Sedlák, sedlák, sedlák, je velkej pán...

...von jede na pole má hodinky dvoje, koukej koukej koukej, jak je je hloupej. – Na slova lidové písničky jsem si vzpomněla v souvislosti s vyhlášenou stávkou takzvaných zemědělců.

Dnes jsem v televizních novinách slyšela slova Zdeňka Jandejska, který říkal, že stávkují proti Green Dealu. Vždycky jsem si myslela, že zemědělec by měl být naopak těsně spjatý s přírodou a ne proti ní bojovat. Milého pána by měl někdo kopnout do zadku, až by vyletěl na Měsíc. Pán má mnoha milionové zisky, ale pořád má zlatokop málo.

Četla jsem, že se pán kdysi učil v JZD Slušovice u Františka Čuby. Tak asi špatně. Tenkrát zemědělci žádné dotace neměli, místo toho měli přidružené výroby. Můj otec zakládal tři přidružené výroby pro dvě JZD. Říkal, že jedna přidružená výroba snáší JZD denně jedno zlaté vajíčko. Díky tomu mělo JZD na moderní stroje, hnojiva, postřiky a prosperovalo. Proč by se dnešní zemědělci měli nějak snažit, když dostávají dotace, že?

Pan Jandejsek v televizi říkal, že třeba stávkují i zemědělci v Německu. Viděla jsem dokument, jak vypadají pole z letadla v bývalém západním Německu a jak vypadají pole v bývalém východním Německu. V tom západním jsou menší, oddělená mezemi, tam zemědělci stávkovat nemusí. V tom východním to jsou obří lány jako u nás, tam stávkují.

Pan Jandejsek zbrojí proti úhorům, které zavádí Green Deal. Kdyby třeba na Moravě ty úhory a meze byly, tak by se jim tam nepřemnožovali hraboši. Jenomže tam ti líní zemědělci nebyli ani schopni po těch děsných lánech polí rozestavit bidýlka, aby jim je draví ptáci vysbírali. Místo toho bojkotovali za plošné používání jedů.

Další negativní věcí při tom nešetrném maxi lánovém zemědělství je, že extrémně rychle vymírají přirození opylovači. Albert Einstein kdysi prohlásil, že až vymřou včely, lidstvo bude mít před sebou poslední čtyři roky života. Odborníci se s tvrzením shodují, s tím, že opylovači nejsou jen včely. Vždyť i ta „Babišova“ dotovaná řepka má o 20% vyšší výnosy, pokud jsou u pole opylovači.

Je zrovna období vybíjení drůbeže díky ptačí chřipce. Proč se chovají mnoha tisícová hejna na jednom místě? Jsou to opravdu skuteční zemědělci, co je chovají? Nebo je to tak, že čím větší množství drůbeže jim vybijí, tím se více radují, že dostanou větší pojistku. Už dávno se toto mělo ošetřit vyhláškou, která by určovala nějaký strop v počtu drůbeže chované na jednom místě.

Alespoň že v loňském roce byla ustanovena nová pravidla na přepravu jatečných zvířat. Myslím si, že skuteční zemědělci by ani žádnou vyhlášku nepotřebovali, ale ti co přepravovali po mnoho dnů v kamionech bez jídla a pití a ve vysokých teplotách zvířata třeba do Turecka, ti ji potřebují, to skuteční zemědělci nejsou.

Zrovna tak si myslím, že skuteční zemědělci se stávky nezúčastní, budou tam jen pseudozemědělci.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Pavla Drahoňovská | pátek 16.2.2024 22:15 | karma článku: 17,86 | přečteno: 470x
  • Další články autora

Pavla Drahoňovská

Norování

29.2.2024 v 10:16 | Karma: 11,64

Pavla Drahoňovská

Sardinie - 7. díl

4.2.2024 v 20:43 | Karma: 11,56

Pavla Drahoňovská

Sardinie - 6. díl

1.2.2024 v 19:49 | Karma: 9,67

Pavla Drahoňovská

Co se skrývá v trávě

31.1.2024 v 14:48 | Karma: 2,74