COVID - proč novináři nepokládají relevantní otázky?!

Rád bych poukázal, jak a kde vzniká "základní stavební kámen" pro zpochybňující teorie všech "chřipečkářů" a "popíračů" COVIDU a jeho vážnosti. Závěr nechť si každý udělá sám.

Dnes, resp včera v 23:59 vyšel na PP tzv. půlnoční rozhovor s Zuzanou Sargovou, předsedkyní zdravotnických odborů ve Fakultní nemocnici Ostrava. V době, kdy přes masívní mediální práci na hrůzostrašností novodobého moru tomu možná až polovina občanů odmítá uvěřit, je zveřejněn delší rozhovor s pracovníkem největší nemocnice v Moravskoslezském kraji. Ten rozhovor by se dal klidně označit za - mnoho slov a žádná fakta... zkrátka, pokud by se tím daly vyplnit mezery mezi skly v oknech, pak by to mohla být výborná izolace.

Otázkou pak je, proč novinář nepoložil relevantní otázky (ač nepochybně měl) a předsedkyně odborů pak, opět z neznámého důvodu, neměla potřebu doložit vážnost situace. Vlastně, novinář jednu otázku směřoval k tomu, jak na tom FN Ostrava ve skutečnosti je, ale paní Sargová odpověděla vyhýbavě, něco v tom smyslu, že vedení zajistilo .... což zrovna důvěryhodnost neposiluje.

Tak jsme se mohli dozvědět, že jarní vlna byla v podstatě takové těžší cvičení, že stát pro zdravotníky tentokrát zareagoval dobře a včas, že funguje organizace péče o děti zdravotníků, že jsou vypláceny vyšší rizikové odměny, že snad asi už brzo dorazí i slíbené odměny za jarní pracovní nasazení .... zkrátka mnoho informací naprosto o ničem. Já sem ale vycvičený z dob bolševika a rád bych tedy (stejně jako tenkrát) poděkoval za výklad, jak mám věc správně politicky chápat, ale přeci jenom bych preferoval fakta. A protože jsem je v rozhovoru postrádal, pak si je musím dohledat sám. A tady to začíná, osoba nepochybně s přesnými informacemi tyto, z neznámého důvodu, neposkytuje a proto přichází na řadu novinářské investigativní "samokutilství", které může snadno (jak ukážu) dojít k diskutabilním závěrům, leč v souladu s logikou.

Já bych očekával, že v době, kdy skupina občanů, větší než malá, nevěří na pandemii a zlehčuje COVID bude rozhovor s osobou znalou směřovat především k vyvrácení fám a nesprávných názorů. Podle mého měl dotazující se novinář trvat na odpovědi, jak na tom vlastně FN Ostrava je. Protože netrval, pak lze učinit několik závěrů - a/ je to hlupák, který je novinářem nějakým omylem, b/ není to neschopný novinář, ale zveřejnění odpovědi by posílilo nesprávné názory a nakonec za c/ předsedkyně zdravotnických odborů vyloženě odmítla uvést relevantní údaje.

Dnes nemáme "Hlas Ameriky" nebo jiné západní vysílače, kde jsme tenkrát mohli zjistit pohled druhé strany, ale máme internet. A tak se můžeme oficiálně dozvědět, že FN Ostrava by měla mít 1100 lůžek a být v podstatě spádovou nemocnicí pro oblast s 1,2 miliónem obyvatel. Z rozhovoru pak vyplývá, že pro COVID pacienty nejsou vyhrazeny všechny lůžka. Lze tak učinit sice logický, ale částečně chybný závěr - jestliže je FN Ostrava spádovou nemocnicí pro oblast s 1,2 mil obyvateli, pak i kdyby bylo obsazeno všech 1100 lůžek pacienty s COVIDEM, pak by vážné rozšíření nemoci COVID dosahovalo v množině 1,2 mil. obyvatel 0,091%, což jistě není údaj, který vystraší. Závěr to bude ale částečně nesprávný, protože jednak v dané spádové oblasti jsou i jiné nemocnice, kde nepochybně leží pacienti COVID pozitivní a druhák, už z rozhovoru vyplývá, že část těchto pacientů jsou hospitalizovaní už jen z důvodu, že je "doma" z různých důvodů nechtějí, tedy se "sociálních" důvodů.

Nicméně, na internetu můžete narazit i na interaktivní mapu "Kapacita lůžek a aktuální počet hospitalizovaných v Česku", kde si můžete po krajích rozkliknout, jak na tom daný kraj je,co se týče JIP, nasazení podpory dýchání ... atd. A pokud si to vše proklikáte, tak můžete usoudit, že ty čísla nejsou, vzhledem k počtu obyvatel kraje, vysoká. Tohle je diskutabilní, protože nemáme hodnoty k čemu vztáhnout. Netušíme totiž, jaká byla běžná situace před pandemií COVID-19.

Jako argument ukazující, že relevantní otázky v rozhovoru prostě padnout nemohly, pak může posloužit oficiální web ČSÚ, kde můžete najít oficiální údaje o vývoji počtu zemřelých v ČR. ČSÚ však už z principu může zveřejňovat své statistiky s časovým zpožděním, proto zde najdete aktuálně údaje do 36. týdne vč., tedy do 6. září 2020. A tato statistika rozhodně nevypovídá o nejstrašnější pandemii všech dob, naopak stále dokazuje, že úmrtnost nevybočuje z "normálu".

Pokud náhodou čte tento blog předsedkyně zdravotnických odborů ve Fakultní nemocnici Ostrava paní Zuzana Sargová nebo jiný zaměstnanec FN Ostrava, který má přístup k relevantním údajům, odpovězte prosím - min. v diskuzi pod blogem, v zájmu vyvracení "konspirace popíračů COVID", na následující otázky:

  • kolik lůžek má FN Ostrava, resp. zda je údaj 1100 lůžek na oficiálních www stránkách správný
  • je pravda, že FN Ostrava je spádovou nemocnicí pro oblast s 1,2 mil obyvatel? Pokud ne, tak pro jakou.
  • kolik hospitalizovaných pacientů s COVID-19 má FN Ostrava, z toho
    • kolik je hospitalizovaných pacientů s COVID-19 s těžkým průběhem
    • kolik je hospitalizovaných pacientů s COVID-19 ze "sociálních" důvodů.
  • k evidenci úmrtí ve FN Ostrava
    • eviduje nemocnice úmrtí s primární příčinou COVID-19, pokud ano, pak sdělte počet
    • pokud neexistuje evidence úmrtí s primární příčinou COVID-19, ale jen "v souvislosti" s COVID -19, pak sdělte počet
    • aby bylo možno odhadnout míru nebezpečí, sdělte pro identický časový interval úmrtí ve FN Ostrava pře pandemií COVID-19 (např. průměrný denní nebo týdenní interval)

Za reakci předem děkuji.

Licence článků: k volnému převzetí za účelem zveřejní

Autor: David Dvořák | neděle 1.11.2020 13:13 | karma článku: 34,38 | přečteno: 1839x