Operace " Lité Olovo " Strany nepřistoupí na rezoluci OSN 19

13 den války se rozhořela diskuse na obou stranách ohledně možného přijetí rezoluce OSN. Izraelci vydali oficiální prohlášení, že jsou ochotni přijmout rezoluci jen za těchto podmínek: 

- Zastavení palby úplně a navždy.
- Úplné odzbrojení Hammasu.
- Zajíštění, že do Azy nebudou dvováženy žádné zbarně.
- Mezinárodní pozorovatelé, a převzetí odpovědnosti za Azu ze třetí strany. 
- Navrácení Izraelce s francouzským občanstvím - Gilada Šalíta. 
Přestavitelé Hammasu se sešli v Damašku a vydali prohlášení, že nepřijmou rezoluci, pokud:
- Nebudou volné přechody, mezi Azou Izraelem, a Egyptem bez kontroly. (Což umožní převoz zbraní)
- Uznání Hammasu v Aze.
- Uznání práva Hammasu na ozbrojený odpor.

Sešli se (anebo vydali prohlášení) zástupci všech šesti pluků Hammasu a názory byli rozdílné odezdi ke zdi. Zatím co zástupci syrského křídla byli pro Egyptskou iniciativu, zástupci z Azy byli pouze pro výše zmiňované body. 

Egyptsko-Francouzská iniciativa přijala v zásadě izraelské body, ale Izraelci jí vytýkají, že není ještě zralá a propracovaná a říkají, že by to sice bylo možno dokončit během několika dnů, ale podle jejich zkušeností s Egyptem to vezme několik měsíců. Problém je hlavně rozmístění dostatečného počtu egyptských vojáků u hranic s Azou, což odporuje mírové dohodě Egypta s Izraelem z roku 1978 v Camp Davidu, která byla uzavřena s podporou prezidenta Cartera, který v noci na dnešek prohlásil, že reakce Izraele v Aze je nepřiměřená a Izrael se musí stáhnout. 

Izraelci tvrdí, že pokud Egypt bude chtít, může zamezit ozbrojování Hammasu úplně a bez porušení dohody. 

Jaký je problém? Jsou dva první je strategický, vzhledem k dosahu raket je celá Izrael pod dosahem raket bud´ ze severu, nebo z jihu. Hizballah porušil rezoluci OSN 7101 tím, že se po opuštění Libanonu izraelskými vojsky znovu za pomoci Sýrie a Iránu vyzbrojil raketami, a jeho nynější arzenál by mu mohla závidět leckterá mocnost. Pokud se to stane i na jihu, mnohem větší válka v krátké době je na spadnutí a to co jsme viděli v Libanonu anebo to co vidíme v Aze je proti tomu dětská hra. Válka bude samozřejmě na obou frontách. Ten druhý problém je taktický, kdy celý arzenál, může být využit k vydírání a ovládnutí Libanonu a Egypta Iránem a Sýrií. 

Je zcela jasné, že se Izrael nespokojí s ničím, co je méně, než jeho požadavky a premiér Olmert už prohlásil, že v tom případě Izrael nepřistoupí na rozhodnutí rady bezpečnosti a jednal o tom včera s Condoleezzou Rice. V minulých letech Izrael čtyřikrát nepřistoupila na rozhodnutí rady bezpečnosti. Bylo to za vlády Ariela Šarona v roce v operaci „Ochranná stěna” v roce 2002.
Hammas naproti tomu sedí v tichosti a čeká na rezoluci, protože její přijetí, by znamenalo de facto uznání Hammasu. Hammas také nebude souhlasit s tím, že dostane méně, než požaduje.
Na druhou stranu.

Izraelci dovedou velmi dobře tlačit a vyhrožovat, pokud chtějí něčeho dosáhnout. Na hranicích s Azou jsou připraveny ke vstupu, a tím zahájení třetí fáze operace „Lité olovo”, jednotky izraelské armády s desítkami tisíců záložníků. Izrael prohlásila, že pokud nebude rezoluce OSN pro ni výhodná, začne několikaměsíční operace na „vyčištění “ Azy od zbraní a vojenského materiálu tak, jak tomu bylo v operaci „Ochranná stěna”. Izrael nemá vlastně jinou možnost, protože druhý stupeň skončil a cíle byly dosaženy. O tom mimo jiné svědčí zabití dvou důstojníků v posledních 24 hodinách. Palestinci, se už zaučili, způsob boje Izraelců a Izraelci už nemohou bojovat v rychlém pohybu jako dosud a to poškozuje účinnost operace. Navíc bez dalších vojenských jednotek, nelze účinně okupovat celé území Azy. Takže pokud nebude rezoluce podle jejich představ a ty jsou mimochodem velmi rozumné a reálné, vstoupí do Azy na několik měsíců. A protže poté bude tím činitelem, ktrý zajišt´uje humanitární pomoc nebude možné ho přinutit odejít bez výměny za mezinárodní pozorovatele. Tím dosahne cíle tak i tak.

Dále závisí na tom, podle jakého článku mezinárodního práva bude rezoluce vydána. Pokud to bude článek šest, ani jedna ze stran se rezolucí nebude řídit, protože článek neobsahuje donucovací prostředky, pokud to bude článek sedm, je situace vážnější a tam bude více záležet ne formulaci rezoluce. Pokud bude formulace vyzývat k zastavení bojů na obou stranách, je to něco jiného, než pokud bude vyzývat k okamžitému zastavení boků. Ale to by jistě vysvětlil lépe odborník na mezinárodní právo.

Tolik k událostem ohledně zastavení bojů a k ostatním událostem včerejška později. 

V této chvíli sleduji vysílání z NY ze zasedání. Projev "Condy" byl vyvážený.

Poslední zprávy : Rezoluce nříká, kdy se musí Izraelci stahou s Azy!

Díl jsem psal v noci, ale z důvodů korektur odložil vydání na ráno. Možná už bude něco jinak.

Doporučuji zprávy ElJzeera v angličtině a jistě izraelské zprávy v angličtině.


Pravítko:  

http://israelradio.lihi.co.il/

Na pravítku jsou Izraelské rozhlasové stanice s vyznačením, co je v angličtině, pod obrázkem izraelské vlajky jsou pod červenou obrazovkou zahraniční telvizní stanice angličtině a v arabštině a pod modrými obrazovkami izraelské televize v hebrjštiněa v angličtině. Vedle sluchátek je modrá ikonka s izraelskámi novinami v angličtině. Pod ikonkou "I" najdete izraelskou vlajčku s překladem DO hebrejštiny, ikonka pod ní dává překlady do jinách jazyků, včetně češtiny. Myslím, že překlad je jen z angličtiny.


Autor: Vladimir Danicek | pátek 9.1.2009 7:50 | karma článku: 36,55 | přečteno: 2688x