Patří sebeobrana do školních osnov?
Domnívám se, že odpovědí může být jedině fakt, že systém nechce podporovat společnost, ve které by se jedinci uměli bránit fyzickému napadení svépomocí. Systém (státní aparát) nám nabízí alternativu v podobě policie, která by nám, podle svého hesla, měla pomáhat a chránit nás.... Nevím jak vy, ale já bych se, při vší úctě k práci policie, v okamžiku napadení raději spoléhal na sebe, než na pomoc policie. Ostatně zkuste při napadení požádat útočníka, ať chvíli počká a zavolejte si pomoc... absurdní, že?
Další variantou jak se bránit je použití zbraně. Tato varianta je velmi účinná, ale má svá omezení v podobě zákonů ČR. Zbraň nemůžete použít vždy, když se cítíte být ohroženi, ať už oprávněně či neoprávněně. Dle mého názoru je účinná sebeobrana přesně tím doplňkem do skládačky mezi použitím zbraně a voláním policie.
Sebeobranu se samozřejmě můžete naučit sami na vlastní pěst, oddílů kde mohou děti a dospívající trénovat je jistě mnoho. Proč ale systém nepodporuje toto vzdělání u dětí a dospívajících přímo ve školních osnovách, stejně tak jako podporuje výuku matematiky apod? Je snad umění sebeobrany jedince pro systém nepodstatné, či dokonce nežádoucí? Sebeobrana je dle mého názoru minimálně stejně důležitá, jako encyklopedické znalosti, kterých se na našich školách dětem dostává. Dovolím si spekulovat, že v případě zavedení sebeobrany do školních osnov by pravděpodobně ubylo šikany na škole, možná by byli lidé sebevědomější , možná by byli i odpovědnější (ostatně výuka sebeobrany, bývá dost často i jistou filozofií) a v neposlední řadě, by se dokázali účiněji bránit. Jsem přesvědčen, že ve společnosti, která by vychovávala a učila své děti a dospívající účinné sebeobraně již od mala, by ubylo násilí, neboť by si většina lidí útok rozmyslela, kdyby věděla, že proti nim stojí s velkou pravděpodobností člověk, který sebeobranu ovládá. Toto funguje a příkladem, byť se to netýká přímo sebeobrany, je americké městečko Kennesaw. Na stránkách gunlex.cz je zajímavý článek, cituji:
V roce 1981 se Morton Grove ve státě Illinois stalo prvním městem ve Spojených Státech, které zcela zakázalo držení krátkých zbraní na území města, vyjímaje pouze policisty a vojenský personál při plnění služebních povinností. Jako reakci na toto schválilo v roce 1982 město Kennesaw v Georgii svoji vlastní zbraňovou vyhlášku. Ta byla téměř přesným opakem nařízení z Morton Grove. Místo zákazu krátkých zbraní vyžadovala od každé hlavy domácnosti mít v domě alespoň jednu zbraň a odpovídající střelivo – vyjímaje pouze ty, kdo měli náboženské nebo filosofické zábrany vůči držení či používání zbraní. Jinými slovy, držení zbraní bylo povinné kromě lidí, kteří zbraň mít nechtěli (a kromě pachatelů trestných činů, pozn. překl.)
Zatímco Morton Grove se okamžitě stalo miláčkem médií, Kennesaw se stalo otloukánkem a terčem vtipů. Komici a „reportéři“ žertovali a dělali divoké předpovědi o krvi, která brzy poteče ulicemi malého města severně od Atlanty. Toto „trefování“ lze stále občas slyšet ve zprávách nebo nočních talkshow, ale veškeré předpovědi o „Divokém Západě“ a přestřelkám kvůli zahradním plotům se prostě nevyplnily. Tento nedostatek katastrof, stejně jako skutečné výsledky tohoto malého srovnávacího experimentu, většina médií prostě ignorovala.
Srovnávat Kennesaw a Morton Grove nebylo na začátku experimentu úplně férové. Kennesaw bylo venkovské městečko, zatímco Morton Grove bylo předměstí. Kennesaw čítalo pouze kolem 5500 obyvatel, zatímco Morton Grove téměř 23 000. A Kennesaw mělo statistiky kriminality výrazně vyšší než celonárodní průměr, zatímco Morton Grove se těšilo relativně nízké kriminalitě. Kennesaw tedy bylo na začátku tohoto srovnávání ve značné nevýhodě. Během tří desítek let účinnosti těchto vyhlášek nevýhoda Kennesaw spíše rostla než klesala. Zatímco populace Morton Grove zůstala na zhruba stejné úrovni, počet obyvatel v Kennesaw narůstal, až Morton Grove předčil. Zatímco věkový průměr obyvatel Morton Grove je poněkud vyšší než celonárodní průměr, Kennesaw je výrazně mladší. Obě města mají převážně bílé obyvatele, ale v Kennesaw je více zastoupena černá a hispánská menšina, zatímco minority v Morton Grove jsou zejména asijské. Z hlediska statistik vykazují Asiati nejmenší kriminalitu ze všech menšin, zatímco černoši a Hispánci nejvyšší.
Při všech těchto nevýhodách, které pracovaly proti Kennesaw, jak tedy srovnání dopadlo?
Po vyhlášení zákazu stoupla relativně nízká kriminalita v Morton Grove o víc než 15% (12% více než okolní území) a od té doby se drží o chlup pod celonárodním průměrem. Na statistikách kriminality v Morton Grove není vidět žádný pozitivní vliv zákazu.
Kennesaw je ovšem úplně jiný příběh. V roce 1982, kdy byla povinnost držet zbraně vyhlášena, bylo v Kennesaw zjištěno o 74% méně trestných činů proti osobám oproti předchozímu roku. Tato statistika pak mezi roky 1982–83 klesal o dalších 45%. Je pravda, že statistiky vykazující procentuální zvýšení nebo snížení zločinnosti mohou být velmi nejisté, zejména je-li počáteční populace a kriminalita nízká.
Ty statistiky, které jsou skutečně průkazné, jsou srovnání místních, okresních, regionálních a celonárodních průměrů. Když kriminalita ve městě kopíruje celonárodní a/nebo regionální průměr (ať už nad nebo pod ním) a pak se po vyhlášení nového zákona prudce odchýlí, je to výrazné znamení, že zákon má silný dopad na kriminalitu. Zatímco statistiky kriminality v Morton Grove po zákazu zbraní výrazně vyskočily a značně se odchýlily od průměru, kriminalita v Kennesaw se odchýlila opačným směrem, a mnohem výrazněji. Po schválení vyhlášky kriminalita v Kennesaw prudce klesla, mnohem rychleji než federální, státní i místní trendy, a ustálila se hodně hluboko pod celonárodním průměrem. Populace Kennesaw v této době vzrostla z 5000 na skoro 30 000, a přesto statistiky zločinnosti zůstávají výrazně níže než celonárodní nebo místní průměr. A obyvatelé Kennesaw nemuseli své zbraně ani použít, aby dosáhli této dramatické změny. Pouhé vědomí zločinců, že provádění jejich „profese“ v Kennesaw znamená prakticky jistý střet s ozbrojeným obyvatelstvem, stačilo k tomu, aby si hledali místo působnosti jinde.
Po přijetí vyhlášky trvalo 15 let, než se v městě stala první vražda se střelnou zbraní. Pokud si pamatuji, šlo o případ, kdy se v motelovém pokoji hádali dva návštěvníci města. Jeden trval na tom, že střela ráže 6,35mm nedokáže proniknout tak mohutnými hrudními svaly, jako jsou ty jeho, a druhý se rozhodl vyřešit hádku experimentálně a prokázal nade vší pochybnost, že byli oba idioti.
Po 25 letech zde Kennesaw a Morton Grove stojí jako důkazy, že jediné zbraňové zákony, které mají šanci snížit zločinnost, jsou takové, které slušným lidem dají možnost se bránit, místo aby je odzbrojily.
Tedy závěrem, přeji si, aby byla sebeobrana zavedena do školních osnov, přeji si, aby se mé děti byly schopny účinně bránit případnému napadení a nemusely se spoléhat pouze na pomoc ostatních...
Petr Čunderlík
Chci mír za jakoukoliv cenu!

Jak můžete kritizovat někoho, kdo nechce válku, ale chce mír? Copak může být požadavek na řešení konfliktu mírovou cestou v něčem špatný? Mohli jsme žít v míru a prosperitě, stačilo jenom obětovat Ukrajinu...
Petr Čunderlík
Diagnóza české vlajky na profilu

Rozmohl se nám tu takový nešvar, kdy se česká vlajka až nepříjemně často vyskytuje v profilech všelijakých dezolátů a jiných nedouků, kteří si pletou vlastenectví s nacionalismem a mnohdy i tu naši vlajku s vlajkou jiného státu..
Petr Čunderlík
Kolocovy: Zneužívání "metoo" na český způsob

Někteří lidé si prostě myslí, že když si načmárají na ruce heslo "metoo", tak se tím automaticky legalizují jako oběť sexuálního zneužívání a násilí, ať se jim přihodilo cokoliv.
Petr Čunderlík
Ve stínu krále... (fotoblog)

Keňa! Můj druhý domov, srdce Afriky a místo, kam se vždy rád vracím. Žluté pláně Masai Mary, červená zem v Tsavu a majestátní Kilimandžáro v parku Amboseli spolehlivě rozbuší mé srdce. Afriko, má velká lásko, zase jsem doma!
Petr Čunderlík
Jarní fotolovy... (fotoblog)

Jaro se pomalu chýlí ke konci a vládu bude přebírat léto, proto je myslím si vhodný okamžik se podívat, jaké to jaro letos bylo. Krom jiného jsem si konečně našel čas na českou přírodu, kterou jsem tak dlouho zanedbával...
Další články autora |
Poslední týden na daňové přiznání za rok 2024 online. Jak na to?
Nejen podnikatelé, drobní živnostníci a osoby samostatně výdělečně činné musí podat daňové...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Američané nevěří Trumpově ekonomické politice, podpora klesla na 37 procent
Americký prezident Donald Trump se od svého druhého nástupu do Bílého domu letos 20. ledna v...
Za výbuch v Íránu zřejmě mohly chemikálie k výrobě raketového paliva, mrtvých je už 18
Počet mrtvých po sobotní explozi v přístavu u íránského města Bandar-Abbás vzrostl na 18, dalších...
Opět bez Trumpa. Prezident chyběl na tradiční večeři oslavující nezávislá média
Jako obvykle bez prezidenta Donalda Trumpa se konala slavnostní večeře ve Washingtonu, kterou...
Při dopravních nehodách ve Středočeském kraji přišli o život tři lidé
Tři lidé přišli v noci na dnešek o život při dopravních nehodách ve Středočeském kraji. Muž a žena...

Prodej chalupy 230 m2 s pozemek 1736 m2
Pelhřimov - Čakovice
4 500 000 Kč
- Počet článků 201
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 4187x
více na webu: www.petrcunderlik.cz
najdete mě také na facebooku:
Petr Čunderlík Photographer