Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Odveta Íránu

Pro toho, kdo sleduje delší dobu situaci, jde zatím vše více-méně předvídatelně vpřed. Drobným vybočením je jen časový posun v uložení ostatků oběti a to z důvodu pár desítek ušlapaných v loučícím se průvodu.

Minulý blog jsem končil s myšlenkou, že při státní podpoře se kreativitě v plánování odvety meze klást nebudou. A fakt. Zatímco samozvaný šerif prohlásil, že na případnou odvetu ze strany Íránu odpoví válečnými zločiny, tedy pardon ... likvidací 52 historických památek (což ovšem až do teď bylo doménou toho zlého Islámského státu a v civilizovaném světě je zatím označováno jako válečný zločin), Íránci nelenili a vtipně prý vypsali odměnu 80 mil. USD za dopadení Donalda "Dead or Alive", tedy "mrtvého nebo živého". A stejně jako Donaldovci zůstali u symboliky. Ti vybrali 52 cílů jako symboliku za "52 amerických rukojmí, které Írán vzal před mnoha lety“, zatímco Iráčané v odměně 80 mil. USD vidí jinou symboliku, ke které jako bonus přidali jeden praktický a veskrze vlastenecký prvek - každý Íránec má oželet 1 USD a protože je jich celkem nějakých 80 miliónů ... něco mi říká, že někteří rádi oželí i dolary dva. Zpráva ani neuvádí co by se dělo, kdyby byli zájemci i z ostatních států, především z Iráku, který byl před celým světem řádně a ukázkově demokraticky potupen. Přeci jenom, požádat ho, aby dotyčného pozval a pak mu toho oficiálního hosta v přímém přenosu odprásknout ... celkem slušnej bizár i na orientálním dvorku. A to nemluvím o dalších. Takoví Afghánci nebo Syřané ...třeba by taky měli o sbírku zájem. Zkrátka, není zcela jasné zda při překročení sbírky dojde či nedojde na další jména. Taky je vidět, že Íránci jsou vzornými žáky USA, protože použili i další fintu svého učitele - prohlásili vojáky US Army za teroristy, proto od nyní nebojují proti US Army, ale budou likvidovat americké teroristy. Jóó kdo s čím zachází ...

Tak si to můžeme v mezičase shrnout. My co máme zkušenosti s chováním trošku příbuzného etnika víme, že v první fázi nastupují ty nejdrsnější sliby a nejhlasitější výhrůžky, ovšem z bezpečné vzdálenosti. Tato fáze právě probíhá. Tady může být zajímavostí snad jen množství lidí ve smutečním průvodu, což by potvrzovalo, že ten terorista č.1 (jak jej označil Donald) byl mezi prostým lidem minimálně jako osobnost znám a uznáván. Aktuálně se čeká, až emoce vychladnou. Na veřejnost zatím proniká něco o 13 variantách pomsty. Vsadím boty, že přímý rozsáhlý útok na US Army mezi nimi není. Ovšem ani Donaldovci v tomto mezičase nelení a pilně pracují na stmelení všech muslimů napříč větvemi proti sobě. Jak jinak lze nahlížet na vztyčený prostředníček, když z demokratického iráckého parlamentu přišel jednomyslně demokraticky odhlasovaný požadavek, aby okupanti vypadli. Kdepááák, jejich vůdcové podcenili studium dějin (třeba našich), jinak by věděli, že pro vojska dočasně umístěná platí jako časová jednotka 1 "furt". Donaldova obranná demokratizační armáda se nikam stěhovat nehodlá. Kdyby ukázali slabost v tomto případě, mohl by někdo vznést třeba i další požadavky, např. na ukončení krádeže syrské ropy ... to by tak hrálo. Ee, Iráckému vedení to jistě někdo s patřičným důrazem vysvětlí, vč. toho, jak chápat termín "omezená suverenita".

A teď vážně. Na rozpoutání velké války nemá, asi kromě USA, nikdo zájem. V další fázi nastane něco jako chaotický hon na Američany. Tu něco bouchne, tam někoho střelí, jiného unesou nebo podřežou. Max. se vypálí pár raket na základnu USA poté, co je předem upozorní, aby se stačili všichni schovat, event. se "správně netrefí". Zkrátka z hlediska porovnání neskonale méně škodící akce. Ale taky se vsadím, že dřív nebo později někomu dojde, že jediný, kdo je schopen porazit US Army je jejich dolar. Pokud něco řádně zatřese dolarem, přechází financování celé slavné US Army rozlezlé po světě plynule na financování pomocí korálků, skleněných kuliček a jiných cetek, vč. nekonečných rolí zeleně potištěného toaletního papíru. A příležitost je víc než výborná. Podívejme se na největší hráče postižené US sankcemi - Čína, Rusko, Írán a přibude i Irák, protože si dovolil bez svolení vypustit do světa takovou drzost, jako požadavek na odchod demokratizačních okupantů. Ale můžeme nahlížet na tuto čtveřici i jinak - obrovské trhy, obrovské nerostné bohatství, uskupení, které nepotřebuje ve vzájemném obchodě dolar. Pokud se tito 4 dohodnou na důsledné dedolarizaci, tak je s financováním US Army ámen. Dedolarizaci nezastavitelně nastartovalo Rusko, které dolar citelně vytlačuje, navíc má zřejmě odzkoušenou svoji verzi SWIFTu a fungování internetu bez napojení na USA. Čína se taky přidala, obchodů bez dolarového vyúčtování přibývá, naopak držení dolarových obligací ubývá. Írán je pod sankcemi, takže s obchody v dolarech má vážné potíže, Irák je na nejlepší cestě dostat výprask dolarovou rákoskou stejný jako Írán nebo Rusko. Co se týče veřejnosti, je také vhodná doba - v Íránu nebo Iráku stačí rozhlásit, že kdo bude používat USD je přítelem a podporovatelem satana největšího ... tohle by bylo v dnešní atmosféře průchozí. Zároveň by si "zachovali tvář", protože by to byla pomsta na velmi citlivém místě a současně by to znemožnilo odvety USA. Jak chcete reagovat, když někdo pouze odmítá používat konkrétní měnu? A navíc, dedolarizace je druhý průsečík, na kterém by mohli mít zájem všichni zúčastnění. První je neumožnit USA vyřešit své neřešitelné dluhy velkou válkou.

Jak jsem již psal, politika si můžete představit jako hromadu štěrku, kdy někdo na nějaké straně kamínky přidává, na jiné ubírá ... až jeden kamínek dá hromadu do pohybu. Dnes nikdo není schopen říct, jakou pozici bude mít v nové hromadě ten či onen kamínek, ale celkem slušně je možno aspoň odhadnout, kterým směrem se bude hromada sesouvat pokud pozorujete, kdo, kde a jak se s kamínky činí. A do toho přijel šerif s bagrem ...

Něco mi říká, že bychom se ale měli připravit na obchodování, resp. placení za ropu, plyn a čínské výrobky v renminbi, rublech nebo zlatých dinárech. Možná i v nějaké jiné měně, ale asi už ne v USD.

Licence článků: k volnému převzetí za účelem zveřejnění.

Autor: David Dvořák | středa 8.1.2020 11:21 | karma článku: 26,30 | přečteno: 890x
  • Další články autora

David Dvořák

... a jako další opatření chystáme zastropování cen lokomotiv.

Věta použitá v nadpise mě napadla spontánně jako první, když jsem se dozvěděl, jak chce premiér Fiala zkrotit vysoké ceny pohonných hmot.

12.3.2022 v 13:13 | Karma: 38,42 | Přečteno: 1187x | Diskuse| Ostatní

David Dvořák

Něco si přej ... padá rubl

Dotaz na rádio Jerevan: Je pravda, že ruská měna rubl je ve volném pádu a životní úroveň Rusů padne na samé dno?

3.3.2022 v 13:13 | Karma: 26,91 | Přečteno: 759x | Diskuse| Ostatní

David Dvořák

Co je neekologické, to se zdaní …

Na webu seznamzpravy.cz vyšel článek s názvem: “Co je neekologické, to se zdaní. Jak chce Česko ozelenit ekonomiku“. Jako příslušník starší generace bych si dovolil nabídnout překlad do lidštiny...

19.9.2021 v 16:16 | Karma: 37,78 | Přečteno: 1223x | Diskuse| Ostatní

David Dvořák

Hey Joe ... pojď si popovídat

O nediplomatickém výpadu údajně nejmocnějšího muže planety, kterému nesmí foukat vítr při nastupování do letadla, na adresu Putina bylo napsáno už dost. Ovšem článků jdoucí na podstatu věci je jak šafránu.

25.3.2021 v 15:15 | Karma: 34,98 | Přečteno: 914x | Diskuse| Ostatní

David Dvořák

Nevím v čem "jede", ale matroš to musí být kvalitní ...

Tohle se fakt už nedá. Ta manipulace lidmi, ta nadudost, že nemáme paměť a sežereme všechny bláboly. Tohle skončí špatně - rozhodně ne heslem "Nejsme jako oni"

24.3.2021 v 15:15 | Karma: 40,22 | Přečteno: 1780x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Ind zadržený v Česku za plánování vraždy separatisty je v americkém vězení

17. června 2024  6:16

Indický občan Nikhil Gupta, který ve Spojených státech čelí obvinění ze spiknutí za účelem spáchání...

Kvůli konci uhlí krize nenastane. Jozef Síkela o jaderném tendru i dalším postupu

17. června 2024

Premium Česko nejspíše do roku 2027 přestane být čistým vývozcem elektřiny, protože jí víc bude...

Charkov jako strategické eso. Už je zřejmé, proč ho Putin tolik chce dobýt

17. června 2024

Premium Ruská armáda nepřestává bombardovat Charkov, čímž ukazuje, že o něj má pořád velký zájem. Vojensky...

Pravda o střelbě na fakultě. Unikátní rekonstrukce, vrah přišel v 13.23

17. června 2024

Premium Pravda o střelbě na filozofické fakultě se vynořuje postupně a některé detaily jdou proti tvrzením,...

  • Počet článků 250
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1665x
Pivko moc nemusím, ale jedno na genialitu našich vůdců dám. Jinak - čím jsem starší, tím více mi vadí páchání zla na dětech a bezbranných, ve zbytku jsem asi celkem normální ....

Seznam rubrik