Černý muž v Bílém domě

Reakcí na můj včerejší článek o prezidentu Obamovi jsem dostal, nemálo a většina z nich byla k mé lítosti plná nepochopení základního problému. A tak bych rád abyste si před, tím než budete pokračovat, přečetli dva články, lidí, se kterými se do značné míry ztotožňuji a které téma rozebírají a vysvětlují. 


První je článek pana Jakla skvěle rozbírajícího problém rasismu: http://jakl.blog.idnes.cz/c/58304/Amerika-rasismus-zdaleka-neprekonala-My-taky-ne.html

Druhý je článek pana redaktora Vodičky, který brilantním způsobem popisuje situaci v USA před 44 léty: 
http://zpravy.idnes.cz/vas-neoholime-senatore-aneb-jak-zili-cernosi-v-roce-kdy-se-narodil-obama-13e-/kavarna.asp?c=A090120_115709_kavarna_bos

A teď mě dovolte, abych pokračoval.

Jen velmi málo lidí na světě není více či méně zatíženo rasovými předsudky. Mne nevyjímaje. Je jedno jak si tyto předsudky zdůvodníme. Tím že černoši jsou primitivnější, tím že židé chtějí ovládnout svět, nebo tím že cikáni kradou. Je možné napsat sto a jednu pohádku o výmluvách rasismu. Je to v nás a je třeba to vědět a je třeba si to přiznat, abychom s tím mohli něco dělat. 

Jsou tři druhy otroctví. Otroctví, známé ze starověku, kdy byli nuceni k otroctví, jako levná pracovní síla. Otroctví žen a dětí, existující dodnes v muslimském světě (ne všude). A otroctví postavené na rasových základech. Všem typům je společné využívání lidí jako levné pracovní síly, utrpení a ponížení. Otroctví bylo v USA oficiálně zrušeno za vlády prezidenta Lincolna v lednu 1863 a konečně bylo zakázáno třináctým dodatkem ústavy Spojených Států Amerických v roce 1865. Ukončení rasové segregace a zavedení plného volebního práva černochů, byly vybojovány o sto let později M. L. Kingem a bez toho by se Barack Obama nemohl stát prezidentem! 

Někteří z čtenářů mi napsali věty tohoto typu:“ Obama je z 50 % bílý a z 50 % černý, proč prosím o něm píšete jako o černošském prezidentovi? Navíc i ta tmavší polovina má s americkými černochy a jejich tradicemi jen málo společného, vlastně nic, tím i s M. L. Kingem.“

Dovolte mi otázku. Na kolik musí být člověk černý, aby nemohl být Americkým prezidentem, možná by bylo lepší ho před tím trochu vybělit? Tohle je přesný projev ryzího rasistického myšlení. Jakou to má souvislost s jeho schopnostmi, rozhledem, charismatem a původem? 

Ano je pravda, že Obama dostal podstatně více procentních hlasů od celé barevné populace USA, než od bělochů (u bělochů to bylo asi 50/50). Ale bez bělošských hlasů by nikdy nebyl zvolen. Bez nominace Demokratů by nikdy nebyl zvolen. Bez svých schopností by nikdy nebyl zvolen. 

Právě Obama je důkazem, že teorie o tom, že černoši nemají schopnosti, padá. Mají a jaké. Současně to je důkaz o vyšší dospělosti bílé americké populace a o frustraci barevné populace, která má před sebou delší cestu. 

Obama dostal příležitost vyvést svět ze zajetí rasistického pojetí světa, jen na něm záleží, zdali uspěje. A to jen začátek předlouhé cesty, na jejímž konci se mihotá světýlko skutečné liberální společnosti.

Kontrolní otázka. Myslíte si, že by mohl být členem české vlády romský ministr, například financí, kultury, nebo obrany? Schopných Romů jsem poznal dost.

USA a divte se, také Izrael se potýká s rasismem a vyvinuly způsoby, jak se s ním vyrovnat a jak s ním bojovat. 

Izraelci mají velmi vyhraněný problém s mnohonárodnostním původem židů a soužití s araby. Izrael vytvořila zákony a výchovné programy pro řešení těchto problémů (V Izraeli žijí dnes židé z Afriky, Jemenu, Indie, Íránu ale také z Polska, všech barev pleti, takový multikulturní svět v malém.). Mezi mladou generací prakticky neexistuje problém původu a židé společně s araby vytvářejí usedlosti, žijí ve společných městech, budují společnou kulturu a obě strany jsou na to hrdé. Když mi přijedou přátelé, vezmu je, když je čas, do těchto míst, aby pocítili pravou vůni Izraele. Ano jsou extremisté na obou stranách, ale toto je dobrý začátek. Žít a pracovat ve vzájemné úctě a respektování toho druhého. Žádné multikulti. 

A znovu, kdybych měl možnost nevolil bych Obamu, volil bych republikány kvůli přesvědčení. Ale jsem rád, že byl Obama zvolen. 

Před půlhodinkou mi volal kamarád z Bellinsonu bratr na ARU – arab, že matka jeho kamaráda žida leží u nás na JIP ať se na to podívám a zavolám mu co a jak. Tak se nezlobte, ale musím jít.



Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Vladimir Danicek | úterý 20.1.2009 17:55 | karma článku: 30,67 | přečteno: 4786x