ČNB zaslouží pochvalu

Jak je vidno, ČSSD už není nic svaté a ve svém „hokejovém zápase“ už nehraje jen proti ODS, ale proti všem. Včetně České národní banky.

Doslova mě zarazil článek lídra kandidátky ČSSD do eurovoleb Jiřího Havla. Na svém blogu se totiž pustil v příspěvku ČNB na tenkém ledě do České národní banky. Centrální banka totiž na svém posledním zasedání snížila podle očekávání úrokové sazby, jak správně Havel na svém blogu píše. Jeho interpretace je ale chybná.

 

ČNB se tímto krokem nesnažila dodat bankám důvěru, jak se nám snaží Havel vsugerovat. Na to slouží jiné nástroje jako například státní garance, ke kterým současná vláda musela sáhnout. Cílem „cutu“ sazeb je zlevnit peníze, zlepšit jejich dostupnost, popřípadě oslabit měnu (což ale není náš případ). Nic víc, nic míň.

 

Kritika proti všem

 

Jakoby to nestačilo, naváží se Jiří Havel také do nového nástroje, který ČNB začala používat – předpovědi kurzu koruny k euru. „Může taková věc pomoci?“ ptá se ironicky Havel. Dovolím si tvrdit: ano, může. Česká koruna totiž prožívá hodně volatilní období. Kurz se pohybuje nahoru a dolů rychleji, než je obvyklé. Předpověď centrální autority může pomoci ukotvit představy investorů a spekulantů o budoucím vývoji měny. A propos euro by nás v této oblasti nespasilo. Podívejte se na slovenské exportéry, kteří teď dostávají na tržbách o třetinu méně než čeští, samozřejmě v zisku se to promítne ještě více…

 

Předpověď kurzu je systematičtějším opatřením než slovní intervence členů bankovní rady. Stejně tak kladně musím odpovědět na další otázku „Má něco podobného vůbec význam?“ Nedávné prohlášení guvernéra Zdeňka Tůmy, že kurz koruny neodpovídá stavu naší ekonomiky (a zvažuje tak zvýšení sazeb), posílil kurz o dvě procenta za jeden den, a posilování pokračuje i nadále.

 

A argument, že jde v případě předpovědi kurzu pouze o indikaci, čili že se nebude ČNB snažit kurz držet ve stanovených mantinelech například nákupem a prodejem měny? To se ale přece neděje ani v případě slovních intervencí, a jejich sílu vidíme. Navíc ČNB může využít i nepřímé nástroje právě v podobě úrokových sazeb.

 

Pokrok nezastavíš

 

Česká národní banka si zaslouží pochvalu za inovace, které v oblasti makroekonomické predikce přináší. Před rokem začala ČNB se svými prognózami vývoje úrokových sazeb, a dnes se drtivá většina analytiků shodne, že to byl krok vpřed. Měli bychom být hrdí na to, že je zrovna naše centrální banka v čele této výzkumné činnosti. Predikce kurzu měny k euru zavedla dokonce jako první na světě.

 

Podobně táhne ČNB vývoj kupředu v oblasti predikce inflace. Již několik let se v ČNB pracuje na takzvaném modelu G3, který by měl v budoucnu nahradit používaný model QPM. Měl jsem možnost mírně do střev tohoto více než 800 rovnicového modelu nahlédnout, a nezbývá mi než před lidmi z ČNB smeknout klobouk. Není divu, že už nyní je o model G3 ve světě obrovský zájem.

Samotná ČSSD ve svém Programu proti krizi uvádí: „Respektujeme práci ČNB. ČNB zůstává dosud institucí, která si udržuje uznání jako monetární i regulační autorita. Odbornou linii práce ČNB dlouhodobě podporujeme.“ Proč najednou takový obrat, nechápu. Snad únava z toho hokejového zápasu proti ODS, o kterém neustále Jiří Havel mluví…

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: David Havlíček | středa 25.2.2009 11:03 | karma článku: 24,73 | přečteno: 1721x
  • Další články autora

David Havlíček

Paroubku, okradl jste naše děti

10.12.2009 v 9:59 | Karma: 37,31

David Havlíček

Jak Paroubek zblbnul média

23.9.2009 v 15:40 | Karma: 38,00

David Havlíček

Děkuji, pane Paroubku

15.9.2009 v 14:26 | Karma: 39,62