Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Proč je také dobré mít Lisabonskou smlouvu?

2. března 2009 se uskutečnil (bohužel bez výraznější reflexe v českých novinách) jeden z vrcholů českého předsednictví EU v oblasti životního prostředí – zasedání Rady ministrů životního prostředí v Bruselu. Mezi nejvýznamnější body programu patřilo přijetí závěrů Rady k přípravě a dojednání nové světové klimatické dohody a rozhodnutí o pěstování geneticky modifikované kukuřice v Maďarsku a Rakousku.

Způsob přijímání rozhodnutí u těchto bodů je velmi rozdílný – zatímco ke klimatu jsou přijímány jednomyslné závěry Rady, ke GMO se jedná o legislativu, kde se hledá kvalifikovaná většina. Když jsem se pozdě v noci vracel z bruselského jednání zpět do Prahy, napadlo mě, jak bude cenné, až Lisabonská smlouva po ratifikaci v Irsku a České republice a po nabytí účinnosti, konečně přinese efektivnější rozhodování.

Příběh první – klima: Cílem navržených závěrů bylo stanovit pozici EU pro mezinárodní jednání v návaznosti na přijatý klimaticko-energetický balíček. EU bude rozhodujícím hlasem pro formulaci nové dohody a pro jednání s ostatními partnery potřebuje jasný mandát. Jeden nový členský stát však i po mnohahodinovém vyjednávání blokoval schválení pracně dohodnutého kompromisního textu . Nejednalo se přitom o přijetí zásadních závazků ať již finančních či jiných; EU by měla podle návrhu pouze deklarovat připravenost diskutovat především některé způsoby financování budoucí klimatické dohody s tím, že použití ostatních způsobů se nevylučuje. Tento problém se nepodařilo překonat ani na úrovni premiéra Topolánka jako předsedy Evropské rady, a předsedy vlády dané země, ke značné nelibosti velké skupiny ostatních členských států, které velmi pozitivně hodnotily kompromis připravený předsednictvím. Onen jediný stát tak držel ostatních 26 států v šachu a nakonec musel být navržený text upraven podle jeho přání, aby nedošlo ke krachu jednání.

Příběh druhý – GM kukuřice: Rakousko a Maďarsko nesouhlasily s hodnocením evropského věděckého orgánu pro GMO a chtěly si zachovat – navzdory návrhu Evropské komise – národní zákaz pěstování GM kukuřice, které považují na základě svých hodnocení za rizikové. Bylo zřejmé, že návrh Evropské komise na zrušení národních zákazů nezíská potřebnou kvalifikovanou většinu (255 z 354 hlasů zemí v Radě). Boj byl o to, zda se Rakousku a Maďarsku podaří získat tento počet hlasů ve prospěch jejich zákazu – v opačném případě by se konečné rozhodnutí vrátilo Evropské komisi, která by bezpochyby rozhodla v jejich neprospěch. Shromáždění potřebné kvalifikované většiny bylo neobyčejně složité, přestože před zahájením jednání bylo na straně Rakouska a Maďarska dvacet členských států. Pro dosažení kvalifikované většiny je zásadní souhlas těch členských států, které mají v Radě nejvíce hlasů (Francie, Německo, Itálie Velká Británie). Tyto čtyři lidnaté státy totiž mohou zablokovat přijetí jakéhokoli rozhodnutí, byť by ho všechny ostatní členské státy podporovaly.

Co z těchto dvou procesně i obsahově vzdálených příběhů ve vztahu k Lisabonské smlouvě plyne? Až Lisabonská smlouva vstoupí v účinnost, rozšíří se počet případů, kdy se bude hlasovat kvalifikovanou většinou. Současně bude platit nový způsob výpočtu kvalifikované většiny ve prospěch menších členských států EU, pro velké členské státy bude složitější rozhodnutí blokovat. Takže u výše zmíněných zákazů GM kukuřice by se hůře formovala blokační menšina. I když zrovna u GMO by asi bylo optimálním řešením dát členským státům pravomoc, aby si o zákazech pěstování na národní úrovni rozhodovaly samy. Lze předpokládat, že obecně by se po vstupu Lisabonské smlouvy v účinnost společné pozice členských států hledaly snáze a přitom nikoliv na úkor kvality přijatých rozhodnutí. Je na druhou stran zřejmé, že při současném systému s každým dalším rozšířením EU by rozhodování bylo ještě těžkopádnější než dosud. Proto by mělo další rozšiřování EU (např. o Chorvatsko) pokračovat až při platnosti Lisabonské smlouvy.

Proto se těším, až i poslední dva státy, Irsko a Česká republika, Lisabon ratifikují. Nejen proto, že se možná naše bruselská a lucemburská jednání o něco zkrátí, ale především proto, že budou platit pravidla, která jsou sepsána s ohledem na současný počet členských států EU.

Autor: Jan Dusík | úterý 24.3.2009 3:57 | karma článku: 16,87 | přečteno: 1690x
  • Další články autora

Jan Dusík

Za ekonomickou krizi může ministerstvo životního prostředí!

Takový dojem musí člověk nabýt při čtení materiálu tripartity „Krátkodobá opatření pro východiska z krize a řešení jejích důsledků“, který vláda vzala na vědomí a uložila ministrům jeho naplňování. Dočte se v něm, že mezi krátkodobá (!) opatření k hospodářskému oživení patří mimo jiné to, že máme zkanalizovat Labe pro vodní dopravu, sebrat domácnostem peníze z programu Zelená úsporám, postavit dva nové bloky v Temelíně nebo schválit novou energetickou koncepci směřující k vyuhlení republiky či stavbě závodů na výrobu jaderného paliva. Na jednání tripartity i vlády jsem proti tomuto materiálu protestoval, přesto byl nakonec schválen.

9.2.2010 v 8:27 | Karma: 27,86 | Přečteno: 2539x | Ostatní

Jan Dusík

Diverzantem v Kodani: planeta může být modrá i zelená

Když mě prezident Václav Klaus uváděl před dvěma týdny do funkce ministra životního prostředí, pravil, že je spokojen s tím, že stejně kodaňská konference nic podstatného nerozhodne, tudíž se mojí účasti na ní neobává. Jsem tady v Kodani třetí den a mám lehkou schizofrenii - čím dál víc se totiž cítím součástí globálního společenství, které má za cíl udělat skutečný krok pro budoucnost lidstva: omezit globální změny klimatu.

16.12.2009 v 0:33 | Karma: 30,44 | Přečteno: 6149x | Ostatní

Jan Dusík

"Lidé, mlčte!"

Něco takového vzkazuje skupina poslanců občanům, kteří by se chtěli zajímat o stav životního prostředí ve svém okolí. Počátkem prosince jejich novelu zákona na ochranu přírody a krajiny poslala do dalšího čtení Poslanecká sněmovna. Novela obsahuje jediný bod – zbavuje občany práva účastnit se stavebního řízení a vyjádřit se v jeho rámci k velkým projektům.

15.12.2009 v 12:52 | Karma: 19,21 | Přečteno: 2739x | Ostatní

Jan Dusík

V cílové rovince před Kodaní

Do zahájení kodaňské konference o klimatu, která bude letošním vrcholem mnohostranné diplomacie, zbývá pouze několik dní. Již tradičně je "klimatická" skepse v českých médiích vyšší než v Evropě či Spojených státech. A tak zatímco světoví politici a s nimi i média řeší, zda je ještě možné se dohodnout na finálním textu mezinárodní dohody o ochraně klimatu po roce 2012, titulky českých novin již předjímají, že se v Kodani přijme jen prázdná deklarace.

24.11.2009 v 22:08 | Karma: 9,13 | Přečteno: 1426x | Ostatní

Jan Dusík

Nepromyšlené veto pana prezidenta

Je potěšující, že Václav Klaus nepoužívá své právo veta přespříliš často, předpisy z dílny ministerstva životního prostředí však na tento ústavní nástroj mají "štěstí". Naposledy musela Poslanecká sněmovna přehlasovat prezidenta u zákona, kterým se zavádí do praxe evropské nařízení o nakládání s chemickými látkami. Nyní prezident odmítl podepsat jednoduchou novelu, která v souladu s evropskou směrnicí umožní, aby soud mohl přezkoumávat legálnost procesu posuzování vlivů na životní prostředí (tzv. EIA).

2.11.2009 v 17:50 | Karma: 14,83 | Přečteno: 1660x | Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

SPOLU paroduje heslo ANO a spojuje ho s Ruskem, premiér Fiala to hájí

2. května 2024  10:56,  aktualizováno  17:53

V kampani před volbami do Evropského parlamentu vsadila koalice SPOLU i na antikampaň. Na sociální...

Auto vjelo na chodník a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  17:45

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Kalifornská policie vtrhla na univerzitu, pozatýkala propalestinské studenty

2. května 2024  8:11,  aktualizováno  17:41

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno  17:35

Přímý přenos Poslanci začali projednávat úpravu zákoníku práce. Stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 29
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2731x
Už od studií se snažím hledat cesty pro lepší životní prostředí. Do roku 2010 v Česku (přes deset let na ministerstvu životního prostředí, nakonec krátce jako ministr ve vládě Jana Fischera). Od roku 2011 pozoruji český vývoj z francouzsko-švýcarského pomezí - nejdříve jako úředník OSN, momentálně ve Světovém fondu pro ochranu přírody (WWF). Publikované názory jsou moje osobní.

Seznam rubrik