Jak uchopit vesmír, část I.
Výchozí teze
Kosmologie má mezi přírodovědnými disciplínami výsostné postavení - jako jediná je privilegována zkoumat jediný "dostupný" exemplář celku - tedy vesmír. Unikátnost jejího badatelského zájmu má svá úskalí, které žádná jiná přírodověda nemá. Zatímco speciální vědy mohou předmět svého bádání vymezit vůči celku a hledat v jiných disciplínách paralely, kosmologie si tento luxus nemůže dovolit. Proto potřebuje nástroje, které jí pomohou celek uchopit.
Vzhledem k tomu, že ohledně výrazu vesmír existují mezi kosmology mnohé nejasnosti a metodologické rozdíly, budeme za vesmír považovat dosebeuzavřenou totalitu všeho, které není nic vnější, a která nedělitelně drží pohromadě. Tím bráníme vesmíru-celku odvolávat se na cokoliv mimo sebe, neboť celku není nic vnější. Nesnažíme se dosáhnout celku vesmíru skrze absurdní zobecnění nějaké jeho části, ale rovnou jej vymezujeme jako nepřekročitelný celek, čímž mimo jiné rušíme jakoukoliv možnost transcendence vůbec. Vesmír je tedy z definice to, co se nemůže odvolávat mimo sebe, ale pouze a jen na sebe. Diskuse o tom, zda a za jakých podmínek je vesmír konečný či nekonečný, si prozatím ušetříme, neboť to na vymezení celku jako celku nemá vliv.
Nástroj první - princip izolované soustavy
Pro potřeby formulace zákonů zachování či pro popis entropie používá fyzika obrat izolovaná soustava. Tou je myšlen takový výsek celku, na nějž má okolí zanedbatelný vliv. Izolovaná soustava tedy pro účely experimentu není ničím jiným než dosebeuzavřenou totalitou všeho, celkem, kterému není nic vnější (a který jistě také drží pohromadě). Prohlásíme-li pak celý vesmír za izolovanou soustavu (zákony zachování platí pro vesmír jako celek), nedopouštíme se metodologického faux pas. Vztah obou nezávisle na sobě vzniklých vymezení (vesmír/izolovaná soustava) je natolik těsný, že je pro všechny praktické účely možno je vzájemně zaměňovat.
Sluší se připomenout, že izolovaná soustava vliv okolí zanedbává, zatímco vesmír jako celek žádné okolí nemá. Co je však pro náš text klíčové: Zákony zachování patří k nejfundamentálnějším principům vůbec a bez nich by se celá fyzika, tak jak ji známe, zcela zhroutila, a bylo by nutno ji budovat znovu od začátku a radikálně jinak. Je pozoruhodné, že právě tyto nejfundamentálnější principy jsou definovány na izolované soustavě, která vykazuje zarážející podobnost s definicí vesmíru jako dosebeuzavřeného celku, kterému není nic vnější. Zdá se tedy, že princip izolované soustavy je velice obstojným nástrojem k uchopení vesmíru jako celku, přinejmenším nástrojem nejméně problémovým.
Nástroj druhý - vědecká indukce (generalizace)
Vědecká indukce je metoda, která na základě znalosti speciálního usuzuje na platnost obecného. Jak vědecká indukce probíhá? Inu, vezmeme si úzký výsek reality (část celku, nikoliv celek), na něm si namodelujeme teorii, která tento úzký výsek popisuje, a nakonec prohlásíme tuto teorii za model celku, a to ad absurdum až k nejzazším hranicím, tedy zpravidla od nuly do nekonečna. Richard P. Feynman na tuto metodu pěje chvalozpěvy a tvrdí, že bez ní by nebyl pokrok ve vědě možný [1]. Každá snaha se cení a rozhodně nechceme kosmologii upřímnou snahu alespoň nějakým způsobem uchopit vesmír jako celek upírat, ačkoliv zrovna na metodu indukce jako málokde jinde platí přísloví, že tonoucí se stébla chytá. Stačí uvést pár příkladů, aby bylo zřejmé, jaká úskalí na nás při aplikaci této metody čekají.
Jak vznikla představa, že Země je placatá? Inu, vědeckou indukcí: pokud je země placatá tady a teď, pak je placatá vždy a všude. Hranicí absurdity zde není nekonečno, ale Ókeanos. Obdobně vznikl mýtus o Adamovi a Evě: Každý člověk má své rodiče a lidí je pořád víc, dříve jich bylo méně, kolik nejméně? Dva, Adam a Eva. Kde se vzali? Bůh stvořil. Nazdar, vymalováno. Byla by to úsměvná historka, která do kosmologie nepatří, kdyby naprosto totožná metodika rozvažování nevedla k teoretickému modelu velkého třesku.
Ruský meteorolog Alexandr Fridman jako první z Einsteinových rovnic vydedukoval, že Newtonův nekonečný vesmír odjakživa je neudržitelný. Astronomové pak pozorováním zjistili, že objekty se od nás vzdalují tím rychleji, čím jsou vzdálenější. Vesmír teď a tady se tedy rozpíná. To je smysluplná interpretace tvrdých dat. Vědecká indukce nám umožní následující rozvahu: pokud je vesmír do budoucnosti stále větší, tak směrem do minulosti byl stále menší a menší. Jaký nejmenší? Inu, nekonečně hustý a žhavý bod. Kde se vzal? Kdo ví, byl tu odjakživa, Bůh stvořil... Ejhle, teorie velkého třesku.
Metoda indukce se tu najednou vyjevuje jako mocný nástroj, neboť nás zbavila předchozího a neudržitelného teoretického modelu nekonečného vesmíru odjakživa, kde neexistují rychlostní limity, tedy modelu, který světu představil sir Izák. A jak že na svůj model přišel? Světe div se, vědeckou indukcí: můžu-li zrychlovat tady a teď, pak jsem tak mohl činit odjakživa (vesmír nemá časový počátek), mohu tak činit kdekoliv (vesmír je nekonečný) a mohu tak činit jakkoliv dlouho (neexistuje horní limit pro rychlost).
Jistě nechceme říci, že vědecká indukce je nástroj zbytečný či neužitečný, pouze konstatujeme, že není problém tahat z rukávu příklady, kdy je použití této metody přinejmenším problematické. Může přinést zajímavé výsledky (model velkého třesku), ale také hrozí blamáží (plochá Země, nekonečné rychlosti, atd.).
Nástroj třetí - platónský dualismus světa idejí a světa forem
Jak postupně klesáme po žebříku z nebeských výšin k zemi, setkáváme se se stále méně spolehlivými nástroji, respektive s nástroji, které jsou stále problematičtější. Příkladem vzrůstající neschopnosti uchopit vesmír jako celek je dualismus model vesmíru-vesmír, který je ryzím ztělesněním Platónova rozdělení světa na ideje (teorii) a formu (fyzikální realitu). Na začátku jsme uvedli, že pracujeme pouze a jen s tezí, že vesmír je dosebeuzavřenou totalitou všeho, které není nic vnější. Zde však narážíme na fundamentální teoretický problém, neboť metoda model vesmíru zde-vesmír tam je očividným překročením vymezeného rámce. Těžko hledat zářnější příklad transcendence - vždyť tímto dualistickým pohledem popisujeme celek vesmíru pomocí modelu, který se na vesmír dívá zvně!
Má-li přitom kosmologie být reflexí celku (a není-li, pak není práva být nazývána kosmologií), nemůže sama sebe z dosebeuzavřené totality všeho vyčleňovat. Aby kosmologie mohla zůstat kosmologií, musí bezpodmínečně zahrnout do předmětu své reflexe i sebe sama, neboť mimo totalitu všeho, tedy mimo celek, pro ni není místo. A upřímně, která kosmologie tak činí? Této problematice se budeme podrobněji věnovat v některém z příštích textů.
Prozatímní shrnutí
Kosmologie jako nauka o vesmíru jako celku nemůže sebe sama z tohoto celku vyčleňovat, jinak přestává být kosmologií. Vědecká indukce je nástroj velice frekventovaný, ale k dokonalosti má na míle daleko. Nejpoctivějším nástrojem, na nějž jsme zatím ve svém bádání narazili, je princip izolované soustavy, a to především proto, že definice izolované soustavy a námi zastávané vymezení vesmíru jako celku vykazují tak zásadní podobnost, že je pro všechny praktické účely možno tyto dva fenomény ztotožnit.
Tím naše výprava zdaleka nekončí. Ale protože nás čeká velké téma, kterým je budování axiomatických teorií, necháme si jej na samostatný díl.
Domini Herzán
[1] Richard P. Feynman - O povaze fyzikálních zákonů, Aurora, 1998, str. 174n: "Měli bychom, a vždy to zkoušíme, rozšiřovat působnost zákonů tak daleko, jak jen můžeme, až do míst, kde již jiné zákony říkají, co můžeme očekávat. Ano, je to nebezpečné a nejisté. Ale je to jediný způsob, jak dosáhnout pokroku."
Dominik Herzán
Uprchlická krize, sobecká východní Evropa a evropské hodnoty II.

V minulém textu jsme načrtli problematiku evropských hodnot, aniž bychom odpověděli na kritiku Švédska, že východoevropské země se při uprchlické krizi chovají nesolidárně. Nyní se k tomu již dostaneme.
Dominik Herzán
Uprchlická krize, sobecká východní Evropa a evropské hodnoty I.

Švédsko si stěžuje, že východní Evropa se během uprchlické krize chová sobecky. Nectí hodnoty, na nichž Evropa stojí, zejména humanitu. Je to jistě důvod k zamyšlení, ovšem problém je mnohem komplikovanější a hlubší.
Dominik Herzán
Je vesmír konečný, nebo nekonečný? Část I. - Od mýtu k Newtonovi

Matematické nekonečno jsme odbyli v předchozích blozích, takže je na čase pustit se do fyzikálního nekonečna. Otázka konečnosti či nekonečnosti vesmíru je téma populární a vděčné, takže věříme, že si své čtenáře najde.
Dominik Herzán
Jak uchopit vesmír, část IV. - Axiomy

Doposud jsme probrali řadu nástrojů, které má věda k dispozici k uchopení celku, a příliš veselé čtení to nebylo. Ovšem to nejlepší - počátek a základ vědy vůbec - jsme si nechali na závěr naší analýzy. Jsou to axiomy.
Dominik Herzán
Potenciální a aktuální nekonečno (komentář k teorii množin), část II

Velkolepý matematický chrám, jenž byl zbudován na základech Cantorovy teorie množin, tu neochvějně stojí již 141 let. My se jej dnes - a jsme si plně vědomi míry kacířství, do kterého se pouštíme - pokusíme srovnat se zemí.
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Američané nevěří Trumpově ekonomické politice, podpora klesla na 37 procent
Americký prezident Donald Trump se od svého druhého nástupu do Bílého domu letos 20. ledna v...
Za výbuch v Íránu zřejmě mohly chemikálie k výrobě raketového paliva, mrtvých je už 18
Počet mrtvých po sobotní explozi v přístavu u íránského města Bandar-Abbás vzrostl na 18, dalších...
Opět bez Trumpa. Prezident chyběl na tradiční večeři oslavující nezávislá média
Jako obvykle bez prezidenta Donalda Trumpa se konala slavnostní večeře ve Washingtonu, kterou...
Při dopravních nehodách ve Středočeském kraji přišli o život tři lidé
Tři lidé přišli v noci na dnešek o život při dopravních nehodách ve Středočeském kraji. Muž a žena...
- Počet článků 10
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1527x
Kdo by chtěl být informován o tom, že vyšel nový blog, nechť se přidá k FB skupině, která je speciálně určena pouze a jenom k tomu, aby členy informovala, že vyšel nový blog: https://www.facebook.com/groups/1630133937215853/