Kdo má zájem na zvýšení tarifů u elektřiny?

Pokud se podíváte na ceny akcií nejen společnosti ČEZ, ale i na jiné akciovky podnikající v energetice, bude vám jasno téměř okamžitě. A současně si musíme uvědomit, jak silné je lobby skupiny, která usiluje o zvýšení svých zisků

Nakupovat nebo prodávat akcie společnosti ČEZ například v roce 2007, při ceně 1400 Kč za akcii, je samozřejmě jiné, než současná cena 419 Kč za akcii. Ve velkém v té době získávalo akcie této společnosti (jako opce) její vedení a to za velmi výhodné ceny. V době růstu cen akcií tak na těchto transakcích vydělávali stovky milionů korun. Současně si ale část ponechávali jako zdroje budoucích příjmů z dividend i dalšího většího výdělku při prodeji. 

Co se však nestalo. Ceny komodit klesají a stejně tak i ceny akcií energetických společností. kdo neprodal, pláče nad ušlým možným ziskem, kdo nakoupil, pláče trojnásobně.

A opět jsem u jádra věci, kdo tedy akcie ČEZ vlastní nyní. Stát 69,78 %, ostatní právnické osoby 22,81%, a fyzické osoby 6,69%. Stát na svém zisku až tolik nelpí, je zde skupina vlastnící cca 30% akcií, které jde pochopitelně jak o zisk, tak o zhodnocení svých investic. V čísle ostatních právnických osob je skupina 37 investorů, kteří vlastní od roku 2009 údajně 9%. nikdo neví, kdo za touto skupinou stojí. Lobbisté? Politici? Naši "šikovní miliardáři"? Bývalí manažeři ČEZ? Agrofert? (ten uvádím jen pro milovníky konspirací) Mafie? Nebo všichni dohromady podle verše z filmu Limonádový Joe, "padouch nebo hrdina, my jsme jedna rodina".   

Dalším aspektem je snížení zisků společnosti ČEZ, za rok 2015 se předpokládá čistý zisk 27 miliard korun. Pro nás jako veřejnost, je to dobrá zpráva v tom smyslu, pokud je potřeba investovat do rozvodné sítě, tímto argumentem energetické společnosti operují jako důvodem pro zvýšení tarifů za elektřinu, není nutné nic měnit a do sítí investovat zisk. To z pohledu veřejnosti. Z pohledu majitelů akcií, už to tak veselé není. Tady bych argumentoval zákonem tržního hospodářství, kdy zisk není nikdy zaručen. Ale...

Je zde vidět silné lobby energetických skupin, zvrátit současný stav bez ohledu na vývoj celosvětových cen energií, tedy jít pro svůj zisk až do vysokých politických i vládních lavic. Vláda zatím řekla jednoznačné NE zvýšení, ale pokud na něj přistoupí, je silná korupce i v této vládní koalici. Potichoučku, polehoučku tu nějaký poslanec či ministr za KDU nebo ČSSD (nějak tuším vítr odtud), prohlásí, že nějaké navýšení by mohlo být, i malé.........Sakra proč nám to nevadí? Nebo vadí????

Ještě dodatek k ceně akcií, myslím, že je vhodná doba, kdy by měl stát získat zpět co nejvíce akcií ve státních firmách, pro nás občany i pro budoucnost státních firem. Státní (polostátní) firma působící v oblasti základních potřeb společnosti jakou energetika je, by neměla mít žádný zisk a ceny služeb pro občany za režijní ceny. Stejně jako vodárny. O těch až příště v děsivém popisu, jak se společnost  Veolia podílí ve světě na porušování lidských práv a zahraniční média o tom informují, ta naše taktně mlčí. (co kdybychom chtěli znárodnit vodohospodářství, jak se to již děje jinde v Evropě i Americe).

P.S. Možná je to jenom můj pohled, ale proč stále volíme politiky, kteří pro náš lepší život nic nedělají, hledáme mesiáše či spasitele (kobliha na mě nevyšla, volil jsem za perník, věřil jsem ve změnu). A je to pořád stejné, snad i horší. Lid by si měl vládnout sám, jít za svými zájmy, díky naší historii víme jak se to nedělá. Ani si to neuvědomujeme, ale chod státu a způsob našeho života ovládá pár lidí a jejich zájmy, dostáváme se pomalu do otroctví. Finančního. Spočítejte zkusmo, kolik procent ze svého příjmu odevzdáváme na daních a poplatcích. Zbrojím proti církvi, ale ta si brala stejně jako šlechta jen desátek z výdělku, při zvýšení odvodů vznikaly nepokoje, to byl starověk a středověk. Prý hrozná doba :-)

Konec lelkování a zpět ke strojům.

Hezký den

L.D.

Autor: Ladislav Diblík | úterý 1.3.2016 15:47 | karma článku: 30,56 | přečteno: 1000x