Další statisíce za kamery. Proč?

Sedm kamer na třech nových stanovištích městských objektů. Takové je rozhodnutí představitelů vsetínského Městského úřadu. Prý proto, aby mohli strážníci městské policie lépe monitorovat další veřejná prostranství a objekty. ?!?

Za jiných okolností bych zřejmě takové rozhodnutí konšelů a zastupitelů uvítal. Jenže jsme ve Vsetíně, a tak i toto rozhodnutí má svá úskalí. Respektive má jedno velké a rozhodující úskalí, které lze pojmenovat či označit jako (ne)činnost městské bezpečnostní instituce. Jak se zdá, starosta města Jiří Růžička nehodlá (na misce vah je podle mě neochota versus neschopnost) dlouhotrvající neuspokojivý stav zejména v personálním obsazení Městské policie Vsetín řešit (přitom si skutečně nemyslím, že současná situace padá jen a jen na jeho hlavu) a místo toho proto volá do pomyslné zbraně kamery. Ostatně, je to snazší a nevyžaduje to námahu.

Osobně jsem však ve vztahu k tomuto rozhodnutí rathausu opačného názoru. Takzvané bezpečnostní kamery v poslední době neutěšenou situaci ve městě totiž nevyřeší. Navíc mám pocit, že Jiřímu Růžičkovi ještě jakoby nikdo neřekl, že ze zákona je také velitelem městské policie. Že je to on, kdo za její (ne)činnost, ale i za vše, co se ve městě děje či neděje, nese plnou odpovědnost.  Jinak si totiž nedovedu vysvětlit, že stav Vsetína, a v posledních měsících zejména díky hlavě města a jeho nohsledů, je takový, jaký je.

Proč si to myslím? Ve Vsetíně se domestikoval vandalismus, výjimkou není násilí, cyklisté si jezdí ve městě po chodnících, jak se jim zachce, drzost, neomalenost, obtěžování a hulvátství takzvaně nepřizpůsobivých osob (a nemám tím na mysli pouze Cikány, to rozhodně ne!) nabývá na razantnosti, o uklizenosti města nelze mluvit ani v náznacích, a tak bych mohl pokračovat. A strážníky jakoby to nezajímalo. Jezdí si v autě po městě a čekají, až je v krajní nouzi někdo zavolá. Prevence v oblasti bezpečnosti jako by ve Vsetíně neexistovala.

A to snad mají podle Růžičky a spol vyřešit další kamery za bezmála půl milionu korun, když neutěšený stav nepomohla změnit či vyřešit ke spokojenosti většiny obyvatel města ani ta stávající záznamová zařízení?

Úsměv na mých rtech vyvolalo rozhodnutí o umístění nových kamer zejména na dvou místech. Obě jsou totiž od služebny městské policie vzdáleny, jen coby kamenem dohodil. Tím prvním prostorem je Lidový dům, kde mají kamery sloužit k monitorování nového parkoviště a přilehlých prostor. Moc by mě zajímalo, kolik parkovišť ve městě sledují kamery. Spíš jde o to, aby dohlížecí systém monitoroval okolí objektu casina, o jehož vznik se zasloužil především exstarosta, senátor a hejtman Jiří Čunek. Jde o další úlitbu bohům financovanou z kasy města, respektive peněz daňových poplatníků?

Druhým místem je takzvané Lego, kde podle ředitele MP Vsetín Patrika Peciny (viz radniční noviny) dochází k častému poškozování majetku a narušování veřejného pořádku. Přitom objekt je jen pár kroků od služebny. Ale o strážníka jsem tady přes zmiňované tvrzení Peciny v posledních letech(!) nezavadil. Avšak, bohužel, nejenom tady!

Zatím jsem tvrdil A. Sluší se a je správné, abych řekl či napsal také B. Osobně si myslím, že Městská policie ve Vsetíně svoje poslání zcela nenaplňuje. Na vině je zejména personální složení. Nejen co do kvality, ale i co do počtu. Což ostatně před časem potvrdil sám ředitel strážníků Patrik Pecina, když loni v létě uvedl, že je rád, když do služby nasadí alespoň jednu motohlídku! A tak, jak už jsem před časem v jednom ze svých blogů napsal, potkat se se strážníky ve dne, natož v noci, je malým zázrakem. Strážníci městem pouze projíždějí v autě, a to v tak malém městě, jako je Vsetín, je k ničemu. Strážníci musí být v ulicích, i v těch takzvaně zapadlých. Lidé o nich musí vědět! Ve Vsetíně, nejen podle mých poznatků, tomu tak ale není. Tady nejde o to, aby strážníci lidovou mluvou buzerovali lidi. Ono totiž být strážníkem je především služba a poslání. Lidé by je měli potkávat, ne je hledat! Lidé by měli mít jistotu, že v případě nouze je vždy v ulicích někdo (strážník), kdo jim pomůže, poradí…

Vzpomínám si, ještě z dob své aktivní novinářské činnosti, na tvrzení představitelů města a MP Vsetín, že každé sídliště má svého strážníka. V případě Trávníků, kde bydlím, to měla být žena. Nikdy jsem ji v ulicích sídliště neviděl. A to tu bydlím hodně let.

A pokud se vrátíme k autu, s jehož využíváním strážníci (ne)napomáhají k bezpečnosti ve městě. Zajímalo by mě, kolik měsíčně stojí pohonné hmoty. Strážníci jezdí, což je pochopitelné, ulicemi velmi pomalu, ba až krokem. To se musí na spotřebě hodně projevit. A nehledě k tomu, že například po Trávníkách jezdí většinou pouze po hlavních ulicích, Josefa Sousedíka a Jiráskovou, a do bočních uliček zajíždějí pouze sporadicky, velmi sporadicky. Rád bych znal vysvětlení, k čemu taková aktivita je. Podle mě je na dvě věci...

Vzpomínám si rovněž, také jsem o tom už psal, že před lety byla vsetínská Městská policie vybavena koly. A strážníci skutečně na kolech do ulic města vyjížděli (rozhodně účinnější, než autohlídka či kamery, si myslím). Proč tomu tak není nyní (no, nemám na mysli zrovna toto zimní období)? Kde skončila ta kola? A k dispozici měli strážníci i kolečkové brusle a takto vybaveni projížděli ve městě cyklostezku. Časy se však změnily!

Nejsem sám, kdo na (ne)činnost vsetínské Městské policie naráží. V porovnání s aktivitami jejich kolegů z nedalekého Valašského Meziříčí je, nebojím se napsat, tristní. Kdykoliv totiž do ValMezu přijedu a procházím městem, pěší hlídku strážníků potkám. A vůbec mi to nevadí, ba naopak. A to nemluvím o tom, jak valašskomeziříčští strážníci pravidelně a téměř dennodenně prezentují svou činnost například na sociálních sítích. A vsetínská MP? Na website města poslední záznam z 29. 11. 2018 s upozorněním na energetické šmejdy a před tím z 6. 3. 2018! A nejužívanější sociální síť? Musel bych tvrdit v podstatě totéž.

Negativní vyjádření k (ne)činnosti takzvaných vsetínských empíků však nelze vztahovat pouze k nim samým. Ti pouze daný stav využívají a někteří možná i zneužívají. Hlavní příčinou současné situace je zřizovatel MP, tedy vsetínská radnice. Pokud ona nevytvoří potřebné podmínky k tomu, aby byla činnost městské policie účinná a plnila účel, pro nějž je ve městech aktivována, pak je tato složka zbytečná. A za zbytečnou lze Městskou policii ve Vsetíně, i díky vyjádření jejího ředitele, v podstatě považovat.

Ovšem, když radnice upřednostňuje financování staveb v řádech desítek milionů korun, na něž si předem nezajistila financování z dotací, pak se není co divit, že možná nemá peníze ani na vyšší počet po všech stránkách kvalitních strážníků a zvýšení bezpečnosti obyvatel ve městě. A tak první úřad města sahá po neosobních kamerových a dohlížecích systémech, jichž je v tak malém městě, jako je Vsetín, už dvaadvacet. Ty však ke změně žalostného stavu nepovedou. Ale zato jsou levnější.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Dušan Póč | středa 30.1.2019 15:42 | karma článku: 23,29 | přečteno: 830x