Mám sen. Dny svobody 19.1. Den M.L. Kinga 20.1 Den B.H. Obamy

My nejsme Amerika, my nejsme severní Amerika, my jsme Spojené Státy Americké to řekl nastupující prezident Spojených Států Amerických při své kampani. Ještě mnohokrát dodal: “Ano my můžeme“. Neznámý senátor z Illinois, všeho všudy pátý americký senátor, černé barvy pleti, dokázal přesvědčivě zvítězit v primárkách i prezidentských volbách.

Vzpomínám při tom na člověka, kterého obdivuji, a který změnil společnost Spojených Států Amerických (USA) své doby nejvíce od dob Lincolna. Tímto člověkem byl Martin Luther King. Člověkem, jehož výroční den si připomínáme 19. 1. 2009 což je první pondělí po Kingových narozeninách. Tradice svátku byla založena prezidentem Reaganem v roce 1986. 

ML King se narodil 15.1.1929 v Atlantě, kde má své muzeum (doporučuji), vystudoval sociologii a theologii a v roce 1955 získal doktorát z filosofie na Bostonské universitě. Byl baptistickým knězem. V padesátých letech minulého století inspirován Ghandím, začal svůj boj nenásilím proti rasové diskriminaci v USA. V padesátých letech by King uvězněn jako vůdce kampaně bojkotu v Montgomerských autobusech v Alabamě, který trval téměř 385 dní a nakonec vedl k ukončení rasové segregace v USA. V roce 1963 získal King Nobelovu cenu a v roce 1965 dosáhl plné volební rovnoprávnosti afroameričanů. Zlí jazykové tvrdí, že nejvíce M. L. Kingovi pomohli jižanští šerifové, kteří štvali služební psy na pokojné demonstrace. Toto bylo nafilmováno a způsobilo to významnou změnu v myšlení Američanů. 4.4.1968 Byl M. L. King zavražděn. M. L. King nám zanechal odkaz, který zní:“Mám sen. Mám sen, že jednou budou mé čtyři dcery posuzovat ne podle barvy pleti, ale podle jejich schopností“.

Tento den nadešel a bude naplněn inaugurací prvního afroamerického prezidenta. Prezidenta, k němuž se upínají v naději a trochu v obavách zraky všech lidí, kteří věří ve svobodu a rovnost.

Barack Hussein Obama bude muset celému světu dokázat, že je pokračovatelem tradice M. L. Kinga, a že nezáleží mna barvě kůže a původu, ale na schopnostech člověka. Pokud uspěje, bude to v budoucnu znamenat převrat v myšlení světa. 

To je změna, která se může stát jen v zemi „vrahů z vólstrýtu“ jak jí nazývají komunisté a která byla a dosud je trnem v oku všem totalitním vládcům a jejich pohůnkům. Tato změna trvala plných 44 roků. Od roku 1965, kdy bylo plně uznáno volební právo černochů do roku 2009, kdy bude prvně inaugurován první černošský americký prezident. Možná to způsobí, že i Česko začne bojovat se svými rasovými problémy.

Přejme tedy novému americkému prezidentovi úspěch. Jeho úspěch bude nakonec úspěchem nás všech. Ano my můžeme.

Pro diskutery:

Když dojdou argumenty, zbyl čas na kletby.

Mimochodem, jsem silně pravicově zaměřený a osobně jsem fandil Mc Cainovy, ale za Obamu jsem rád, že dostal příležitost i když mám trochu obavy.

Ale!

Alea iacta est. Drzme si klobouky.


Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vladimir Danicek | pondělí 19.1.2009 22:25 | karma článku: 26,77 | přečteno: 1769x