Virus v českém zdravotnictví, kterým se nikdo nezabývá.

Co je hlavní problém českého zdravotnictví?? Poplatky u lékaře? Čekací doby v nemocnicích? Velmi podceňované a mizerně placené zdravotní sestry, které dělají tak důležitou práci? Nebo tlaky farmaceutických firem, které skrytou formou podplácejí lékaře?

 

Sluší se poznamenat, že já jsem ten poslední, kdo je odborníkem na naše zdravotnictví. Vyhýbám se lékařům podvědomě od dětství, bojím se jich. Jedině zdravotní sestry jsou pro mne zajímavým tématem diskusí, ale to je jiné téma.

Za posledních pět let mi však dva různí lidé přerazili nos. V obou případech se jednalo o blbou náhodu ... byl jsem zkrátka ve špatný čas na ještě špatnějším místě. V obou případech jsem musel do nemocnice. První případ se mi stal v Praze, druhý v Londýně.

Moje zkušenost nemá jistě žádnou statisticky vypovídací hodnotu, ale něco z ní snad vydedukovat můžeme:

(1)První otázka, kterou jsem dostal od lékaře konajícího noční službu v pražském Motole byla: 'A máte kartičku pojišťovny?' Na obličeji mi zatím zasychala krev a strašně měl ten nos bolel.

(2) Nemocnice v Londýně (s praktickým lékařem-obvoďákem v Británii ještě zkušenost nemám) je na první pohled příjemnějším místem pro život (i umírání). Více světla, více obrazů na stěnách, více barev.

(3) Technika, nástroje a 'služby', které vám může nabídnout lékař v Londýně, jsou dle mého laického pohledu stejné. České zdravotnictví není v tomto smyslu nijak zaostalé.

(4) V Londýně mě nejvíce okouzlil přístup lékaře... Po prvním ošetření (a umytí krve z obličeje) se mi představil celým jménem, řekl mi, že to mohu mít zlomené a navrhl, že by bylo dobré to zkontrolovat rentgenem.Po rentgenu mi popsal, co by doporučoval za další postup a zeptal se jestli mám zájem konzultovat navržené ještě s jiným lékařem. Chtěl bych vypíchnout, že v Londýně jsem byl v pozici cizince s velmi špantou angličtinou - a nikdo po mě nechtěl ani pas, ani se nikdo neptal jestli jsem aspoň z EU - a přesto se mi dostalo takovéhoto milého a profesionálního přístupu. Nikdo po mě nechtěl ani penny.

(5) České zdravotnictví má v tomto ohledu veliké rezervy. Nebudu popisovat šílenosti, které se mi staly v Motole. Každý z nás víme, jak vypadá namyšlený, netaktní a (vtípky, narážkami, poznámkami) ponižující doktor. V tomhle směru se však situace jistě rychle mění - zčásti generační obměnou a zčasti proto, že Češi jsou mentálně velmi progresivní národ. Velmi rychle se chytáme-učíme novým věcem, ať už jsou dobré nebo ne. A (i přes moje tristní zkušenosti) jsem přesvědčen, že vztah lékař-pacient(=klient) bude do několika let na odpovídající úrovni i v ČR.

Sečteno podtrženo: Z výše popsaného jasně vyplývá, že české zdravotnictví potřebuje zejména lepší lékaře - ve smyslu lidském a obchodním (lékař jako právník, který vám radí, nabízi řešení). A také potřebujeme udělat z nemocnic místa, která nepůsobí tak smrtonosně na dobrou náladu!

Lékaři: Český lékař se neumí chovat! K nám pacientům ani ke zdravotním sestrám, či dalšímu personálu. Jak jsem již uvedl, to se jistě mění, mladí lékaři jsou z principu otevřenější novým přístupům, ale lékařské fakulty by přesto měly více tlačit na tento bolavý bod české medicíny.

Prostředí nemocnic a ordinací: To se mění také. Obrazy na chodbách nemocnic, fontánky v nemocničních parcích a aktivity jako 'nemocniční klaun' jsou dobrým příkladem.

Poplatky u lékaře a v nemocnicích: Upřímně řečeno s tím nemám velký problém. Češi byli a jsou koumáci, kteří se snaží využít vše, co se nabízí zdarma. Těžko to mít někomu za zlé, nejsem jiný. Poplatky jsou dobrým lékem na velký český nešvar - zbytečné naštěvy zdravotnických zařízení (pro zajímavost: v Británii neexistují žádné obdobné poplatky - asi hlavně proto, že tu nikdo lékařskou péči, stejně jako nemocenskou nezneužívá, britové jsou v některých věcech velmi poctiví).

České zdravotnictví však v sobě má skrytý virus, který blokuje mnoho dobrých změn a ukrádá mnoho síly celému sytému. Virus, který infikoval před cca 14-ti lety: Systém zdravotního pojištění.

Systém zdravotního pojištění:

- ačkoli se jedná o ideu V.Klause a jemu blízkých, jejichž nápady jinak nekriticky přebírám, tuto oblast považuju za velký přehmat ods. Teoretické předpoklady a východiska pro systém privátních pojišťoven jsou zajímavé a líbivé. Jenže ta praxe ...

- systém se sice jmenuje 'zdravotní pojištění', ale jedná se o zvláštní formu zdravotní daně.... bez ohledu na výši mého zaplaceného pojistného dostanu, v případě pojistné události, stejné plnění jako ten, kdo platí na 'pojistném' mohem více/méně

- za některé pojištěnce platí pojištění stát, vzniká tak situace, kdy stát přesouvá peníze z daní do rozpočtů soukromých / veřejných (VZP) institucí, kde má mnohem menší možnost kontrolovat, jak se s penězi nakládá

-jste-li živnostník, tak máte starosti se uživit, mít dostatek spokojených zákazníků, udržet krok s konurencí ... a samozřejmě máte také starosti s berňákem - v ČR máte ještě starost se zdravotní pojišťovnou a se zdravotními pojištovnami vašich zaměstnanců (a nemluvě o tom, že v ČR máme navíc ČSSZ!)

-být lékařem je poslání, samozřejmě každý lékař se musí starat i o účetnictví a podobné věci ... ovšem starat se o miliony byrokratických hovadin (které jako laik-nelékař jen tuším), které vymýšlí zdravotní pojišťovny a ministerstvo zdravotnictví s desítkami komisí ... no, já se nedivím, že někteří čeští lékaři občas pijí víc, než někteří programatóři

-v systému vládne trojvládí Ministerstvo zdravotnictví, VZP a ostatní soukromé pojišťovny, jednotlivé mocnosti často válčí mezi sebou, zatímco pacient čeká v čekárně na nepříjemného doktora

-konkurence zdravotních pojišťoven nepřinesla pacientům nic, krom toho, že občas přebíháme od jedné ke druhé. Záleží např. na tom - která pojišťovna nám dá více antikoncepčních pilulek zdarma.

-i hloupý Honza z malé české vísky by viděl že platit několik top managmentů v několika zdravotních pojišťovnách je vyhazování peněz, které by mohly posložit nemocným!

- kartička pojišťovny je dnes v ČR důležitější než občanský průkaz, pokud ji sebou nemáte, často vám lékař odmítne pomoci, nebo s pomocí otálí. To není kritika lékařů, systém je k tomu prostě tlačí, ten se musí změnit.

- někde jsem dokonce četl (myslím že na idnes), že pražská záchranka vybírá hotovost od cizinců, protože to nejsou pojištěnci! Tímto se dostáváme na úroveň chudých afrických zemí, které nemají zdravotnictví ani pro své občany - jsme opravdu tak chudí (ekonomicky, duchem?)???

Nevolám po návratu socialismu. Hlavní změna pro pacienta byla provedena: Možnost svobodně si vybrat a kdykoli změnit lékaře / nemocnici dle svého uvážení (zrušení obvodů s nevolníky-pacienty).
Jsem v podstatě i příznivcem privátních doktorů a nemocnic, jenž budou placeny dle toho, kolik pacientů si vybere jejich služby - není nic lepšího než konkurence a finanční motivace.

Po čem volám je ZRUŠENÍ všech zdravotních pojišťoven (včetně VZP) a přechod na normální systém, kde by ministersvo zdravotnictví definovalo, co je základní lékařská péče. A následně ji proplácelo licencovaným (nejlépe privátním) subjektům na trhu (lékařům a nemocnicím).

My pacienti bychom stále mohli měnit lékaře/nemocnici, dle jejich pověsti a naší osobní zkušenosti. Lékaři by byli motivováni poskytovat kvalitní služby, jinak by neměli pacienty (a peníze).

Všichni bychom měli jednodušší a přehlednější účetnictví a výplatní pásky. 'Zdravotní pojištění' by se prostě zrušilo a ve stejné míře by se zvýšila daňová sazba (sazby). Platili bychom stejně, dostali bychom více (služeb) a vše by bylo přehlednější.

Jako voliči bychom měli navíc možnost více tlačit na definování toho, co bude propláceno z našich daní. Dnes o tom rozhoduje ministertvo společně s pojišťovnami. Chápu, že tato situace vyhovuje distributorům léků, domnívám se však, že mi jako voliči máme méně postranních úmyslů v této diskusi. Politici by mohli nabízet v kampani např.: zavedení potratů zdarma, nebo naopak zrušení plateb zubařům atp.. My, potenciální pacienti a voliči, bychom měli jasnější výběr a větší vliv na to, co bude považováno za nutnou zdravotní péči placenou solidárně z našich daní.

My jako pacienti nebudeme nikdy spokojeni, to je lidská přirozenost. Když se bavíte s Britem o britském zdravotnictví, uslyšíte takovou snůšku stížností, že vám půjde hlava kolem (poslal bych je na denní exkurzi do některé české nemocnice!).

Ale bez pojišťoven by se nám žilo lépe jako pacientům, občanům, lékařům i dalším, kteří pracují ve zdravotnictví.

 

Autor: martin dobrovsky | sobota 5.1.2008 22:06 | karma článku: 22,48 | přečteno: 1885x
  • Další články autora

martin dobrovsky

mp& Nihilists

5.11.2011 v 4:24 | Karma: 5,14

martin dobrovsky

Pionýrky Mňau Mňau.

16.1.2011 v 14:43 | Karma: 14,65

martin dobrovsky

Vzpomínky na Amsterodam.

14.12.2010 v 23:03 | Karma: 11,87