Jak nám pomůže vyrovnat se s komunismem, když komunistům sebereme důchod?

Předvolební kampaň začíná vystrkovat růžky. Jeden z prvních větších výkopů minulý týden zaznamenal poslanec a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Ten navrhl v poslanecké sněmovně zákon, který má snížít bývalým komunistickým politikům jejich důchody. Využil k tomu projednávání zákona o důchodech, kde se důchodcům bude přidávat 300,-.

Tweet Mariana Jurečky doslova říká:

Podal jsem dnes návrh na snížení důchodů komunistickým pohlavárům a jejich přisluhovačům, je třeba tuto historickou křivdu narovnat! Perzekuovali národ, není důvod, aby za tuto perzekuci byli navíc odměněni ještě dnes!“

Populismus na plný plyn

Komunisty totiž nemá nikdo rád, jsou zlo a ničili naši zemi přes 40 let. Na Slovensku podobný návrh zákona prošel a tak by bylo dobré ho použít i v Česku, myslí si patrně Jurečka. Proč přinášíme návrh zákona, který sebere pár tisíc důchodcům, kteří před 30 lety – ano před 30 lety věřili nějaké ideologii a za tu kopali? Někteří víc, někteří míň a někteří byli opravdu šmejdi... Ostatně stejně, jak je tomu dnes. Ale s tímto jsme se měli vyrovnat už před těmi 30 lety. Dnes už je pozdě.

Jurečka argumentuje tím, že je to tečka za vyrovnáním se s komunismem. Tečku si představuji jinak. Tečka by byla přijmutí toho, co bylo a poučení se z minulosti. Sebrat několika dnes již bezbranným lidem peníze, nás vlastně staví na úrověň režimu, proti kterému brojíme. Jestli je něco populismus a má za následek rozdělení společnosti, je to tento návrh.

Síla opozice a její vize

V Česku nás trápí kůrovec, covid, budoucnost průmyslu 4.0, odliv mozků, neexistují strategie rozvoje a mnoho dalšího. Nejčerstvější problém je v tom, že chybí stavební materiál, sousední státy vyhlašují dřevo a nerostné bohatství za strategické suroviny, tím pádem zamezí jejich vývozu a my vyvážíme do světa a plundrujeme vlastní zemi a naše suroviny mizí nenávratně pryč. Např. za rok 2020 se v Česku vytěžilo 35,8 mil. m3 dřeva, oproti roku 2015 jsme téměř na dvojnásobku (2015 – 16,2 mil. m3). V lesích dřevo chybí, stačí se projít po např. po Vysočině, která mnohdy už skoro neexistuje. Bude trvat minimálně 30 let, než tento deficit doženeme.

Proč nám tedy bývalý ministr zemědělství a člověk, který je odborníkem na úplně jiné věci, než je důchod komunistických pohlavárů, předkládá zákon právě o těchto důchodech?

Dřív (ještě před ANO) mívala opozice aspoň úroveň. Měla stínové ministry, odborníky na danou problematiku, kteří neunavně napadali rozhodnutí ministrů a překládali opoziční návrhy. Dnes se to neděje. Politická reprezentace degradovala. Jenže degradovala i opozice. A místo toho, aby nám opozice nabídla vizi, která je reálná, nabízí nám pitvání se v minulosti, syčení a nadávání na něco, co už tu není celých 30 let.

Návrh zákona o komunisických důchodech má pro mě ještě jeden přesah. A to, že někomu změníme pravidla hry po 30tletech a to se dle mého názoru v demokratické společnosti nedělá. Máme se dívat před sebe, poučit se z historie a z chyb, které společnost udělala, ale už tu historii a minulost neměňme a nezasahujme do ní.

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: David Hromas | pondělí 12.7.2021 9:00 | karma článku: 29,85 | přečteno: 751x
  • Další články autora

David Hromas

Drahé Česko

9.1.2023 v 9:00 | Karma: 29,37

David Hromas

Západ směřuje ke kolapsu hodnot

6.1.2023 v 9:00 | Karma: 40,33