Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Postarejme se o sebe sama a přispějeme tak ke světovému míru

Masaryk Čapkovi: "Tak, demokracii máme, teď už jen ty demokraty". Masaryk uchopil myšlenky a ideály osvícenců minulých století a uvedl je v život.

Masaryk Čapkovi: "Tak, demokracii  máme, teď už jen ty demokraty". Masaryk uchopil myšlenky a ideály osvícenců minulých století a uvedl je v život. Masarykova demokracie světem uznané samostatné suverénní republiky ve střední Evropě byla implementovaná vůlí člověka – individuálním úsilím a moci člověka.

Jenže Masaryk odešel na věčnost a jeho demokracie i se státní samostatností a suverenitou šla do kopru. Nebylo nikoho, kdo by naši křehkou demokracii a samostatnost udržoval, chránil. Pouhá spekulace - pokud by Masaryk byl na živu a při smyslech, tak by zjevně nezpůsobil a nedopustil to, co jeho nástupce Beneš (holt, dobrý úředník, či diplomat nemusí být zrovna dobrým stratégem a vůdcem).

Dnes bohužel také žádného takového Masaryka tady nemáme. Žijeme ve světě, který je od II. sv. války jednoznačně mocensky definovaný a v režii dvou světových velmocí - USA a Ruska (před časem ještě SSSR). Dnes by se byl takový Masaryk hodil jako sůl.

Sice se nezměnilo mocenské rozdělení světa, ale za těch 85 let se samotný svět změnil k nepoznání.

Poskočil za ten čas ve svém vývoji neskutečně dopředu – obrovský rozvoj vědy a techniky, technologií, hlavně technologií informačních a komunikací. Výpočetní technika a internet znamená pro lidstvo stejnou revoluci, jako vynález knihtisku Gutenbergem roku 1448.

To, co bylo možné dřív udržet pod pokličkou, díky dnešním informačním systémům, komunikacím a internetu je už nepředstavitelné - když na druhé straně světa nějaký senilní dědek něco zablekotá, tak se to hned ví a šíří po celém světě.

Proto dnes mocenské pozice ať Ruska nebo USA, ve vztahu k veřejnosti a veřejnému mínění světa jsou slabší a slabší. K tomu se přidává rostoucí civilizovanost lidstva vtělená do lidských práv, do takto civilizovaného světového řádu s vládami demokracie a uplatňováním právního státu.

Samozřejmě nelze opomenout na obou stranách nahromaděný vojenský potenciál, naštěstí vyvážený, který by jen stisknutím tlačítka dokázal v jednom okamžiku zničit celou planetu, což už není o nějakém boji mezi mocnostmi, ale o uhlídání případných bláznů na jedné, či druhé straně.

Takže i proto si nemůže ani jedna světová velmoc dnes dělat, co by sama chtěla a musí neustále vybalancovávat status quo, přesto ale se opakovaně odehrávají neustálé pokusy vyzkoušet si tak vzájemnou ostražitost, což ostatně názorně vidíme v posledním období a intenzivně i dnes.

Takže, za dané situace ve světě, co nás dnes, zemi uprostřed Evropy nutí, abychom byli vazaly USA a jejich protektorátu západní Evropy, podobně, jak jsme před více než 30 léty byli vazaly SSSR?

Proč musíme jedné nebo druhé straně přispívat a stále někoho podporovat ve vyhrocování vojenského napětí ve světě a destabilizaci světa?

Proč se musíme nechat drancovat a odvádět nemalé výpalné našim protektorům, kolonizátorům, poddávat se tak klasickému racketeeringu – praktikám starým jako lidstvo samo?

Proč musíme sloužit zájmům cizích mocností, válčit za ně, je jedno, jestli je to USA, či Rusko?

Je tady několikrát proč a proti tomu stojí jen jedno:

CO NÁM BRÁNÍ BÝT NEUTRÁLNÍ ZEMÍ VE STŘEDNÍ EVROPĚ ORIENTOVANOU NA VŠECHNY MÍRUMILOVNÉ ZEMĚ, SPOLUPRACOVAT A OBCHODOVAT S NIMI?

Člověk, aby mohl být přínosem druhým a ti jej měli rádi, musí se nejprve umět postarat o sama sebe, umět mít rád sám sebe, a potom to může dávat ostatním a naopak od ostatních přijímat.

Přece tam, kde se spolupracuje a obchoduje, tam se neválčí.

Takže co nám brání být ze své vůle neutrální svobodnou zemí, projevit a uplatnit tak naši vlastní vůli?

Co by se asi stalo, kdybychom takovou vlastní vůli projevili a zavedli si u nás demokracii švýcarského typu? (je to vyzkoušené, funguje to, Švýcaři mají násobně vyšší HDP …., a my jsme šikovný a schopný národ ….)

PRO SVĚTOVÝ MÍR BYCHOM PŘISPĚLI SKUTEČNOSTÍ , ŽE NA OSE ZLA BY UBYL JEDEN KE VŠEMU SVOLNÝ A OCHOTNÝ POHŮNEK - DO SVĚTA SÍŘÍCÍ ŠTVÁČ.

Že by potom přišlo nějaké to humanitární bombardování pro údajnou záchranu demokracie v Čechách, až by nezůstal kámen na kameni?

Je možné se domnívat, že opakovat známé humanitární bombardování Jugoslávie by si tady ve střední Evropě nikdo dnes už neodvážil - přece jen jsme zase o 20 let dál a v Rusku už nevládne ani naivní Gorbačov, ani ožrala Jelcin.

Jediné, co nám v tom brání jsme jen a jen my sami - prodejnost a zkorumpovanost naších elit a naší politické reprezentace (komunisty po roce 1989 počínaje). Před revolucí nám vládli ideologičtí šílenci, dnes nám vládnou bezskrupulózní korupčníci, kteří by za mrzký peníz prodali asi i vlastní mámu.

Takže jsme zase u toho Masarykova: "Tak, demokracii máme, teď už jen ty demokraty".

Autor: Vlastimil Dorotík | sobota 19.2.2022 18:54 | karma článku: 19,20 | přečteno: 320x
  • Další články autora

Vlastimil Dorotík

Budoucnost patří naší neutralitě a demokracii švýcarského typu

Neutralita a demokracie švýcarského typu je naše naděje, že zítra skutečně bude líp - je to funkční, vyzkoušené a ověřené, je to volba, kterou máme svých rukou. Tak kdo se toho ujme?

27.8.2022 v 11:22 | Karma: 0 | Přečteno: 96x | Diskuse | Politika

Vlastimil Dorotík

Překvapení? Co příčina a co následek? Omluva všem.

Vzhledem k událostem dnešní noci na Ukrajině a včera mnou publikovanému blogu „Za neutralitu země a demokracii švýcarského typu“ https://dorotik.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=783849, musím uvést doplnění.

24.2.2022 v 10:11 | Karma: 12,64 | Přečteno: 407x | Diskuse | Politika

Vlastimil Dorotík

Za neutralitu země a demokracii švýcarského typu

Svět se zmítá v krizi a to je vždy čas na změnu a posun dopředu. Každá změna sebou nese rizika, ale také i řadu příležitosti.

23.2.2022 v 13:55 | Karma: 20,87 | Přečteno: 692x | Diskuse | Politika

Vlastimil Dorotík

Co kdyby Rusko zase jednou naložilo své rakety a vyrazilo v ústrety Kubě?

Co kdyby Rusko zase jednou naložilo své rakety a vyrazilo v ústrety Kubě? Co by se potom asi dělo? Na takové otázky není potřeba odpovídat, protože na to si snadno odpoví každý sám.

21.2.2022 v 17:01 | Karma: 35,37 | Přečteno: 858x | Diskuse | Politika

Vlastimil Dorotík

Holiš zjevně rekrutuje "bílé koně“

Holiš, bývalý starosta Rožnova odešel po krajských volbách jako hejtman na Zlínský kraj. Městský úřad v Rožnově po něm zůstal jako "po nás potopa“. Zachrání to jeho "bílí koně"?

4.1.2022 v 23:12 | Karma: 8,38 | Přečteno: 362x | Diskuse | Zlín
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

Čelíme střetu civilizace a barbarství, řekl Netanjahu v Kongresu

24. července 2024  20:27,  aktualizováno  20:29

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v úvodu projevu v americkém Kongresu řekl, že svět čelí střetu...

Vláda se shodla na novém českém eurokomisaři. Má jím být ministr Síkela

24. července 2024  18:16,  aktualizováno  20:15

Vláda rozhodla, že kandidátem České republiky do Evropské komise bude ministr průmyslu a obchodu...

Auto vjelo v Rožnově pod Radhoštěm před vlak, řidič srážku nepřežil

24. července 2024  20:08

Ve středu odpoledne vjelo auto před projíždějící vlak v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku. Po...

JAK UŠETŘIT na dovolené. Pozor na levné letenky, ubytovat se lze i zdarma

24. července 2024

Premium Cestování sice zdražilo, ale i dnes se dá cestovat poměrně levně. Stačí být rychlý, flexibilní a...

Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?
Single máme s miminkem ze spermabanky: Jak to funguje?

Zuzana Bergrová, bývalá vrcholová sportovkyně, si pro svého syna doběhla do spermobanky. O životě single mámy píše úspěšný blog „Plody dna: Příběhy...

  • Počet článků 118
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1516x
Kategorie 50+. VŠ vzdělání technického směru. Profesně se zabývá informačními systémy a systémy řízení. Zajímá se o dění ve společnosti, protože mu není lhostejné, co bude s našimi dětmi. Je stranicky nezávislý a není nijak vůči nikomu předpojatý. Politicky fandí tomu, co má hlavu a patu a někam pozitivně směřuje.

Seznam rubrik