Prasárna hejtmanství míří ke krajskému soudu

Zdá se, že pověstné ucho se utrhlo. Napovídá tomu rozhodnutí bývalého hejtmana Zlínského kraje, předsedy krajského Sdružení praktických lékařů a šéfa Okresního sdružení České lékařské komory obrátit se na Krajský soud v Brně.

Důvod je prostý. Neurvalost, grobiánství, bezcitnost, sebestřednost a slabomyslnost hejtmana Zlínského kraje Jiřího Čunka při jeho megalomanstvím opředených choutkách v prosazování stavby jím vysněné nové krajské nemocnici ve Zlíně-Malenovicích.

Onou pověstnou kapkou, která přeplnila onen pověstný pohár trpělivosti nejenom Libora Lukáše, Lubomíra Nečase a Jaromíra Bernátka, ale i nepomíjitelné části obyvatel regionu, se stalo hlasování zastupitelů kraje krátce před loňskými Vánocemi. To poměrně zásadním způsobem zvrátilo pouze několik měsíců staré rozhodnutí krajských zastupitelů, kteří před tak zásadním hlasováním, jako stavba nového špitálu, požadovali vypracování studie, která by umožnila porovnat, zda je pro kraj výhodnější rekonstrukce stávající Krajské nemocnice Tomáše Bati, nebo výstavby nového zdravotnického zařízení na opačné straně města.

Jen pro osvěžení paměti: Čunek tehdy zcela nečekaně a až v samotném závěru jednání zastupitelů, zjevně po nechutných zákulisních hrátkách a s vědomím, že na svou stranu získal kolaboranta a stranického zrádce z řad ČSSD, bez skrupulí a s podlostí sobě vlastní dal o zmíněném problému hlasovat. Nebral ohled na to, že v civilizované a demokratické společnosti je před tak zásadním rozhodováním celá záležitost nejprve projedná nejen s koaličními partnery a s opozicí, ale i s veřejností, a že projednání tak významného bodu je předem avizováno.  Nic takového se však nestalo, a tak Čunek nejtěsnější možnou většinou takzvaně uspěl.

Zmíněná trojice se na Krajský soud v Brně obrátila s tím, aby posoudil, zda rozhodování zastupitelů Zlínského kraje z loňského 16. prosince o stavbě krajské nemocnice ve Zlíně bylo v souladu se zákony.

Samozřejmě, Česká republika je právní stát, a tak nakonec bude potřeba rozhodnutí jurisdikce respektovat. Nicméně podle zákonů, kterým je nadřazený selský rozum, lidskost a taktnost, je to, čeho se dopustil Čunek, jeho loutkovodiči a nohsledi zbabělé, podlé a hnusné. Není se proto čemu divit, že všem těm nepravostem a příkořím začínají lidé souhrnně říkat, čunkoviny!

Hejtman Čunek se, jak jinak, než zbaběle, čas od času odvolává na to, že i bývalá vedení kraje postupovala v některých případech obdobně. Vymlouvat se na druhé může skutečně jenom ten, kdo nemá čisté svědomí a hledá omluvu pro chyby všude jinde, jen ne u sebe.

Nicméně, osobně si nejsem vědom toho, že by tak podobně zásadní otázka byla v minulosti protlačena pokoutně bez možnosti občanů vyjádřit se na zastupitelstvu kraje.

Bylo by velmi špatné, kdyby se takové věci, čunkoviny, děly dál. Proto je na místě, aby o takto principiální záležitosti rozhodla nezávislá soudní autorita. Nehledě na to, že z vyjádření ministerstva vnitra vyplývá, že hlasování bez předchozího zveřejnění je způsobilé vést k porušení zákona o krajích.

Autor: Dušan Póč | pondělí 24.2.2020 16:05 | karma článku: 27,84 | přečteno: 1092x