Red Button

Světlo světa spatřil další sledovací a zcela zbytečný produkt, který nám představil ministr Kocáb. Červené tlačítko! Jedna velká megazhovadilost. O červeném tlačítku bylo v posledních několika dnech popsáno již mnoho bajtů a jistě i papírů. Nikde jsem se však nedočetl ...

Red buttonWikipedia

Pominu, že reklamní kampaň provázející spuštění projektu byla jistě nákladná.

Pominu to, že aplikace červené tlačítko funguje jen pod jedním druhem operačního systémemu.

Pominu, že aplikace červené tlačítko funguje jen v jednom z mnoha prohlížečů.

Pominu, že instalace aplikace červené tlačítko je poměrně složitá a vyžaduje i .NET framework, který nemusí být na každém počítači, takže instalaci rozhodně nezvládne každý.

Pominu též, že se aplikace červené tlačítko někdy nenainstaluje správně, takže marně hledáte jakési červené tlačítko a přitom tlačítko nikde.

A pominu též již mnohokráte probraný fakt, že aplikace červené tlačítko nejen, že oznámí stránku, kterou kdovíkdo z kdovíjakého důvodu posoudí jako protiprávní, ale oznámí i další stránky, po kterých se člověk pohyboval předtím, takže jde vlastně o špehování.

A pominu též že zásadní chyba tohoto software je, že se tyto informace posílají nezabezpečeně, a tímpádem vyslepičí celou komunikaci do internetu - takže kdokoliv, kdo má možnost odposlouchávat provoz může snadno sestavit např. seznam IP adres (a potažmo i emailů) sledujících porno - výborný marketingový zdroj informací pro jistou skupinu lidí. Bravo to se povedlo! Větší pitomost aby člověk pohledal.

Toto všechno pominu, protože prostě „shit happens”.

Ale rozhodně nepominu, že jsem si jako občan tuto službu neobjednal a přestože ji považuji za špatně provedenou, budu za ní zcela jistě muset zaplatit. Hlavně že si pan Kocáb a spol udělali další čárku a další firma dostala projekt „zadarmo” - jako by se o té korupci v minulých měsících mluvilo málo.

Dále také nepominu, že přidaná hodnota pro zoufalce, kteří si tento zmetek, nebojím se říci shit, nainstalují, je zcela nulová. Není nic, co by to komu přinášelo, takže ani nevidím důvod, proč by to měl kdokoliv používat. Hlásit závadné stránky je přeci možné již na předcházejícím projektu stejné firmy, což se také často děje. Většinou se však koncoví uživazelé k takové stránce ani nedostanou, jelikož jí zablokuje již sám poskytovatel.

Mohlo by to mít smysl, kdybych recipročně obdržel aplikaci, která mi dovoluje takto oznámený a následně identifikovaný obsah odfiltrovat, aby mojeděti mohli využívat Internet bez obav. Bohužel postrádám podobný produkt s daleko přísnějšími pravidly pro bezpečný obsah odstupňovaný s věkem dítěte, jelikož rodičovské zámky jsou spíše pro smích... To bychom ale nesměli žít v banánistánu, takže takto se může jít pan Kocáb s červeným tlačítkem tak akorát bodnout (nebo vlastně odpálit).

Dále nechápu, proč bych si měl něco takového pořizovat, když stejnou funkci zastanou např. open source doplňky do Firefoxu (Adblock Plus, Flashblock, WOT) nebo obdobné doplňky pro Explorer (tenhle prohlížeč používám jen ve stavu akutní nouze, takže Vám neporadím). Na co pak potřebuji nějaké stupidní tlačítko placené z mých ne zrovna malých daní? A defenestrace v nedohlednu...

Další moje většinou zcela politicky nekorektní články naleznete zde: http://dalibormusil.blog.idnes.cz/

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Dalibor Musil | čtvrtek 11.2.2010 8:45 | karma článku: 20,81 | přečteno: 1367x