Jezdíme vlevo. Nechceme euro. A jsme v Church of England.

Přes posedlost právy a svobodami jednotlivce a rovností před bohem je v anglikánském pojetí navíc Panovník. A jak jsem již uvedl církevní špičky jsou členy horní sněmovny britského parlamentu.

Velká Británie je mentálně a kulturně taková Velká Separace. Cokoli vymyslíš, cokoli okoukáš, třeba i za mořem, předelej tou naší English way.

 

Kořeny najdeme v oblasti náboženství. Slabší polovina obyvatelstva je členem Church of England, tradičního místního vyznání od 17.-tého století. Jedná se o svébytnou formu protestanství, avšak paradoxně s mnoha katolickými prvky. Čert aby se v tom vyznal.

 

Par faktů:

*od roku 1992 se knězem může stát i žena

*většina kněží neskládá slib celibátu a jsou normálně ženatí s rodinami

*věrouka je překvapivě velmi konzervativní (ne potratům, ne gayům, ne rozvodům, ne kondomům)

*církev je tvořena jednotlivými kostely, jenž se sdružují pod jakési volné společenství

*jednotlivé kostely mají velkou nezávislost a mohou mít rozdílné názory na praktické otázky víry (takže jsou kostely-kde ta samá církev toleruje, či přímo podporuje právě potraty, rozvody, antikoncepci)

*cca 26 nejvyších představitelů Anglikánské církve je zároveň členy Sněmovny Lordů, horní komory britského Parlamentu

*neuznávají autoritu papeže, hlavou společenství je však Panovník, titulovaný jako Strážce Víry


 

No mě to připadá spíše protestantské, isn't it?

Anglikáni kladou veliký důraz na osobní svobodu, poněvadž před bohem jsme si prý všichni rovni. Takže ani kněz v našem kostele není něco extra, měl by míti svůj civilní život (zaměstnání a rodinu) a zpovídat se ze svých hříchů.

 

To je sympatické a možná tento důraz na "everybody is equal" v očích božích měl v historii vliv na zásadní odlišnost angličtiny a většiny ostatních nebarbarských jazyků: V angličtině neexistuje tykání / vykání, což má silné psychologické dopady.

You are bad example for everybody.

Ty jsi špatný příklad pro každého.

Vy jste špatný příklad pro každého.

V angličtině nemáme problém s ty/vy vole: You cunt! se dá použít v obou případech. Jazyk tím vyjadřuje jak jsme si rovni a náš vztah je tímto odpočátku dán na stejné úrovni (bez ohledu na věk, společenské postavení i délku/hloubku vztahu apod.).

 

S každým si vlastně tykáte. A protože jsme si všichni anglikánsky equal, jsme všichni přirozeně sebevědomí. Možná to kdysi mělo vliv na to, že v klasickém anglickém pravopisu píšeme velké písmeno u já:

Paul is cool, you as well but I am loser.

Pavel je v pohodě, ty taky, ale sem ztroskotanec.

I když o sobě chcete napsat, že jste v háji, zdůraznite sami sebe velkým písmenem. A to už vůbec nepřípomínám, že čeština a většina evropských jazyků v tzv. dopisové formě zdůrazní ty na Ty.

Tato úcta k jednotlivci a opravdová rovnost ať jsi bezdomovec z Victoria Station, nebo úspěšnej týpek pracující v City, bydlící na High Kensington a jezdící Chelsey-traktorem.

 

Ve Velké Británii, zemi stižené terorem, nemají občanské průkazy. A kořeny proč tomu tak je, bychom opět našli v hlubokém anglikánském přesvědčení, že člověk patří jenom sám sobě a proto ani vláda není oprávněna rozdávat podaným visačky se jmenovkou a fotografií.

Má to však jeden háček, to bychom nebyli ve Velké Separaci: Přes posedlost právy a svobodami jednotlivce a rovností před bohem je v anglikánském pojetí navíc Panovník. A jak jsem již uvedl církevní špičky jsou členy horní sněmovny britského parlamentu.

Protestanté mi byli vždy bližší než katolíci, právě pro funkci papeže. Většina protestantských církví se snaží nenahrazovat tento zavržený kult jakýmsi papežem protestantů.

Nikoli však Anglie. Zde si to uděli zase in our way. Jezdíme vlevo. Nechceme euro. A jsme Anglikáni, neuznáváme papeže ani papežství, ale Strážcem Víry, formální hlavou spoleenství anglikánských církví je Panovník, tedy představitel státu.

Představte si Vlka, Havla nebo Klause jako prezidenta a zároveň arcibiskupa.

Velká Británie, kolébka moderní demokracie, rovnosti šancí a pokroku, má státní církev a nikomu to nepřijde nedemokratické vůči ostatním církvím. Ono je to totiž our way how to do things.

Psycholog by na to řekl, Anglikáni si po vzoru primitivních kultur ponechávají instituci šamana. Šaman byl v prapúvodních lidských společnostech vůdcem tlupy během válek a lovu (světská moc), ale zároveň vůdcem duchovním, který rozmlouval s duchy, zázračně uzdravoval a tak vůbec.

Panovník má dle anglikánské nauky také (!) moc lěčit dotykem. Zároveň je zákonem zakázáno se Panovníka dotknout - vytáhnout ruce na vás může jenom on/ona sám/a. Dotknout se Královny je kriminální čin (assaulting of the Queen).

No to už je úlně ne-protestantské, je to katolicismus s Her Majesty, místo papeže.

V tomto vidím kořeny anglické jedinečnosti a snad i uspěchu. Dělání si věci vlastní cestou, vyzkoušet vyzkoušené a hlavně si nenechat mluvit do svých věcí někým, kdo je oversea.

 

A na závěr si procvičíme některá užitečná slovíčka:

His/Her Majesty ... Jeho / Její Veličenstvo

Great Britain ... Velká Britanie

Great Separation .... Velké opovržení (vším co je oversea)

oversea ... zámoří, vše co není svatá Anglie

Chelsie-tractor .... vůz kategorie off-road, jehož nevlastvnictví ve čtvrti nejbohatších (Kensington and Chelsie) je považováno za sociální sebevraždu. Takže po kvalitních londýnský silnicích jezdí stovky teréňáků, jenž slouží jako rozpoznávací znamení šelem ze City.

Church of England ... Anglikánská církev

our way.... po svém, vlastní cestou

isn´t it? .... že ano, vycpávkové spojení, které pomáhat vypadat více britsky.

haught

Autor: martin dobrovsky | úterý 27.11.2007 6:15 | karma článku: 11,83 | přečteno: 1332x
  • Další články autora

martin dobrovsky

mp& Nihilists

5.11.2011 v 4:24 | Karma: 5,14

martin dobrovsky

Pionýrky Mňau Mňau.

16.1.2011 v 14:43 | Karma: 14,65

martin dobrovsky

Vzpomínky na Amsterodam.

14.12.2010 v 23:03 | Karma: 11,87