Cipi je Velkou vítězkou izraelských voleb. Pravice bere 80% díl2

Podle prozatímních výsledků vyhrává o dva mandáty Kadima v čele s Cipi Livny což bylo téměř očekávané. Problém je, že tím volby neskončily a není jisté, zdali vítězka bude schopna sestavit vládu.


To co je potěšující, že Librman získal poměrně málo hlasů, neboli méně, než se většina lidí obávala, strana „Chadáš“ což je židoarabská strana pro soužití mezi araby a židy se dostala nejspíše do parlamentu, extrémističtí pobožní židé dostali o dva mandáty méně na úkor umírněných pobožných židů. Nevím, jestli si uvědomujete, jak je to potěšující. To znamená, že průzkumy, které zvýraznily extrémisty se, jak jsem už napsal minule, mýlily a je vidět, že izraelská společnost je mnohem více umírněná. To se týká jak arabů, tak židů.

Dnes jsem pracoval (přestože v den voleb je volno) a byl jsem na návštěvě v rodině jednoho z mých arabských pacientů. Celá rodina šla volit a prohlásili, že jdou volit Bibiho. Moc tomu nevěřím, ale je fakt, že při dosti pěkné volební účasti arabů a nízkém počtu hlasů pro extrémní muslimské strany a sociální demokraty se dá skutečně předpokládat, že poměrně hodně arabů volilo Bibiho nebo Cipi. Oni to zdůvodňují tím, že jen Cipi nebo Bibi jim dají dobré podmínky k podnikání. A většina z izraelských arabů jsou podnikatelé.

Z mezinárodního hlediska je jedno jestli bude Cipi nebo Bibi protože izraelská zahraniční politika je do značné míry schvalována v Bílém domě. Proto dosud Izrael nezaútočila na Írán. Samostatnost v rozhodování závisí na diplomatické obratnosti vlády. Přesto Izrael nezaútočí na Írán bez OK Obamy. Pro Palestince z Azy je to výborná zpráva. Bibi by k nim byl mnohem tvrdší, a mnohem méně pragmatičtější. 

Nevětším poraženým je Eli Išay a extremní pravicová strana pobožných arabských židů ŠAS. V této straně samozřejmě rozhoduje nejvyšší Izraelský rabín Rabi Ovadia Josef. Je třeba zdůraznit, že právě obchod mezi Bibim a Eli Išayem přivedl Izrael k volbám. Obchod byl to, že Šas dostane zpět dětské přídavky na početné rodiny (ze kterých se dá bezpracně žít) a křeslo ministra školství. To je v Izraeli jedno z nejvýznamnějších ministerstev, většinou obsazovaných vládní stranou a špičkovými světovými odborníky na školství, mnohdy nestraníky. Křeslo by v rukou Šasu znamenalo zavedení náboženské výchovy do škol. To je mimochodem jeden z důvodů vítězství Cipi. Pro Eliho Išaye to znamená konec.

Zanedlouho končí, Arie Derimu období, kdy nesměl kandidovat kvůli odsouzení na dva roky odnětí svobody, za to že vzal volební dary a neohlásil je. Šas, tedy rabi Ovadia si vrátí Deriho a Išay bude mimo hru. Pokud V Izraeli strana přijme dar je potřeba jej ohlásit. Je možné přijmout dary do určité výše. Celé je kontrolováno dan´ovým úřadem. Podud jako předseda strany překročíte limit a neohlásíte to, jdete do vězení. Pokud byste vzal něco osobně už byste si v politice neškrtl. Po Takovémto odsouzení nesmíte být politicky činný 7 let.

Bibi se rozhodl sestavit vládu, přestože prohrál volby a očekává se veliký boj. Prozatím Bibi jedná s pobožnými stranami a Librmanem o uzavření vládní koalice. Sestavením vlády bude nejspíše pověřena Cipi. Je ale možné, že k tomu bude potřebovat podporu arabských stran a není jisté, zda ji dostane. Další varianta je rotační vláda, že Cipi a Bibi půjdou do koalice a budou rotovat na místě předsedy vlády.

Řeknu vám, že volební systém Izraelců je ještě zábavnější než ten český. Kabaret k Pohledání. Jedna vláda směšnější než jiná. Myslím, že jestli bude příště kandidovat Olmert bere to ve velkém a za chodu.

Teď si počkáme do zítra na konečné výsledky a uvidíme. Dobrou zábavu.

Já sázím značný obnos na to, že významný vliv na povolební upořádání bude mít Železnej Dědek, prezident Šimon Peres.

Autor: Vladimir Danicek | úterý 10.2.2009 22:57 | karma článku: 24,33 | přečteno: 1957x