogan napsaný na pracovní tabuli. V ten moment jsem si uvědomil, že jsme měli štěstí na velmi výjimečného partnera.  Nyní promýšlíme, jakým způsobem by naše dvě země mohly pracovat na tomto bezpečném, čistém a ekologickém zdroji energie pro 21. století.

Zatřetí, do Prahy jsme navíc také přijeli v době oživení česko-židovské komunity. Moje rodina a já vyznáváme židovskou víru a tudíž je to pro mě osobně hodně důležité. Velmi nás například potěšilo, že jsme byli pozváni na svatbu nového rabína Davida Petra a jeho ženy Elisy Appfelbaumové. Brali se ve známé Staronové synagoze a byl to opravdu vzrušující zážitek. Tady najdete ze svatby pár obrázků. Být součástí česko-židovské komunity byl pro mě výjimečný moment, zvlášť když jsem si uvědomil, že mí předkové se při svých pobytech v Praze modlili a možná také brali ve stejné synagoze.

A tak jsme měli oživení v této synagoze. Jak jsem se po ní rozhlížel, viděl jsem lidi různého věku. Viděl jsem Čechy, hosty pocházející z různých koutů světa, a jednoduše lidi od seniorů až po děti. Ohromil mě také rozhovor s Leo Pavlátem, který vede Židovské muzeum v Praze.

Leo mi vyprávěl o jeho svatbě za komunismu. V roce 1981, když se na stejném místě ženil - byla to první svatba za 17 let - stála tajná policie u vstupu a zapisovala si jméno každého svatebčana. V jakém kontrastu byla radostná atmosféra, kterou jsem zažil spolu se svou rodinou.

Čtvrtý a poslední případ oživení, kterého jsme se tento týden nejen zúčastnili, ale i iniciovali, bylo upevnění mezuzy na vstup do rezidence.

Pokud nevíte, mezuzy jsou pergameny s verši v hebrejštině, které se připevňují na dveřní rámy židovských domovů.  Vzhledem k tomu, že americká rezidence byla postavena židovským obchodníkem Ottou Petchekem, podařilo se nám obnovit původní tradici tohoto domova.  Tuto mezuzu nám darovali naši přátelé Andy Schapiro a jeho žena Tamara Newbergerová. Matka Andyho se narodila v Praze před druhou světovou válkou a podařilo se jí utéci před holokaustem. Její dopisy, které popisují snahu rodiny dostat ji a její sestru do Ameriky i jak se to nakonec podařilo, vyšly knižně. Když jsme ukládali mezuzu, tak opět jsme si na tento příběh vzpomněli.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

This has been a week of oziveni, of renewals, for me, my wife Lindsay and daughter Tamar.

First, I have been thinking a lot about how to renew the friendship between the Czech Republic and the U.S.  Don’t get me wrong—its very good, but how can we make it great?  Click here to read my initial thoughts, presented this week at the Czech Ministry of Foreign Affairs.    Those who have worked with me over the years on domestic issues know my guiding philosophy of renewing governance of, by and for the people.  This speech represents my first sustained effort to translate those ideas into the international sphere.  I invite everyone to send me questions about ideas in the speech to PraguePress@state.gov.  The person in the Czech Republic who sends the best question (most direct and hardest to answer) will get an autographed copy of President Obama’s autobiography.  I’ll also invite the winner and some runners up over to have coffee and a discussion with me.

Second, the Czech word for renewal is oživení, which I believe accurately describes what's happening in the field of the peaceful uses of nuclear energy in the Czech Republic and around the world.  The civil nuclear industry was dormant, but now there is a renaissance.  When in Prague, President Obama talked about nuclear power as an important energy source, because it’s clean and green.

In that connection, it was a treat for me, for example, to sit down with the Czech Republic’s famous first lady of civil nuclear, Dana Drabova.

She’s recognized not only in the Czech Republic, but around the world, as an authority on the peaceful uses of nuclear energy. I am very much looking forward to working with Dana, because I think our two nations and our two economies can collaborate on this 21st century energy source.

One funny note.   At the end of the meeting I told Ms Drabova one of my favorite mottos:  “The difficult we do immediately, the impossible takes a little longer.”  She immediately ushered me into her office and there, written at the top of her whiteboard, was the identical motto!   So I knew then that we had found a very special partner.  We’re thinking broadly about how our two nations can work together on this safe, clean, green, low-carbon energy source for the 21st century.

Third, we have also come to Prague at a time of oziveni, of renewal, in the Czech-Jewish community.  My family and I observe the Jewish faith, so this is important to me personally.  For example, we were so pleased this last weekend to be invited to the wedding of newly minted Rabbi David Peter and his bride Elisa Appfelbaum.  They had their wedding at the famous Staronova or Alte-Neue synagogue and what a thrill it was for me.   Here are a couple of the pictures from the wedding. What an extraordinary moment it was to be there as part of the Czech-Jewish community, knowing that when my ancestors traveled to Prague they prayed and maybe even came to weddings in this same synagogue.

So we have an oziveni in this synagogue.   As I looked around the synagogue, I saw people of all ages.  I saw Czechs, visitors who had come from around the world, and people of all ages from seniors to children.  And I was so struck when I talked to Leo Pavlat, who is the head of the Prague Jewish Museum.

Leo told me about his wedding in Communist times.   When he got married in this same place in 1981, it was the first wedding there in 17 years and the secret police stood at the door and took down the name of each wedding guest.  What an incredible contrast with the lively scene my family and I enjoyed.

Fourth and finally, this week we engaged in another form of oziveni when we put up a mezuzah on the door post.

For those of you who don't know, mezuzahs are parchments inscribed with Hebrew verses that are attached to doorframes in Jewish homes.  It’s well known that Otto Petchek, a Jewish entrepreneur, built the house that is now the U.S. Ambassador's residence for his family.  This mezuzah was given to us by our friend Andy Schapiro and his wife Tamar Newberger.  Andy's mother was born in Prague before the Second World War and fled the Holocaust.  She wrote a beautiful book about her family's experience, Letters from Prague 1939-1941, that reprints the letters that passed between Prague and the United States as the family rescued Andy’s mom and her sister. We are so pleased to commemorate this Czech-American connection by putting up the mezuzah.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Norman L. Eisen | pátek 18.2.2011 16:25 | karma článku: 27,74 | přečteno: 5153x