Jarní Lisabon

Jaro, které k nám konečně dorazilo, k cestování přímo vybízí. Nevíte-li co s volným časem, třeba najdete inspiraci v mém dalším cestovatelském článku, tentokráte věnovanému Lisabonu.

Palácio Nacional da PenaDavid Kondelka

Lisabon - město ležící na řece Tejo a rozkládající se mezi okolními pahorky. I takto by se zjednodušeně dalo nazvat město, jehož návštěva rozhodně stojí za to...

Cestopisů o Lisabonu byla již napsána celá řada, a proto se spíše zaměřme na to, co zde můžete vidět či zažít, a také na některá doporučení, která by se vám mohla při návštěvě hodit.

1. Doprava

S dopravou do Lisabonu může být poměrně problém, ne že by tam snad létalo málo leteckých společností, právě naopak, ovšem zdaleka ne všechny zde provozují přímé lety (z Prahy či Vídně - Mnichov je na tom přece jen o něco lépe). A upřímně - pokud máte na poznávání vyhrazen prodloužený víkend,  není asi úplně ideální trávit jej na přestupováním na letištích. Také ceny letenek už nebývají nejnižší, obzvlášť pokud jste příznivci nízkonákladového létání ve stylu "letenka za korunu" apod. Pokud však budete objednávat včas, neměl by být problém sehnat zpáteční letenku za cenu okolo 3500 Kč (např. z Vídně se Skyeurope, délka letu asi 3 a půl hodiny)

2. Ubytování

V Lisabonu není problém najít ubytování dle vašich představ v různých cenových relacích. Osobně mám dobrou zkušenost s hotelem  Holiday Inn Continental, který se nachází nedaleko stanic metra Entre Campos a Campo Pequeňo a zároveň i kousek od letiště (taxi z letiště k hotelu vyjde na necelých 8 euro). Nicméně si samozřejmě můžete vybrat jakýkoli jiný hotel, jen bych možná doporučil, aby byl poblíž stanice metra. 

3. Cestování po městě

Jednoznačně nejlevnějším způsobem cestování ve městě je veřejná doprava. Jednorázová jízdenka v hodnotě 0,8 euro se však většinou nevyplatí, proto je lepší si zakoupit Viva Card, kterou dostanete za 50 centů v každé výdejně jízdenek v metru, nebo také v "jízdenkovém" automatu. Na tuto kartu si pak nabijete za 3,70 euro 24-hodinovou jízdenku, která platí na metro, autobusy a tramvaje. Na tuto Viva Card pak v případě potřeby můžete dobít i onu jednorázovou jízdenku, pokud byste už celodenní jízdenku nepotřebovali (např. během posledního dne vašeho pobytu).

Při cestách ve městě (nebo také např. do Sintry) můžete využít také vlakové spoje, zde je však potřeba si zakoupit jízdenku zvlášť. Do zmiňované Sintry vás to bude stát 1,70 euro jednosměrně (vlaky vyjíždí např. ze stanice Entre Campos s přestupem např. ve stanici Benfica).

4. Co můžete navštívit? 

Jednoduše by se asi na tuto otázku dalo odpovědět: "...podle toho ,co vás zajímá", ale to asi není úplně zajímavá odpověď, proto se pokusím vám navrhnout 3-denní program, který se dá bez problému zvládnout. Upozorňuji ovšem, že se jedná pouze o návrh, nikoli o výčet všech míst, která stojí v Lisabonu za shlédnutí.

1. den:

Areál EXPO - areál výstavy EXPO 1998 představuje dnes jednu z turisticky zajímavých atrakcí Lisabonu. Nejzajímavějším místem areálu je bezpochyby Oceanárium s obrovským "akváriem", ve kterém můžete obdivovat krásy podmořského života. Za shlédnutí stoj také muzeum techniky a v neposlední řadě doporučuji projet se lanovkou, ze které si prohlédnete celý areál také z ptačí perspektivy (hromadná vstupenka, ve které je navíc také projížďka areálu vláčkem stojí 17,5 euro). 

Centrum města - po návštěvě areálu výstaviště EXPO se můžete přesunout do centra města (vystoupit lze např. ve stanici Rossio) a odtud se po jeho prohlídce vydat také na projížďku tramvají. I když nejznámější linkou je pravděpodobně linka č. 7, zajímavým zážitkem je v podstatě jakákoli jízda jednou z mnoha historických tramvají, které se proplétají mnohdy velmi úzkými lisabonskými uličkami a šplhají se do strmých kopců. Údržba těchto tramvají není levná, (jedná se opravdu již o historické kousky) nicméně patří k typickým turistickým zajímavostem města, a tak jsou, i přes některé pokusy o jejich vyřazení, stále v provozu.

2. den:

Sintra - V případě Sintry snad mohu doporučit pouze jedno jediné - rozhodně si na ni rezervujte celý jeden den, neboť pouze tak budete moci obdivovat paláce - např. Palácio Nacional da Peňa s nádherným parkem v okolí, maurský hrad Castelo dos Mouros, monumentální Palácio de Monserrate (rovněž s pěkným parkem), nebo Palácio Nacional de Sintra. Pokud by vám pak zbylo ještě trochu času, můžete se vydat na nejzápadnější bod pevninské Evropy - Cabo Da Roca. Do Sintry se však vydejte o něco dříve ráno, kolem poledne už tam bývá mnoho turistů a fronty pak mohou být téměř všude. Z nádraží v Sintře vyjíždí autobusy a za okružní jízdu zaplatíte 4,5 euro s tím, že můžete v průběhu trasy vystoupit a pak zas nastoupit a pokračovat v cestě. Vzhledem k výše uvedenému zájmu turistů není špatné se nechat vyvézt až nahoru k Palácio da Peňa a odtud pak pokračovat dále, ať už busem, nebo pěšky. Vystoupíte-li totiž dříve, nemusí vám další autobusy vůbec zastavit, protože jsou často plné.

Po návratu ze Sintry se v odpoledních či podvečerních hodinách můžete vydat směrem k Belému a prohlédnout si i chrám Mosteiro dos Jeronimos. Procházka po břehu řeky Tejo pak může být příjemným zakončením sice náročného, nicméně velmi zajímavého dne. 

3. den:

Jardim Zoologico - Ztrácet v Lisabonu čas s návštěvou zoologické zahrady? Když jsme o den dříve usilovně poznávali, proč se taky trochu nepobavit. ZOO v Lisabonu není příliš rozlehlá, ovšem své kouzlo rozhodně má. Každý druh je zde zastoupen mnoha kusy zvířat, a tak není problém napočítat ve výběhu pro lvy (a lvice) 15 ks těchto zvířat, stejně jako v případě primátů se již skutečně dá hovořit o tlupách. V ceně vstupenky je i skvělá delfíní show, ve které se představí i lvouni. Celá show je provedená velmi vtipně a ani příliš nevadí, že neumíte portugalsky. Pokud vás neodradí vyšší cena vstupného (16 euro pro dospělého), určitě se vám v ZOO bude líbit a ani nějak nevadí, že už jste dospělí (děti pak budou zcela jistě doslova nadšené - aspoň teda ty portugalské byly). 

Jardim Botanico -  Botanická zahrada patřící místní univerzitě se může stát místem, kde váš "eurovíkend" ve stínu mnoha palem hezky zakončíte (vstupné 1,5 euro).

Sportovní fanoušci pak tento den alternativně stráví prohlídkou např. stadionu Benficy Lisabon, kde vás za cca 11 euro provedou zákulisím, umožní vám vstoupit na místa, kde se během utkání nedostanete, a představí vám svého maskota - orla Victory.

Cena tohoto individuálně zorganizovaného eurovíkendu bude o něco vyšší, protože Lisabon přece jen už neleží "za humny", a tak i ceny letenek bývají vyšší. Z tohoto důvodu bych počítal s rozpočtem někde kolem 11.000 - 12.000 Kč za celý pobyt i s útratou. Opět zdůrazňuji, že úsporní cestovatelé  mohou jít s cenou ještě níže, kdo vyžaduje větší komfort, ten si něco připlatí. Všichni však zažijí příjemnou atmosféru, která na vás v tomto městě dýchne doslova na každém kroku. 

Autor: David Kondělka | úterý 14.4.2009 20:19 | karma článku: 11,47 | přečteno: 1160x