Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Platí ekoaktivisty solární baroni, nebo Čína?

Demonstrace za zavření všech českých uhelných elektráren, kterou dnes uspořádali ekologičtí aktivisté u elektrárny Prunéřov, znovu potvrdila, že jim ve skutečnosti o klima vůbec nejde. To by totiž požadovali úplně něco jiného.

Demonstrantů se prý sešlo asi 20, byli přitom hned z několika organizací jako Fridays For Future, Limity jsme my, Univerzity za klima, Extinction Rebellion či Hnutí Duha, divila bych se, kdyby chyběl někdo z Greenpeace. Tak málo jich prý bylo kvůli koronaviru, místo těch, co nepřijeli, poházeli na místě boty a transparenty. Na těch stála hesla jako: Dochází nám čas, Stávka za klima, Mluvme o klimatu.

Ráda vyslyším výzvu a budu mluvit o klimatu. Tedy o globálním tématu, které je společné pro celou planetu. Klima totiž nemá žádné hranice, stejně jako nemají emise skleníkových plynů. Je tak úplně jedno, kde jsou vypuštěny. Pokud má snížení emisí skleníkových plynů skutečně zabránit dalšímu oteplení planety, což si sice nejsem jistá, ale zároveň nijak nerozporuji, tak se musí ty emise snižovat globálně.

Problém ale je, že to se neděje. A druhý problém je, že milí ekoaktivisté po ničem takovém ani nevolají. Jejich cíl je jasný – vypněte české uhelné elektrárny. Přitom minimálně ti chytřejší z nich musí vědět, že to samo o sobě nic nezmění.

Omlouvám se, ale musím vás otravovat s několika čísly. V České republice máme nyní uhelné elektrárny o výkonu asi 11 gigawatt. Toto číslo se navíc neustále snižuje a bude postupně snižovat. Například za pár dnů se zavře elektrárna Prunéřov I, kde dnes aktivisté demonstrovali, což je hned pár set megawatt dolů. Přitom se ale z uhlí vyrábí stále asi polovina elektřiny u nás a spousta tepla pro miliony lidí. Momentálně není žádná šance, jak tuto výrobu nahradit. Přesto aktivisté požadují, aby se vypnuly všechny české uhelné elektrárny.

Řeknete si, jsou to aktivisté, schválně přehánějí, aby dosáhli aspoň něčeho. To bych i brala. Vadí mi a doslova štve, ale jiná věc. Věděli jste, že po celém světě se momentálně staví či plánuje postavit spousta nových uhelných elektráren o celkovém výkonu více než 500 gigawatt? Tedy 50x víc, než je celkový výkon všech našich. Většina z toho v Asii, a to nejen v Číně a Indii, ale řada elektráren vyroste třeba v bohatém Japonsku. A opakuji, bavíme se o výstavbě úplně nových elektráren, které posílí celkový světový uhelný výkon, který je vysoko nad 2000 gigawatt.

A slyšeli jste někdy někoho z aktivistů, jak požaduje od vlády, aby například tlačila v EU na zavedení cel na výrobky ze zemí, které staví nové uhelné elektrárny? Viděli jste je někdy demonstrovat před čínskou či japonskou ambasádou, kde by tyto země vyzývali, aby nestavěly nové uhelné elektrárny? Viděli jste je někdy třeba psát na facebooku hejty proti zemím, které staví nové uhelné elektrárny?

Nic takového se neděje. Je jim to úplně ukradené, stejně jako jim je ve skutečnosti úplně ukradené klima a klimatické změny. Oni mají prostě na mušce české uhlí.

Ptáte se proč? Já se ptám taky. Napadá mě několik možných odpovědí. Buď jsou někým placeni. Nabízí se třeba různí solární baroni, kterým by se určitě líbilo, kdyby mohli zastavět další hektary panelů, kdyby od nich stát draho vykupoval. Nebo to můžou být třeba různí plynařští lobbisté, třeba z Ruska. Nebo taky Čína, které by nepochybně nevadilo, kdyby se oslabila evropská konkurenceschopnost a Evropa měla problémy s nedostatkem elektřiny.

Ale možná je to jinak. Tedy u části rozhodně. Oni prostě nenávidí kapitalismus a kapitalisty. A takový uhlobaron, to je přesně ideální terč, do kterého si můžou kopnout.

Nepochybně je zde možnost, že jsou prostě jen úplně hloupí a zmíněné souvislosti jim zkrátka nedocházejí. Co myslíte vy?

Autor: Alexandra Dítětová | pátek 5.6.2020 14:17 | karma článku: 39,05 | přečteno: 1178x
  • Další články autora

Alexandra Dítětová

Plynaři opili Evropu zeleným rohlíkem. Já vám to říkala

Podle americké studie Cornellovy univerzity je výroba elektřiny z dováženého zkapalněného zemního plynu (LNG) pro klima mnohem škodlivější než spalování klasického uhlí. V nejhorším případě až o 274%.

15.11.2023 v 9:36 | Karma: 35,76 | Přečteno: 1167x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Sázka na plyn je nesmysl, ale Síkela ho stejně tlačí

Za jediný den vyskočila cena zemního plynu v Evropě o více než deset procent? Proč? Zdá se to až absurdní, ale důvodem je, že v Austrálii ohlásili stávky ve dvou závodech na LNG.

29.8.2023 v 8:13 | Karma: 31,92 | Přečteno: 892x | Diskuse | Společnost

Alexandra Dítětová

Aktivisty porušující zákony má sebrat policie. Tečka

Česko je demokratickým státem, kde může každý demonstrovat či protestovat, proti čemu chce. Musí u toho ale dodržovat zákony. Pokud ne, má policie konat. V opačném případě hrozí anarchie, nebo naopak totalita.

23.6.2023 v 10:42 | Karma: 45,82 | Přečteno: 4925x | Diskuse | Společnost

Alexandra Dítětová

Zeleným se v Německu smějí

Terčem posměchu se v Německu stala Strana Zelených. Ačkoli totiž lidem vnucují tepelná čerpadla, sami si ho za 3 a půl roku nedokázali instalovat ve svém sídle.

15.6.2023 v 11:57 | Karma: 36,04 | Přečteno: 1013x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie

Alexandra Dítětová

Za většinu emisí nikdo žádné povolenky neplatí

Světová banka oznámila, že státy vybraly loni na emisních povolenkách přes 2 biliony korun. Jenže tyto peníze pokrývají pouze 23 procent celkových emisí. To krásně ilustruje, v čem tkví zásadní problém v boji se změnou klimatu.

25.5.2023 v 9:34 | Karma: 34,23 | Přečteno: 784x | Diskuse | Životní prostředí a ekologie
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

„Katastrofa pro Ukrajinu.“ Trumpův výběr viceprezidenta rozklepal Evropu

16. července 2024  10:28,  aktualizováno  12:04

Jméno J.D. Vance naznačuje, kam by se mohla ubírat zahraniční politika Spojených států v případě...

V Paříži vjelo auto na terasu baru, jeden člověk zemřel

17. července 2024  20:32,  aktualizováno  21:54

V Paříži najelo auto na terasu baru. Zřejmě podle agentury AFP s odvoláním na policii šlo o...

Definitivní konec. Clarkson a jeho kumpáni rozpustili společnou filmovou firmu

17. července 2024  21:24

Jeremy Clarkson, Richard Hammond a James May - hvězdy seriálu The Grand Tour - ukončili po 21...

Ženy do ochranky nepatří, kritizuje americká pravice zákrok při atentátu

17. července 2024  21:10

Americká Tajná služba čelí po víkendovém atentátu na exprezidenta Donalda Trumpa kritice, že se...

V plaveckém bazénu v Olomouci zřejmě unikl chlor. Pět lidí skončilo v nemocnici

17. července 2024  19:44,  aktualizováno  20:46

V areálu plaveckého bazénu v Olomouci ve středu v podvečer unikla chemická látka, zřejmě chlor....

  • Počet článků 147
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 3100x
Normální holka, co putuje světem, má ráda přírodu a slušné lidi. Svět je malý cirkus, který je třeba pochopit a vybrat si pro sebe to nejlepší.

 

www.mojezelena.cz

 

Seznam rubrik