Historický vsetínský meteosloupek se dočkal opravy

Opravený historický meteosloupek před vsetínskou sokolovnou předal před několika dny veřejnosti občanský spolek Vsetínské fórum. Původně stavba ve stylu art deco zdobila od 20. let minulého století až do roku 2002 Dolní náměstí.

Jako vsetínský patriot jsem velmi rád, že Vsetínské fórum se k takovému kroku rozhodlo. Ať se to komu líbí nebo ne, meteosloupek je vedle například zámku a maštalisek na Horním Městě další dominantou Vsetína. A právě proto mě zaráží, že stranou rekonstrukce zůstal vsetínský rathaus. Aby totiž mohlo Vsetínské fórum opravu sloupku uskutečnit, bylo potřeba obrátit se o pomoc na další subjekty a jedince. Ochotných finančně pomoci se naštěstí našlo dostatek.

V jejich seznamu však, jak jsem již napsal, schází městský úřad. Je to o to zarážející, že když v prosinci roku 1926 Okrašlovací spolek Vsetín, který sloupek nechal postavit a do té doby jej vlastnil, rozhodl o svém rozpuštění, předal veškerý svůj majetek včetně sloupku do vlastnictví města Vsetína. Netvrdím, že by finanční pomoc opravě sloupku byla jeho povinností, i když morální určitě. Ale...

Znalým poměrů vládnoucích především v městském zastupitelstvu se totiž může zdát, že ze strany konšelů jde o schválnost. Občanský spolek Vsetínské fórum je totiž úzce spojován se jménem Michala Berga, místopředsedy fóra a člena zastupitelstva, který je mnohým radním takzvaně trnem v oku. A nevyvrátí to ani jakékoliv vysvětlování ze strany radnice, že tomu tak není či skutečnost, že někteří zaměstnanci úřadu pomohli. Oni svou pomoc poskytli jako občané města. 

Je to o to zarážející, že radnice se nedokázala postarat ani o úpravu chodníku k a okolo sloupku. Nenašla potřebných pár tisícovek. Ale na plány ohledně výstavby zasklené lávky přes Bečvu, lanovku do Sychrova či financování na poměry Vsetína megalomanských garáží u vlakového nádraží v řádu desítek milionů korun ano.

Smutné. A s ohledem na objektivnost i na fakt, že radnice nedokázala od roku 2002 svůj vlastní sloupek opravit, velmi smutné, ba až hanebné.

DOSLOV:

Za vznikem meteosloupku stál, jak jsem již uvedl, vsetínský Okrašlovací spolek. O jeho podobu se postaral stavitel Jan Maňas. Sloupek byl uveden do provozu při spolkové slavnosti dne 3. září 1925. Péče o něj byla spolkem svěřena hodináři Bedřichu Vodičkovi.

V dobových Novinách z pod Radhoště se zachovala noticka, která si z meteosloupku dobovým jazykem dělala legraci: "Na dolním městě u parku před poštou máme zvláštnost a to elektrické hodiny, teploměr, aneroid a jakéhosi ptáka, který ukazuje, jaký vítr není. Zlé huby vykládají s úsměškem, že ukazuje jen ve dva směry, a to k Pančavě a ke Glesingrům, podle toho, kde je lepší pivo. Jestli ony hodiny jsou pro občany účelné, nemožno říci, poněvadž jsou viditelné jen z nejkratší blízkosti. Zas říkají, že tyto hodiny jsou jako reklama Vodičkova. Tak něco postavte a mějte nejlepší úmysl - a o posměch se nestarejte."

Vsetínský meteosloupek u sokolovny po rekonstrukci v roce 2018

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dušan Póč | středa 6.6.2018 17:33 | karma článku: 11,55 | přečteno: 242x