Nové výzvy pro TOP 09

Nové vedení TOP 09 bude čelit novým výzvám. Jakým? Nejen to v komentáři o celostátním sněmu TOP 09. 

Od výjezdního zasedání výkonného výboru TOP 09 v Českém Krumlově to bylo oficiální, zdraví Karlovi Schwarzenbergovi nedovoluje pokračovat dále v čele TOP 09. Není se čemu divit, v 77 letech spravovat rodinný majetek, vést zahraniční výbor Poslanecké sněmovny České republiky a donedávna ještě vést nejsilnější pravicovou stranu TOP 09 dá zabrat.  Post předsedy tak převzal po Karlu Schwarzenbergovi ostřílený Miroslav Kalousek a pro TOP 09 to znamená jisté změny.

Víkendový sněm začal státnickým proslovem Karla Schwarzenberga. Hned ze začátku poděkoval všem spolustraníkům za příjemné chvilky a zážitky, které s nimi od založení strany mohl prožít. Zdůraznil také velmi důležitou věc, na kterou nesmíme zapomínat, a to sice nebát se. Na závěr také uvedl, že důvěra všech členů v něm vzbuzovala jeho motivaci nezklamat. A Karel Schwarzenberg nezklamal. Za své působení na české politické scéně chránil odkaz Václava Havla a upozorňoval na hodnoty Evropy, o kterých dnes pochybujeme.

Jako nově vzniklý subjekt si TOP 09 získala velkou část voličů, především díky svým liberálním myšlenkám a v neposlední řadě díky přítomnosti Karla Schwarzenberga. Nutno podotknout, že už při samotném začátku strany to byl nejen kníže, ale také Miroslav Kalousek, kdo se objevoval na televizních obrazovkách pod hlavičkou TOP 09. I přesto měla tato strana ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 16, 70% hlasů, přesně 873 833 platných hlasů voličů, čímž se aspoň částečně vyvrací tvrzení, že při úřadování Miroslava Kalouska na postu předsedy strany dojde k úplnému zániku TOP 09.

Vláda Petra Nečase si však vzala svou daň. TOP 09 ztratila značnou část voličů díky aférám, které nejen poškozovaly celou vládu a zcela pohřbily Věci veřejné, ale také výrazně uškodily celé pravici. Byť můžeme spekulovat o tom, zda nebyly některé kauzy řízené jinými silami, nemůžeme spekulovat o tom, že volební preference TOP 09 a ODS nejsou ničím zázračným. Balancování mezi hranou volitelnosti a pomyslných 10% zavinil také vznik hnutí ANO, které pravici sebralo velmi značnou část voličů a v neposlední řadě také sympatizantů. Naštvaní a nespokojení voliči pravice tak uslyšeli nejen na kritiku prezidenta Zemana během jeho prezidentské kampaně, ale taky na populistická hesla hnutí, které nás dodnes nutí uvažovat nad tím, jak snadné je přicházet o základní principy demokracie spojené s nezávislými médii či oddělení soukromého a politického sektoru.

Prezidentská kampaň Karla Schwarzenberga nám stále více dokazovala, o jak urozeného a zároveň skromného politika se jedná. Lidskost a humorný charakter Karla Schwarzenberga tak TOP 09 vrátil sympatie některých voličů, kteří hledali právě takovou ikonu, jakou kníže byl a stále je. Nic však netrvá věčně a po porážce v historicky první přímé prezidentské volbě a pádu Nečasovy vlády upadá také podpora TOP 09, která však zůstává nejsilnější pravicovou stranou, ale bohužel s klesající tendencí. Straně, kterou založil Karel Schwarzenberg společně s Miroslavem Kalousek, dnes bohužel nehrají do not ani témata, ani oligarchizace české politické scény. Ale jak již bylo zmíněno, nic netrvá věčně.

Nově zvolené vedení má před sebou nelehký úkol. Přilákat zpět část voličů pomocí jasného a dobře promyšleného programu a zároveň získat podporu prvovoličů, kterým je v mnoha případech TOP 09 svým liberálním přístupem k České republice blízká. Mladá krev ve vedení v podání Markéty Adamové má také lidem připomenout, že se v TOP 09 myslí nejen na zahraniční, ale i na sociální politiku. Přítomnost Jitky Chalánkové je jistým protikladem přítomnosti zmiňované Markéty Adamové, ale tak už v to demokratických stranách zkrátka chodí. Helena Langšádlová zkušenosti z místopředsednictví strany má, a tak se můžeme spolehnout, že se své pozice ujme dobře a snad se pokusí také o větší mediální prezentaci, která sice není lehká, ale ani příliš těžká. Chce to jen najít téma a stručně jej prezentovat. Marek Ženíšek je od prvního pohledu sympaťák a jeho názory na zahraniční politiku a mezinárodní vztahy jsou ve shodě s názory Karla Schwarzenberga, a tak se nemusí vedení TOP 09 bát, že by došlo k odlivu voličů se zálibou zahraniční politiky. Ostatně, Marek Ženíšek je stejně jako kníže Schwarzenberg na sankční listině ruské federace, což už něco znamená. Role předsedy strany se tak po odstoupení Karla Schwarzenberga stal zkušený Miroslav Kalousek, který by mohl dát na radu, dnes už čestného předsedy TOP 09, a stát se lehkým flegmatikem, který však bude i nadále lídrem celé opozice (byť je jím de facto bohužel předseda KSČM Vojtěch Filip) a soupeřem Andreje Babiše. A na konec to nejdůležitější. Karel Schwarzenberg zůstává ve straně jako čestný předseda, který může svou stranu zastupovat stejně, jako tomu bylo před volebním sněmem. Ve straně tak zůstává odkaz Václava Havla. 

Autor: Dominik Dymanus | úterý 1.12.2015 20:08 | karma článku: 12,96 | přečteno: 1012x