Akce NATO v Libyi znemožnily účinně zasáhnout proti násilí v Sýrii
Jsem si jist, že ve čtvrtek bouchlo v mnohých kancelářích evropských a amerických politiků šampaňské, když obdrželi oznámení o smrti Muammara Kaddafiho. Černé svědomí Sarkozyho, Berlusconiho a dalších bylo, s výraznou pomocí spojenců, zavražděno místními povstalci, kteří tak zdá se završili své jarní povstání proti režimu Muammara Kaddafího. Politici, kteří se s Kaddáfím ještě před několika měsíci objímali, nyní přispěli k jeho smrti.
Není mi líto smrti plukovníka Kaddafího, byl to grázl, který stál za smrtí a utrpením mnoha lidí a jako s grázlem s ním bylo naloženo, ale způsob, jakým k tomu přispěly právě evropské státy a USA považuji za hanebné zneužití rezoluce RB OSN. Bohužel toto zneužití s sebou ponese důsledky, o kterých se první přesvědčí lidé v Sýrii a poté v dalších zemích.
Libye se svými obřími zásobami ropy, slabou armádou a velitelem, který se před lety vzdal výroby a získání zbraní hromadného ničení byla snadným a velmi, velmi lákavým cílem. Jakmile Západ ucítil možnost vyškrábat se po zádech povstalců na krk ropných zásob v Libyi, využil tuto příležitost a jednoznačně se přidal na stranu povstalců doufaje v odměnu v podobě štědrých kontraktů na libyjských ropných polích. Sýrie, ani Severní Korea významné ropné zásoby nemají, a tak se nemusí místní despotičtí vládci obávat nějakých akcí, neboť tam kde ropa není, tam "bezletová" zóna zřízena nebude. Z pohledu západních politiků tam totiž není co bránit a kvůli lidem se nikdo špinit nehodlá. Co naplat, že se ztráty mezi civilisty v Sýrii počítají po zásahu jednotek prezidenta Bashara al-Assada na tisíce a že v Severní Koreii si komunistická vláda v čela s rodinou Kim Čong-ila vyžádala dokonce statisíce, spíše však miliony mrtvých a utýraných lidí.
Navíc, vojenská síla Sýrie a především Severní Koree je nesrovnatelně větší, než byla síla Libye. Ropa a zisky z její těžby a prodeje se prostě hodí všem a to i Číně a Rusku, dvoum stálým členům RB OSN, kteří v klíčovém hlasování o rezoluci 1973 (2011) nevyužili své právo veta a pouze se hlasování neúčastnili a umožnili tak její přijetí. U Číny převážilo, že si to přála Africká unie a jelikož jsou čínské investice na tomto kontinentu velmi významné, dalo se očekávat, že se Čína spíše zdrží hlasování. Taktéž Rusko se zdrželo a dalo šanci rezoluci o bezletové zóně, byť u dřívějších hlasování, při kterém šlo o zásah na území suvereního státu, bylo téměř vždy proti. Z 15-ti členů se hlasování zdrželo ještě Německo, Brazílie a Indie. Zbylých 10 států rezoluci podpořilo.
A právě v Rusku je nyní zakopán pes. Proč? Protože Rusko, jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN, disponuje právem veta, které hodlá využít při případném hlasování o rezoluci umožňující jakýkoliv zásah v Sýrii. Moskva se vyjádřila zcela jasně ústy prezidenta, který prohlásil: "Rezoluci RB OSN o Libyi, která dala západním spojencům právo chránit uzavřením vzdušného prostoru libyjské civilisty, Západ změnil „v cár papíru, kterým kryje nesmyslnou vojenskou operaci“, nechtěl bych, aby to podobně dopadlo i se syrskou rezolucí, a proto žádná taková rezoluce nebude". Jistě, Libye je vcelku osamocená a od ruských hranic a jeho sféry vlivu vzdálena víc než Sýrie, která navíc leží i v zájmové oblasti Iránu, ale důvod k tomuto vyjádření a postoji dal Rusku právě Západ a jeho hanebné uchopení a vykonávání rezoluce o Libyi.
Dalším vysoce pravděpodobným důsledkem vyplývajícím z událostí v Libyii je ta skutečnost, že stávající a budoucí krutovládci nebudou mít nyní sebemenší zájem na tom, vzdát se výroby nebo vlastnictví zbraní hromadného ničení. Jedním z důvodů, proč se Západ odhodlal zaútočil na Libyi, krom přítomnosti ropy, totiž byl fakt, že si byl moc dobře vědom toho, že Kaddafí těmito zbraněmi nedisponuje, protože se jich v minulosti vzdal.
Přeji si, ať Libyjci naloží moudře se svojí nově nabytou svobodou. Jenom čas ukáže, zdali se Libyi podaří uspět, nebo se změní v další horký brambor a semeniště problémů tohoto světa. Nebyla-li by takto zneužita rezoluce RB OSN o bezletové zóně nad Libyí, tak věřím, že měli Syřané šanci na to, aby svět zabránil Basharu al-Assadovi v jeho krvavé řeži vůči vlastnímu obyvatelstvu. Díky událostem v Libyi se však tato cesta bohužel uzavřela, proto mnohé národy v čele se Sýrií zůstávají ve svém údělu osamoceny a nezbývá jim nic jiného, než si pomoct sami. Jedinou další možností je tak začít kopat a doufat v nalezení "černého zlata", poté už je jenom krůček k tomu, aby Západ podal pomocnou ruku a zavedl tzv. "bezletovou zónu"....
Petr Čunderlík
Chci mír za jakoukoliv cenu!

Jak můžete kritizovat někoho, kdo nechce válku, ale chce mír? Copak může být požadavek na řešení konfliktu mírovou cestou v něčem špatný? Mohli jsme žít v míru a prosperitě, stačilo jenom obětovat Ukrajinu...
Petr Čunderlík
Diagnóza české vlajky na profilu

Rozmohl se nám tu takový nešvar, kdy se česká vlajka až nepříjemně často vyskytuje v profilech všelijakých dezolátů a jiných nedouků, kteří si pletou vlastenectví s nacionalismem a mnohdy i tu naši vlajku s vlajkou jiného státu..
Petr Čunderlík
Kolocovy: Zneužívání "metoo" na český způsob

Někteří lidé si prostě myslí, že když si načmárají na ruce heslo "metoo", tak se tím automaticky legalizují jako oběť sexuálního zneužívání a násilí, ať se jim přihodilo cokoliv.
Petr Čunderlík
Ve stínu krále... (fotoblog)

Keňa! Můj druhý domov, srdce Afriky a místo, kam se vždy rád vracím. Žluté pláně Masai Mary, červená zem v Tsavu a majestátní Kilimandžáro v parku Amboseli spolehlivě rozbuší mé srdce. Afriko, má velká lásko, zase jsem doma!
Petr Čunderlík
Jarní fotolovy... (fotoblog)

Jaro se pomalu chýlí ke konci a vládu bude přebírat léto, proto je myslím si vhodný okamžik se podívat, jaké to jaro letos bylo. Krom jiného jsem si konečně našel čas na českou přírodu, kterou jsem tak dlouho zanedbával...
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
ANO dá trestní oznámení kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení
Přímý přenos Poslanci jednají na mimořádné schůzi o digitalizaci stavebního řízení, kterou nechalo svolat ANO....
Nedorazil ani jeden ministr. Skandální, pohrdáte opozicí, zlobil se Králíček
Poslanci měli ve čtvrtek ráno projednávat pravidelné interpelace na členy vlády. Měli, ale ani...
Student ve Francii zabil nožem spolužačku. Tvrdil, že miluje Hitlera
Na střední škole u západofrancouzského města Nantes ve čtvrtek jeden ze studentů zaútočil nožem a...
Protiválečnou malbu nahradili Végh a Vémola, Anděl ozdobil mural k jejich duelu
Organizace smíšených bojových umění Oktagon MMA představila o víkendu v pražském Smíchově nový...

Jak prodat dětské kolo a koupit nové? Otestovali jsme službu Decathlon Buy back
Když na jaře vytáhnete dětské kolo z garáže, možná zjistíte, že už je vašemu potomkovi malé. Co s tím? Můžete ho prodat jednoduše a rychle díky...
- Počet článků 201
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 4187x
více na webu: www.petrcunderlik.cz
najdete mě také na facebooku:
Petr Čunderlík Photographer