Čunkovi zřejmě teče do bot, zcela určitě mu ale tečou nervy

Den D a hodina H se blíží. Už za týden mají krajští zastupitelé rozhodnout, zda nechá Zlínský kraj postavit novou nemocnici, nebo bude pokračovat v již zahájené rekonstrukci stávající Krajské nemocnice Tomáše Bati.

Nervozita je patrná na každé straně, tedy jak u zastánců megalomanského návrhu senátora a hejtmana Jiřího Čunka, tak i na straně odpůrců této verze, kterou osobně považuji za snahu narcise (Tak osobně Jiřího Čunka vnímám. Narcismus charakterizuje v běžné řeči člověka s přehnaným obdivem sám k sobě, s arogantním vystupováním a nedostatkem pochopení pro druhé, které chápe jen jako nástroje pro vlastní cíle. Jedná se o vážnou poruchu osobnosti. V krajních případech je někdy nutná i hospitalizace postiženého – pozn. autora s odkazem na odbornou literaturu) nechat si za peníze daňových poplatníků postavit pomník, u nějž však s jistotou nelze vyloučit, že se mu nedostane osudu Potěmkinovy vesnice. Mnohé totiž nasvědčuje tomu, že sebestředné Čunkovo úsilí je možné označit či považovat s velmi vysokou pravděpodobností za snahu o vykreslení něčeho lépe, než tomu ve skutečnosti je, respektive falešně přikrášlit skutečnost a zastírat pravdivý stav věcí.

A Čunek si je toho zřejmě vědom, neboť jeho agresivita a v nejednom případě i vulgárnost při řešení a obhajování svého záměru dosahuje, zejména v posledních dnech nebývalých úrovní. Dokladem budiž jednání s oponenty před několika dny, kdy podle zástupců jiného, než Čunkova názoru, byl hejtmanův styl jednání a vyjadřování na hony vzdálený byť jen těm nejzákladnějším pravidlům slušného chování.

V kraji totiž hlasy proti stavbě nemocnice na zelené louce ve Zlíně-Malenovicích mohutní. Stále zřetelněji se ukazuje a nemálo skutečných odborníků na to upozorňuje, že Čunkovy choutky jsou tendenční, subjektivní, málo realistické a nepočítají s možnými riziky.

Sám hejtman však už zašel tak daleko, že tato tvrzení a postupy proti němu považuje za zpolitizované. Na své odpůrce i z řad renomovaných odborných kruhů řve, jemněji se to napsat nedá, a podle informací účastníků vzpomínané nedávné schůzky některým z nich měl už i vyhrožovat trestními oznámeními. Tak se ale skutečný politik nechová.

Čunkovi vadí, že opozice získává mezi laickou i odbornou veřejností oporu ve svých tvrzeních, že je potřeba jeho špatný a účelově připravovaný projekt na novou nemocnici v Malenovicích zastavit. Že je nezbytné okamžitě skoncovat s jednostrannou manipulací veřejnosti a vrátit se k modernizaci Baťovy nemocnice v jejím stávajícím areálu. Hejtmanovi se dařilo dlouhé měsíce tahat všechny za nos. Ale najednou se na stole objevila nezávislá expertní stanoviska, která boří jeho dosavadní snahu vykreslit výstavbu nové nemocnice jako jediné možné řešení navržené samopasujícím se odborníkem na slovo vzatým.

Čunka v jeho sebestřednosti a zaslepenosti nepřesvědčuje ani fakt, že stanovisko zpracovali takové kapacity, jako je Jiří Schwarz z Centra ekonomických a tržních analýz, bývalý ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Václav Rýznar a znalec ve stavebnictví Zdeněk Havel, kteří potvrdili, že modernizace stávající krajské nemocnice je pro Zlínský kraj levnější a bezpečnější variantou jak docílit razantního zlepšení podmínek pro pacienty i zdravotníky a shodli se rovněž na tom, že investiční záměr výstavby nové nemocnice ve Zlíně-Malenovicích představuje soubor natolik závažných rizik a nejasností. Proto, ještě jednou, doporučují rekonstrukci a modernizaci v současném areálu a to podle generelu z období po roce 2008, který je naopak reálný a realizovatelný.

Hejtman neslyší ani na varování, že v rozporu s jeho tvrzeními stojí model financování nové nemocnice na vágních předpokladech a že řadu otázek a z nich plynoucích obav vyvolávají i dopady na ostatní zdravotnická zařízení v kraji. Nevnímá ani fakt, že při stavbě nemocnic v celém světě obecně platí, že stavební objekty mají hodnotu koeficientu 1.0, technologie a vybavení mají pak koeficient 1.5 až 2.0. Tato metodika však není v Čunkem udávaných nákladech na výstavbu nemocnice v Malenovicích dostatečně zahrnuta. Z toho plyne, že celkové náklady (stavební i technologické – pozn. autora) budou podstatně vyšší, a to v řádech sto až dvě stě procent. Kde pak je oněch Čunkem avizovaných šest či sedm miliard korun?

Ale takový už senátor a hejtman Jiří Čunek prostě je. V zájmu svém i svých nohsledů se uchyluje k nepravdám či polopravdám a sahá po stylech, které mají k demokracii a slušnému chování hodně daleko. Čunkem zamýšlená nová krajská nemocnice není výjimkou.

Teď už jde jen a pouze o to, jak se k tomuto Čunkovu šlendriánu postaví zastupitelé kraje, uvědomí-li si, zda byli do svých funkcí zvoleni proto, aby hájili Čunkovu mocenskou a politickou nenasytnost a vše, co z toho pramení, nebo proto, aby se starali a pečovali o dobro lidí, kteří v jejich regionu žijí.

Ostatně, více, než kde jinde by mělo v tomto případě platit, že koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Zastupitelé, Čunek však vašim chlebodárcem není! Co vy na to? Nebo…?

Autor: Dušan Póč | pondělí 10.6.2019 10:45 | karma článku: 23,42 | přečteno: 624x