Výlet ke třem tajemným zříceninám na Vysočině
Výlet za zříceninami hradů Aueršperk, Zubštejn a Pyšolec začíná na náměstí v Bystřici nad Pernštejnem a dále pokračuje po modré turistické značce. Přibližně po pěti kilometrech dojdete k zřícenině hradu Aueršperk, který je významnou fortifikační památkou tohoto regionu.
Hrad Aueršperk byl postaven na konci 13. století a ačkoliv není známo přesné datum jeho založení ani jméno zakladatele, předpokládá se, že ho postavili Pernštejnové, jelikož německý výraz Auer znamená zubr a právě toho mají Pernštejnové ve znaku. Nejasné však nejsou pouze počátky tohoto hradu, stejnou záhadou je i jeho konec. V roce 1406 byl Aueršperk zaznamenán jako pustý. Způsob, čas a důvod jeho opuštění však nelze přesně určit. Zřícenina Aueršperku je dodnes dominantou kraje nad meandrem říčky Bystřice a připomíná nám minulé časy. Hradní areál je oddělen od okolního terénu příkopem a vnějším valem podkovovitého tvaru. Na vnitřní ploše hradu lze spatřit pozůstatky masivní válcové věže s vnitřním průměrem osmi metrů a také množství menších fragmentů zdiva. Zřícenina je přístupná terasovou cestou ze dna údolí a po spádnici z jihu.
Po prohlídce Aueršperku se vydáte dále po modré turistické značce, po staré vozové cestě, směrem do údolí Bystřicky, známého také jako Svatojánské údolí. Turistická trasa vás provede přes Pivonice až na majestátní zříceninu hradu Zubštejn.
Historie hradu Zubštejn sahá do první třetiny 14. století, kdy byl postaven v gotickém slohu pány z Pernštejna jako sídlo samostatné rodové větve. Hrad měl strategickou polohu a střežil hlavní osu kolonizace podél řeky Svratky. Během své existence prošel několika přestavbami. Hlavní část hradu zahrnuje jádro s vstupní věží, působící jako ochranný štít, a věžovitý palác na opačném konci. V roce 1358 přešel hrad do vlastnictví markraběte Jana Jindřicha, který ho přejmenoval na Zubštejn. V té době pravděpodobně došlo k přestavbám, které vedly k vzniku druhého paláce s dochovanými dvěma klenutými podlažími, jež jsou dnes nejvýraznějším pozůstatkem hradu.
Zubštejn má bohatou historii, avšak po smrti Jana Jindřicha Jošta se stal lénem a byl zastavován kvůli nedostatku finančních prostředků. Od roku 1446 se opět dostal do vlastnictví rodu Pernštejnů, kteří se starali o jeho údržbu a opevnění. Nicméně od 16. století postupně ztrácel na významu a v roce 1596 byl uváděn jako "zámek pustý". Dnes se jedná o impozantní zříceninu s délkou dispozice 275 metrů a rozlohou 1,7 hektarů.
Po prohlídce Zubštejna se vydáte dál po červené turistické značce směrem na Vír a za Kobylnicemi dojdete na hrad Pyšolec. V roce 1350 byl hrad v držení Filipa z Pernštejna, ale již tehdy byl poškozený. Poté byl získán jako zástava Ješkem z Kravař a Ješkem z Kounic, ale brzy byl obnoven. Po roce 1353 přešel hrad do vlastnictví Jimrama z Pernštejna a následně markraběte Jana a Jošta, pánů z Kunštátu, Kralic a Lomnice. Od roku 1446 se stal opět majetkem Pernštejnů, avšak ve druhé polovině 15. století chátral a v roce 1464 byl zbořen.
Hrad Pyšolec byl pojmenován podle slova "opyš", což znamená výběžek šíje. Zbytky hradu se tyčí vysoko nad řekou Svratkou, která ho obtéká ze tří stran a chrání spolu se skalnatými srázy. Zbývající stranu bránila velká příkopová obrana. Přístupová cesta vedla od jihozápadu, ale byla třikrát přerušena hlubokými příkopy, přes které vedly padací mosty. Hrad Pyšolec je zajímavý také svou architekturou. Dominantním prvkem východní části hradu je mohutná válcová věž s průměrem 9,5 metru a původní výškou kolem 25 metrů, která stále částečně stojí. Nedaleko věže byla vytesána cisterna ve skále. Posledním zbytkem opevnění je severní pilíř obranného systému přímo nad vodní nádrží Vír II.
Po prohlídce Pyšolce se vydáte zpět po červené značce směrem do Víru, kde se připojíte na žlutou značku a budete se vracet podél řeky Bystřice zpět do Bystřice nad Pernštejnem. Při návratu nezapomeňte navštívit Hrdou Ves. Zde se od roku 2007 nachází Vírský mlýnek, technická hříčka, která nadchne zejména děti, ale potěší i dospělé. Jedná se o dřevěné panoptikum pohybujících se postaviček, které je poháněno vodní silou. Vírský mlýnek je replikou původního mlýnku, který stál na Rovečínském potoku u chalupy pana Vincence Navrátila. Ten na svém díle pracoval několik desetiletí. Po jeho smrti byl originální mlýnek přemístěn do Horáckého muzea v Novém Městě na Moravě.
Výlet po zříceninách hradů Aueršperk, Zubštejn a Pyšolec je fascinujícím způsobem, jak objevovat historii a krásu českých krajů. V údolí řeky Svratky si budete moci užít nezapomenutelné zážitky!
David Štěpánek
Po stopách posledního vlka Vysočiny
Okolí Nového Města na Moravě nás přivítá mírně zvlněným terén s množstvím atraktivních kulturních i přírodních cílů. K mnoha zajímavým místům nás zavede naučná stezka Po stopách posledního vlka.
David Štěpánek
Hamerský vycházkový okruh - od Mamlase po historický Šlakhamr
Výlet do okolí Hamrů nad Sázavou u Žďáru nad Sázavou má všechno - krásnou přírodu, unikátní technickou památku, zábavu pro děti a to hlavní, moc lidí po cestě nepotkáte.
David Štěpánek
Santiniho cyklotrasa - unikátní památky a krásná Vysočina
Značená cyklotrasa 5061 vás provede krásnou Vysočinou a zavede vás na místa, kde zanechal stopu významný barokní architekt Jan Blažej Santini Aichel, který bořil dobové konvence.
David Štěpánek
Zubří země: Toulky údolím řeky Svratky
Pokud hledáte krásnou krajinu plnou historie a kultury, Zubří země je tím pravým místem pro vás. Údolí Svratky je místem hradů, rozhleden, překrásných kostelů a dalších architektonických skvostů.
David Štěpánek
Cyklovýlet k Moři Vysočiny
Navštivte největší rybník na Vysočině na cyklovýletu, který začíná na Vysočina Areně a nabízí krásné výhledy na krajinu a ty najzajímavější přírodní památky Žďárských vrchů.
Další články autora |
Tisíce lidí v Opavě opouští domovy. Voda odřízla i sever Olomouckého kraje
Sledujeme online Velká část Česka čelí kvůli extrémním srážkám záplavám. Moravskoslezský a Olomoucký kraj vyhlásily...
Druhý den povodní: voda řádila v 11 krajích, lidé prchali, katastrofa na Jesenicku
Velká voda v neděli zasáhla většinu Česka. Nejhorší situace byla na Jesenicku, řeka tam smetla domy...
Extrémní deště, silný vítr, na jihu Čech až stoletá voda. Řeky začaly stoupat
Sledujeme online Meteorologové v novém modelu potvrdili vysoké srážkové úhrny na českém území v nejbližších třech...
Zpřesněná výstraha: naprší až 250 mm, v Jeseníkách i víc. Upouštějí se přehrady
Meteorologové upravili výstrahu před extrémními srážkami. Platí od čtvrtka minimálně do neděle....
Česko od čtvrtka zasáhnou extrémní srážky. Záplav se obávají také Němci
Česko zasáhnou od čtvrtka do neděle mohutné srážky. Na velké části území může napršet přes 100...
V Rakousku si záplavy vyžádaly už tři životy. V Polsku mimořádně zasedá vláda
Dva muži zemřeli ve svých domech při záplavách v Dolních Rakousích, uvádí policie. Počet obětí...
Bez elektřiny je v Česku 110 tisíc domácností, většina z Moravskoslezského kraje
Sledujeme online V Česku zůstávalo v pondělí ráno bez elektřiny zhruba 110 tisíc domácností. V porovnání s nedělním...
Dolní toky budou na vzestupu, míní meteorologové. Extrémní stav hlásí čtyři místa
Na 207 místech v Česku platily v pondělí ráno povodňové stavy. Na čtyřech z nich byl extrémní...
V Ostravě se zřejmě protrhla hráz, řekl ministr Hladík. Monitoruje to dron
Přímý přenos V několika městských částech Ostravy se zřejmě protrhla ochranná hráz, řekl ministr životního...
Prodej bytu 3+1, 78 m2, v Jablonci n/N
Podhorská, Jablonec nad Nisou
3 911 000 Kč
- Počet článků 12
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 311x
Další inspiraci na výlety najdete na www.korunavysociny.cz