Americko-kubánské přátelství nebo strach z ruských raket?

Žádné postupné a velmi opatrné oťukávání mezi Západem a Východem, jak jsme mohli zažít v době Perestrojky, které se počítalo na léta. Spojené státy otevřely Kubě svoji náruč v tomto srovnání během několika hodin. Je to opravdu jen takové rozumové Obamovo prozření?

Že by se dobyvačná politika Spojených států změnila jako na obrtlíku a začaly budovat freundschaft neboli družbu se svými dlouholetými nepřáteli? Nebo jim nic jiného nezbývá, aby je v této oblasti nedostalo Rusko na lopatky?

Česká média v ukřivděné honbě za Zemanem nebo trenažérem tendenčních zpráv, jakým je dnes Ukrajina, zveřejnila přibližně před půl rokem zprávu, že Rusko odpustilo Kubě dluh ve výši přes 30 miliard dolarů. Tečka. A za pár měsíců nám rozesmátý černoušek z Bílého domu oznamuje, že Spojené státy nalezly nového přítele a budou si asi brzy moci beztrestně zapálit na území USA kubánský doutník míru. Jedno prohlášení o zářné budoucnosti těchto sousedů stíhá druhé. Co tak najednou?

Je docela možné, že Rusko od Spojených států odkoukalo jejich vlastní politiku. Pod rouškou přátelství a hájení zájmů Kuby odpustí miliardové dluhy, přislíbí ekonomickou podporu jako za báťušky Brežněva… A co za to? Vždyť na Kubě je již řadu let opuštěná základna a rakety by se zde také vyjímaly. A stačily by ty levnější, s kratším doletem!

Ovšem zdaleka nejde jen o využití americké taktiky, tedy budování vojenských základen v blízkosti velmoci, jak to má velmi precizně obšancované NATO kolem Ruska. Dnes je nejsilnější světovou zbraní ekonomický vliv. A nová ruská obchodní trasa na jihoamerický kontinent by již tak kulhající severoamerické ekonomice vůbec nepomohla. Nehledě na to, že na jihoamerickém kontinentu nemají USA taky příliš mnoho politických příznivců. Ruská vojenská i ekonomická základna na Kubě by pro USA znamenala velkou hrozbu.

Poněvadž embargo, trvající od roku 1959, tedy celých 56 let, přineslo utrpení pouze obyvatelům Kuby, ale politickému zřízení neublížilo, musí USA přijít s jinou politikou, pokud chtějí zabránit expanzi Ruska. A to pro ně bude velmi složité jednání, protože Spojené státy vlastní po celá ta léta ukradený kubánský státní poklad ve zlatě a zlatých mincích odhadovaný v roce 1956 na přibližně 427 milionů dolarů. Připočteme-li úroky a vzrůstající ceny drahých kovů, bude k přátelství USA vs. Kuba velmi dlouhá a složitá cesta. A Rusové mají náskok…

Čtěte i další moje články:

Teroristy vyzbrojují demokratické státy

Neandertálci podávají protest na Hrad

České právo chrání zločince

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Radomír Dolanský | středa 21.1.2015 10:35 | karma článku: 23,69 | přečteno: 1021x