Sociální byty v Česku: vybydlený zdravý rozum

Sociální oblast potřebuje nutně nový zákon o sociálním bydlení. Ne však v takové podobě, který se bude předkládat na vládu. 

 

 

Tak jsme si přečetli návrh klíčového zákona z dílny ministryně pro sociální věci Michaely Marksové. Zákon, který je pro oblast sociálních věcí klíčový, je ovšem zcela asociální. Proč?

 Jste-li svobodná matka, příspěvek na bydlení se vám sníží. Jste-li důchodce, příspěvek na bydlení se vám sníží. Jste-li zdravý pětatřicetiletý muž, který už deset let „nemůže“ sehnat práci, většinu peněz mu „ukradli“ v herně a vodka je jeho chleba, dostane „sociální byt“. Na náklady státu, na náklady nás všech. A aby se to nepletlo, zákon nepředpokládá žádný motivační tlak, což je pro oblast sociálních věcí špatně. Stále práci nemáš? Stále mizí tvé peníze v herně? Chudinko. Sociální byt ti zůstane navždy. Řeč je o novém zákonu o sociálním bydlení, který má sice dobrou myšlenku, ale tragickou oficiální podobu.

Čeští sociální inženýři pod vlajkou ministryně Marksové zjevně pospíchají, neboť se blíží krajské volby a ČSSD je chce vyhrát. A to za každou cenu. V souvislosti s tímto zákonem je proto potřeba se ptát - Kde ovšem udělali lidé na ministerstvu chybu?

Hned na počátku. V současném systému příspěvku na bydlení má na dávky nárok asi 230 000 domácností čítající přes 700 000 lidí. Podle nového návrhu přijde o příspěvek více než desetina potřebných - a zbytku se částka sníží až o dvě třetiny. Jaký je výsledek? Vyrobíme si ještě chudší skupinu z lidí, kteří buď již aktivní být příliš nemohou (důchodci), anebo mají ztížené podmínky (svobodné matky, rozvedené matky, mladé páry s dětmi atp.). Přičemž všichni tito nově zchudlí se většinou stůj co stůj snaží udržet ve vlastním bytě a tak nějak důstojně žít.

Ve jménu čeho je necháme zchudnout? Ušetříme? Ne. Vymýtíme bezdomovectví? Ne. Přesuneme peníze na pochybný koncept sociální bytů připravených pro skupinu lidí, z nichž velká část samostatně žít ani nemůže a neumí – a dost možná je v sociálních bytech smísíme i s těmi, kdo si za současného stavu byt udrží, ale v nových pořádcích už ne. A navíc: kde se všechny ty byty vezmou? Vystavíme státní ghetta? Obecní ghetta? Pronajmeme byty od soukromníků? Na základě jakých pravidel? Na jak dlouho? Moc otázek, a málo pozitivních odpovědí.

Čteme-li návrh zákona do detailů, ani sociální inženýři nemají v tak zásadních otázkách jasno. Je před volbami a v jejich čaji se rozpustil zdravý rozum. Nejhorší však je, že prospěcháři získají sociální byt na úkor těch lidí, kteří pomoc skutečně potřebují a snaží se ve svém životě něco dokázat, ovšem bez státní pomoci se jim to nedaří.

 

Je proto nutné, aby nejen odborná část společnosti vyvinula na ministerstvo práce a sociálních věcí tlak. Věřím, že i mnohým hejtmanům, primátorům či starostům z ČSSD se dnešní podoba návrhu zákonu o sociálním bydlení nelíbí. Jedná se o likvidační zákon, který může oslabit desetitisíce důchodců, matky samoživitelky nebo mladé páry. A to na úkor těch, kteří nemají motivaci svůj život zlepšit a chodí pouze s nataženou rukou. A státní aparát přidá takovým lidem sociální byt. 

 

Napsáno pro Svobodné fórum

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dominik Dymanus | neděle 21.8.2016 20:59 | karma článku: 34,10 | přečteno: 1698x