Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ateistické Vánoce?

Jak se srovnává naše slavení Vánoc a zachovávaná tradice Ježíška s vyhlášeným ateismem v České republice?

Rok bez Vánoc by byl jako dlouhá cesta bez hospod. 

České přísloví

Dočetl jsem se, že 96 % českých domácností slaví Vánoce. Nevím, co dělají o Vánocích zbylá čtyři procenta, ale třeba jsou to domácnosti jiného vyznání či národnosti. Znal jsem za totality rodinu,  v níž dárky nenosil Ježíšek, ale Děda Mráz na Nový rok jako v Rusku, tedy v tehdejším Sovětském Svazu, kde otec té rodiny vystudoval vojenskou akademii. Jak její členové slaví Vánoce dnes, nevím, po Sametové revoluci jsem je už neviděl. V tomto případě šlo asi skutečně o ateistické Vánoce.

96 % je hodně, a předpokládám, že v těchto domácnostech nosí dárky Ježíšek; tedy když si lidé dávají dárky, drtivou většinou říkají –to je k Ježíšku nebo to je od Ježíška. Ale zároveň se mi vtírá myšlenka, kterou slýchám či vídám v poslední době poměrně často, a to, že Češi jsou jedním z nejateističtějších národů na světě.

Jak se to srovnává s těmi našimi téměř stoprocentními Vánocemi a s naším Ježíškem?

Určitě je z našeho pohledu hezčí a poetičtější, když naděluje dárky Ježíšek a ne  Santa Claus, Děda Mráz či jiná pohádková bytost. Ve Švédsku dárky naděluje vánoční kozel, v Itálii 7. Ledna čarodějnice Befana, ve Španělsku to jsou tři králové, ve Francii Pere Noël (Otec Vánoc). V Severním Německu naděluje Weihnachtsmann (Vánoční muž – jak poetické). Santa Claus je vlastně svatý Mikuláš, takže naše děti mají i toho - a Ježíška navíc.

Paní Jiřina Šiklová varuje, že Santa Claus je pro Ježíška velká konkurence, protože je komerčně daleko víc využitelný. Možná má pravdu, Jan Burian ve svém fejetonu říká, že dosud neviděl billboard, na kterém by byl Ježíšek. Nikdo totiž neví, jak to to malé děťátko dělá, že nakupuje a nosí dárky. Moje ateistická maminka mi kdysi na mou zvídavou dětskou otázku řekla, že na to má Ježíšek andělíčky.

Ježíšek není jen Českou specialitou, naděluje také na Slovensku (Ježiško), v Maďarsku Jezuska (Jezuška), v Jižním Německu, v Rakousku, ve Švýcarsku (Christkind, Jezuskind), v Lucembursku. Na první pohled je vidět, že je to regionální fenomén Střední Evropy.

A jak je to tedy s tím výrazným českým ateismem? Na půlnoční mši po Štědrém večeru jsou v Čechách a zejména v Praze plné kostely. Chodí tam mimo jiné množství lidí, kteří nevstoupí do kostela, jak je rok dlouhý. Jdou tam ze zvědavosti neboaby se něco dělo; někteří si tam možná jdou pro trochu vánoční poezie. Není to zajímavé, když jdou takzvaní ateisté do kostela?

Proslídil jsem maličko internet a našel několik statistik a komentářů k českému ateismu. Ty statistiky si ale namnoze odporují.

Statistika z roku 2008 přináší ohodnocení míry ateismu v jednotlivých zemích v procentech: Východní Německo 59,4%, , ČR 51,2, Švédsko 32, následují: Litva 29,5, Japonsko 27,2, Norsko 25,5, Nizozemsko 24,7, Dánsko 24,3, Francie 24,3, Slovensko 14,2, Bulharsko, Rusko 10,9, Západní Německo 9,2, USA 4,4, Polsko 1,9.

Při průzkumuEvropské komise Eurobarometr na počátku roku 2005 odpovědělo 19 % obyvatel Česka, že věří v Boha, 50 % odpovědělo, že věří, že existuje nějaký duch nebo životní síla, a 30 % odpovědělo, že nevěří ani v jedno z toho. Průzkumu se zúčastnilo 1037 lidí. Podle této statistiky by tedy v Čechách bylo 30 % ateistů. Ale vzorek 1000 respondentů nepovažuji za průkazný a ani neznám jeho lokalizaci.

S poslední statistikou koresponduje moje zkušenost, že když přijde na přímou otázku, lidé u nás – pokud neřeknou přímo, že věří v Boha – odpovědí často, že věří na někoho nad sebou, na nějakou sílu, na něco tam nahoře nebo že věří po svém. Těžko mohu nějak významně dát na statistiky, když nemám ověřenou jejich metodiku, velikost a reprezentativnost vzorku respondentů, neviděl jsem otázky atd.

Věřil bych ovšem tomu, že ve východním Německu je dodnes ateismus vůbec nejsilnější. Zažil jsem na vlastní oči a uši, že komunistické smýšlení tam bylo přijímáno bez výhrad, na rozdíl od nás. Východní Němci byli a jsou velmi disciplinovaní. Ale totalitní období mělo na religiozitu někde větší, někde menší, někde žádný vliv, což dokazují i statistiky. V Polsku (1,9 % ateistů) byla katolická církev - podobně jako v Bulharsku pravoslavná - nositelkou národních tradic a národní kontinuity, ne-li přímo přežití národa, když stát geograficky zanikl (Polsko) nebo byl po staletí pod nadvládou (Turků - Bulharsko). Velmi mě překvapilo, když jsem v osmdesátých letech dostal při návštěvě bulharského ministerstva gramofonovou desku s pravoslavnou liturgií, nazpívanou Borisem Christovem, jedním z největších basů 20. století.

U nás zřejmě vykonala své rekatolizace po Bílé hoře a katolicismus spojovaný s nadvládou Habsburků, jíž jsme se v roce 1918 zbavili. Jinak lze ze statistik - do jisté míry - vysledovat tendenci: čím dál od Říma, tím blíž k protestantství, ale i k ateismu.

V pořadu ČT 24 z roku se pravilo: …navíc zde (v Čechách) panuje velká nedůvěra v klasické náboženské instituce, tedy církve, které jsou nadto přímo spojovány s náboženstvím. Tento stav možná vypovídá něco o národním naturelu, avšak mnohem více se na něm podílí historická zkušenost: Nejdříve de facto vnucené katolictví, pro mnohé přímo spojené s nenáviděnou monarchií. Pak liberalismus první republiky a hledání "nového náboženství".

Já osobně se hlásím ke slovům paní Jiřiny Šiklové, která říká –jsem křesťan bez vyznání. Myslím, že nikdo u nás nemůže říct, že je křesťanstvím nedotčen (kromě židů, muslimů apod. - a snad ani oni ne).

Žijeme v oblasti, jejíž historie, vzdělání lidí a jejich smýšlení jsou s křesťanstvím úzce spojeny a bylo by bláhové se od něho distancovat. Každý z nás má křesťanství pod kůží, i takzvaní ateisté. Ti často namítají krutou historii církve římskokatolické, křižácká tažení, inkvizici, anachronickou vnější nádheru, prioritu moci, devianty z řad kněží. To vše se ovšem netýká protestantů, ani třeba působení osvíceného papeže Jana Pavla II. A čím dál, tím více jsou tyto jevy historií; i když od historie se nelze zcela oddělit.

A to vše se netýká ani českých Vánoc, jejich tradic, zvyků a poezie. Vánoce jsou u nás vnímány jako největší svátky v roce. Asi u nás nebude moc těch, kteří o Vánocích slaví pohanské svátky zimního slunovratu. 

A jaký by byl rok bez Vánoc?Jako dlouhá cesta bez hospod.

Autor: Lubor Dufek |

 

Autor: Lubor Dufek | neděle 18.12.2016 13:30 | karma článku: 14,71 | přečteno: 642x
  • Další články autora

Lubor Dufek

Randění dříve a dnes

Občas se mi připomenou idylické doby let padesátých, šedesátých, kdy se dalo randit bez problémů i v Praze. Bydlel jsem sice v té době na venkově za Prahou, ale randit jsem začal v Praze, neboť odtud byly mé první známosti.

25.1.2017 v 15:40 | Karma: 19,93 | Přečteno: 975x | Diskuse| Ostatní

Lubor Dufek

Dobrodružství na zimní rekreaci

Mám dva trochu podobné příběhy ze zimní rekreace. Začínají podobně, ale po chvíli se už od sebe dost liší.

15.1.2017 v 15:35 | Karma: 13,57 | Přečteno: 600x | Diskuse| Ostatní

Lubor Dufek

Můj kamarád s královskou krví

Měl jsem před léty jednoho exotického kamaráda. Podělím se s vámi o pár příhod, které jsem s ním zažil.

8.1.2017 v 15:00 | Karma: 17,02 | Přečteno: 725x | Diskuse| Ostatní

Lubor Dufek

Jak jsme vymetali metro a přejmenovávali stanice

Málokdo ví, že názvy mnoha stanic pražského metra byly - a dosud jsou - utvořeny podle moskevského vzoru. A tak jsme, za hlubokého socialismu, spolu s mou tehdy malou dcerou stanice přejmenovávali.

18.12.2016 v 11:35 | Karma: 15,91 | Přečteno: 576x | Diskuse| Ostatní

Lubor Dufek

Můj kolega pesimista

Říká se - nevybírej si za kamaráda pesimistu, stáhne tě k sobě dolů. Jenže kolegu v práci si nevyberete.

16.12.2016 v 15:30 | Karma: 11,58 | Přečteno: 305x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Pokleknete a budete prosit. Generál slíbil zničit NATO do roku 2030

24. dubna 2024  21:21

Velitel čečenských sil bojujících na Ukrajině a věrný obdivovatel ruského prezidenta Vladimira...

Chci víc peněz na vědu i bezúročné půjčky pro doktorandy, říká nový ministr

30. dubna 2024  15:37,  aktualizováno  18:29

Pavel Tuleja, který má být příští týden jmenován novým ministrem pro vědu, výzkum a inovace za TOP...

Green Deal nikdo nezmění. Vnímejme ho jako příležitost, radí Pavel Telička

30. dubna 2024

Premium Česká republika slaví 20. výročí vstupu do EU. Pavel Telička tehdy český vstup v Bruselu...

Von der Leyenová s kampaní navštívila Prahu, na Národní třídě čepovala pivo

30. dubna 2024  17:58

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v souvislosti s předvolební kampaní Evropské...

Co mírová konference v Čapím hnízdě, napadla Černochová Babišovu kritiku

30. dubna 2024  17:30

Ministryně obrany Jana Černochová ostře reagovala na kritiku české muniční iniciativy pro Ukrajinu...

  • Počet článků 84
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1140x
V současné době učím cizince česky. Píšu eseje, fejetony a povídky, z nich část byla uveřejněna v internetových časopisech a v rozhlase; některé z nich v autorském čtení. Připravuje se k vydání kniha mých textů.

Seznam rubrik