Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Něco si přej ... padá rubl

Dotaz na rádio Jerevan: Je pravda, že ruská měna rubl je ve volném pádu a životní úroveň Rusů padne na samé dno?

Odpověď rádia Jerevan: V zásadě máte pravdu, jen nejedná se o rubl, ale o zemní plyn, nejedná se o pád ceny, ale raketové vystřelení ceny směrem vzhůru a dramatický dopad to bude mít na životní úroveň občanů v ČR. Ale jinak máte pravdu.

Tolik k pověstnému rádiu Jerevan. Skutečnost je taková, že prolhaný, dezinformační, ruský a štvavý web přišel s informací, že březnové futures na plyn se prodávají za 2.226 USD za 1.000 m3 (pozn. - psáno včera 2.3:2021, dnes je cena výše). Jelikož není radno věřit lhářům, podíval jsem na seriózní zdroje u nás - Patria uvádí hodnotu 194 Euro za 1 MWh. Neinkluzivně vzdělaní by snad ještě mohli zvládnou jednoduchý přepočet (1 m3 = 10 kWh) ... což udělá hezkých 1 940 Euro za 1 000 m3. No a protože kurz Eura k USD je sice pohyblivý, nicméně aktuálně bude někde kolem 1,12-1,14 USD za 1 Euro, pak se dostáváme zhruba na částku, kterou uvádí onen nepřátelský lživý server. S velkou lítostí tak opět musím konstatovat, že to co vypadá jako úmyslná dezinformace a lež, bude nejspíše pravda.

Co to znamená pro obyč. lidi?

No je to celkem jednoduché - protože smyslem kapitalismu je zisk, tak lze předpokládat, že ten kdo dnes spekulativně nakoupil plyn s dodáním v 03/2022 (za oněch 194 Euro za 1 MWh), počítá s tím, že si něco přirazí a prodá ho někomu, kdo ten plyn skutečně doručí na místo spotřeby. Může samozřejmě i prodělat, když nasmlouvaný plyn v 03/2022 bude muset prodat levněji, ale něco mi říká, že se tak nestane. Dále je třeba si uvědomit, že naši "dodavatelé energií" nedisponují žádnými vrty, ze kterých uniká plyn (až na MND) a v podstatě jsou to pouze spekulanti na burzovním trhu. A dále je třeba si uvědomit, že dlouhodobé kontrakty na plyn uzavřel s krvelačným Putinem Orbán nebo naši přátelé Němci a ne ČR. Naopak, náš premiér Fiala považuje za správné nakupovat stejný plyn od našich německých přátel s patřičnou burzovní přirážkou stejně jako u nás levně vyrobenou el. energii dodat tamtéž a zpětně ji zakoupit několikanásobně dráž  ... protože tak je to správné, tak to má být, podnikatelé potřebují vydělat a jsme přeci v kapitalismu, EU yb se mohla zlobit. Jen na okraj připomenu, že před rokem na jaře byla cena cca 200 USD za 1 000 m3 a to se to jevilo jako cena vyšší.

Ti, kdo nemají cenovou fixaci - tak tam je to jasné, změna ceny plynu se holt promítne do konečných cen více-méně ihned.

Ovšem pro ty, kteří mají cenovou fixaci mám jednoduchý kvíz. Pokud nastane (a já myslím, že nastane) situace, kdy Váš dodavatel Vám začne přeprodávat plyn nakoupený za vzpomínanou futures cenu 03/2022 stane se následující:

 1. dodavatel dodrží s Vámi smluvně zafixovanou cenu a vzniklou ztrátu uhradí tak, že celý management nastoupí na brigádu do železáren (nebo jinde) a takto vydělané peníze použije na dotování ceny plynu smluvně ukotvené pro Vás
 2. Váš dodavatel prohlásí, že za těchto podmínek není schopen plyn nadále dodávat a zkrachuje, Vy se pak budete moci "svobodně" rozhodnout pro nového "dodavatele" ... ale již za nové ceny reflektující cenovou realitu.
 3. Váš dodavatel Vám dá na výběr - bez ohledu na smluvenou fixaci souhlasit s navýšením ceny nebo odstoupení od smlouvy.

Nechávám na uvážení každého z Vás, jaká varianta se zdá nejpravděpodobnější.

Protože od ceny plynu se odvíjí mnohé, ať už ekonomika celých fabrik nebo cena výroby konkrétních produktů, lze očekávat "úpravu" cen všeho. Nepochybuji, že vláda a ČNB vyvine snahu o udržení celkové cenové hladiny, vhodným nástrojem by mohlo být snížení cen lokomotiv. Pro tento případ by bylo dobré se zavčasu připravit a já doporučuji následující:

 • uchovejte si všechna mávátka, transparenty a plamenné řeči - zahřejete se tím, až bude cena vytápění pro mnohé neúnosná
 • pořiďte si seznam všech cyklostezek, hřišť a rozhleden v údolích moudře zasponzorovaných penězi EU ... ono to sice nebyly peníze EU, ale z našich daní, které po"očesání" o náklady bruselského přerozdělování a korupce byly použity jako částečné financování těchto potřebných a důležitých staveb - a až cena potravin bude díky vstupním cenám komodit potřebných pro výrobu nebo dovoz potravin pro mnohé neúnosná, běžte se projet na kolečkových bruslích, kolech nebo si běžte jen tak zasportovat na nejbližší "EU" hřiště, starší mohou zvolit procházku na některou z rozhleden v údolích ... možná to pomůže zahnat myšlenky na to, že si některé pochutiny nebudete moci dovolit (což platí hlavně pro seniory)
 • pro příznivce tiché, upravené a klidné vesnice, kde nejezdí konečně žádné traktory, nesmrdí hnůj a nepobíhají slepice, jejichž předsedou by mohl být Saša Vondra ... tak pro tento fanklub mám taky dobrou zprávu - těch vesnic, kde se už nezemědělčí podle mého odhadu přibylo nebo po zdražení umělých hnojiv jistě přibude. Zvětšil se (nebo zvětší) výběr pro klidnou relaxaci. Drobnou vadou na kráse může pro některé být ovšem fakt, že čistá vesnice, kde nejezdí traktory, kde neorají, nesmrdí hnůj ... tak tam se ani nepěstují žádné produkty vhodné k výrobě potravin.

Abych nebyl jen poslem špatných zpráv - mám i nějaké dobré. Tak například ta bída, které se na nás nejspíše plným tempem řítí nepostihne všechny. Je zde malá skupinka spoluobčanů myslících na naše potřeby a zájmy, kteří byli nebo stále jsou přisátí na "státní cecek", která slibem nezarmoutí a nesplněné sliby zásadně přebíjí lepšími sliby, skupina, která si pružně valorizuje své příjmy z našich daní tak, aby netrpěli při tom konání pro naše blaho. Shodou okolností bude tato skupina stejná s tou množinou geniálních politiků, kteří nás moudře vedli v minulosti ... a dovedli do dnešního radostného stavu. Takový předseda senátu Vystrčil, kterého volilo v druhém kole neuvěřitelných 8.144 voličů, tak ten zajisté s platem předsedy Senátu grošíky počítat asi nebude muset. Stejně jako např. úspěšný a poctivý kapitalista Bakala nebo nejmenovaný politik, díky němuž máme neoficiálnální jednotku "morální pružnosti 1 Kalousek". Jak říkám, dobrá zpráva je, že mizerie nepostihne úplně všechny. Sice většinu, ale ne všechny ... radujme se všichni, nejvíce pak důchodci.

No a pro ty, kteří si uvědomují do jakého průšvihu se řítíme, pro ty, kteří si uvědomují, že ta skvělá EU a USA mají lví podíl na tom, co se děje a bude dít, pro ty, kteří si uvědomují, že aktuální konflikt na Ukrajině je pouze výsledkem srážky dvou jaderných mocností, které v případě prosazování svých zájmů nehledí na nějaké mezinárodní právo a klidně bez mandátu OSN napadají suverénní země, pro ty, kteří si uvědomují, že tohle vše dopadne na obyčejné Čechy, Ukrajince západní nebo východní, na obyčejné Rusy nebo Slováky, stejně jako to dopadlo na obyčejné Iráčany. Libyjce, Syřany .... tak pro ty mám vzkaz - je Vám to houby platné, že si vše uvědomujete.

A neodpustím si poznámku k voličům pětikolky - gratuluji k výborné volbě, která nám zajistila v době krize opravdu "tvrdé", schopné, zkrátka skutečné lídry s jasnou vizí v řízení našeho státu. Naše krizové manažery ve vládě nám musí závidět celý svět.

A úplně nakonec - nechci napovídat, ale celkem účinně praštíte pomyslným klackem ty zlé Rusy např. tím, když třeba ulici, kde sídlí ambasáda RF, přejmenujete na ulici S. Bandery. Rusové potom, co jim Němci a další vyznavači nacistické ideologie vypálili a vyhladili mnoho vesnic, kdy v podstatě v každé rodině mají nějakého padlého v boji proti nacistům, nacisty a tuto ideologii celkem upřímně nenávidí a jsou na ni alergičtí ... tak pojmenovat ulici, kde sídlí jejich ambasáda po válečném nacistickém zločinci, který má na svědomí nějakou tu vyhlazenou vesnici, genocidu ... tak to by byla fakt ukázka naší morální převahy. Přeci jenom - mnoho Rusů položilo své životy, aby se nerealizovaly plány vyvolené árijské rasy, kdy Slované měli být buď vyhlazeni, poněmčeni nebo sloužit pro árijské pány ... takže odvděčit se, je určitě zcela namístě. Navíc, byl by to taky zcela jasný vzkaz, na které straně stojíme - námi opěvovaná a podporovaná Ukrajina má S. Banderu za svého národního hrdinu, takže z naší strany jistě žádný problém. Posíláme na Ukrajinu zbraně, které mají zabíjet zlé Rusy ... válka jednou skončí, ale ta ulice S. Bandery, tak ta by mohla zlého Rusa rozčilovat déle ... a souběžně aktivujme všechny absolventy VŠ studia obor rekreologie, všechny specialisty na problematiku LGBT a počtu pohlaví, protože suroviny jsou v Rusku a až je začne zlý skřet Putin prodávat za ruble nebo juany, tak nám tiskárny na EURa a USD budou k ničemu a budeme muset RF nabídnout něco výměnou za přírodní suroviny.

 

P.S. Pár slov a vět, které mě spolehlivě zařadí do tábora rusofilů, Putinových příznivců a dalších vyvrhelů, přestože neobsahují nic o RF a Putinovi. Do r. 1989 jsem měli cenzuru - mohli (a mnohdy i museli) nadávat na imperialisty, svoboda po projevu byla zajištěna jen tehdy, když to byl projev adorující tehdejší politiku a zřízení. Dnes máme cenzuru, můžeme (a mnohdy v podstatě musíme) nadávat na zlého Rusa, NSZ Stříž nám právě vysvětlil, že svoboda po projevu je zaručena pouze tehdy, když to bude projev v souladu s názory a politikou vrchnosti. Do r. 1989 byl akutní nedostatek tak důležitých věcí, jako byly hi-fi aparatury, LCD televize (ty tenkrát ostatně nebyli ani na Západě), nicméně důležité životní náklady byly nízké (nájem cca do 10% platu), byli jsme více-méně potravinově a výrobně soběstační, v práci (povinná pro všechny) bylo tempo takové, že jste si po ní klidně mohli stavět chatu nebo dům svépomocí, bezdomovci neexistovali, exekutorská mafie taky ne. Dům jste si museli postavit svépomocí, ale bylo několik finančních podpor - od půjček z FKSP (v podstatě bez úroků) až po nízko úročené úvěry a odpuštění úroků z nich při včasné kolaudaci. Průměrný důchod byl ve vztahu k průměrnému platu výše než dnes, rovněž rozdíl mezi mediánem a průměrným platem byl menší. Zdravotnictví bylo na solidní úrovni pro všechny a zdarma, pravda je, že na Západě byla za patřičný obulus (nedostupný pro většinu) pro vyvolené špičková medicína. Školství bylo ve světě ceněno, značka "Made in Czechoslovakia" byla ve světě ceněna, byli jsem tuším jeden ze 6 států světa, který byl schopen stavět jaderné investiční celky.

A dnes...? ... no přece většina se má lépe :-).

Autor: David Dvořák | čtvrtek 3.3.2022 13:13 | karma článku: 26,91 | přečteno: 759x
 • Další články autora

David Dvořák

... a jako další opatření chystáme zastropování cen lokomotiv.

Věta použitá v nadpise mě napadla spontánně jako první, když jsem se dozvěděl, jak chce premiér Fiala zkrotit vysoké ceny pohonných hmot.

12.3.2022 v 13:13 | Karma: 38,42 | Přečteno: 1187x | Diskuse | Ostatní

David Dvořák

Co je neekologické, to se zdaní …

Na webu seznamzpravy.cz vyšel článek s názvem: “Co je neekologické, to se zdaní. Jak chce Česko ozelenit ekonomiku“. Jako příslušník starší generace bych si dovolil nabídnout překlad do lidštiny...

19.9.2021 v 16:16 | Karma: 37,78 | Přečteno: 1223x | Diskuse | Ostatní

David Dvořák

Hey Joe ... pojď si popovídat

O nediplomatickém výpadu údajně nejmocnějšího muže planety, kterému nesmí foukat vítr při nastupování do letadla, na adresu Putina bylo napsáno už dost. Ovšem článků jdoucí na podstatu věci je jak šafránu.

25.3.2021 v 15:15 | Karma: 34,98 | Přečteno: 915x | Diskuse | Ostatní

David Dvořák

Nevím v čem "jede", ale matroš to musí být kvalitní ...

Tohle se fakt už nedá. Ta manipulace lidmi, ta nadudost, že nemáme paměť a sežereme všechny bláboly. Tohle skončí špatně - rozhodně ne heslem "Nejsme jako oni"

24.3.2021 v 15:15 | Karma: 40,22 | Přečteno: 1780x | Diskuse | Ostatní

David Dvořák

Přeplněné nemocnice? ... tak moment!

Aktuálně největším strašákem je hrozba přeplněných nemocnic, resp. jejich kolaps. Na subjektivním pohledu popsaného níže bych rád poukázal, jak je s námi manipulováno.

2.3.2021 v 10:21 | Karma: 38,99 | Přečteno: 2499x | Diskuse | Ostatní
 • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: 1 000 Kč na letenky díky Pelikan.cz

15. července 2024,  aktualizováno  22.7 8:34

Rádi létáte? Láká vás cestování po Evropě za pár stovek? Nebo se chcete vypravit někam dál a...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

24. července 2024  11:37

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V...

VIDEO: Kapitán výletní lodi v Řecku spláchl vlnou turisty na pláži. Vyšetřují ho

23. července 2024  9:29

Nevyžádané dobrodružství na jinak poklidné dovolené zažili v sobotu turisté na pláži Agios Stefanos...

Stačí zpomalit a zachráníte život, říká Veselá z České asociace pojišťoven

25. července 2024

Spěch a jeho negativní následky jsou zřetelné v mnoha oblastech našeho každodenního fungování. Ty...

KOMENTÁŘ: Čtyřdenní pracovní týden. Zvýšení efektivity, či pokles disciplíny?

25. července 2024

Koncept čtyřdenního pracovního týdne se již úspěšně rozšířil do řady zemí. Aktuálně je možné tuto...

Práci mi zadávali faxem a létala jsem Concordem, vzpomíná Daniela Peštová

25. července 2024

Modelka Daniela Peštová (53) zažila nejzářivější dobu modelingu. Modelky musely splňovat přísná...

Už spolu nejsme, potvrdil Prokop Zach rozchod s dcerou Ondřeje Havelky

25. července 2024

Píše se o něm, že je podobný tátovi, ale sám to vidí jinak. „Jak kdy. Z jednoho profilu vypadám víc...

Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?
Jak vyzrát na citlivou pokožku miminek?

40 testerek vyzkoušelo intenzivní zklidňující balzám pro velmi suchou, citlivou i atopickou pokožku Atoderm Intensive baume od Biodermy. Jak balzám...

 • Počet článků 250
 • Celková karma 0
 • Průměrná čtenost 1665x
Pivko moc nemusím, ale jedno na genialitu našich vůdců dám. Jinak - čím jsem starší, tím více mi vadí páchání zla na dětech a bezbranných, ve zbytku jsem asi celkem normální ....

Seznam rubrik